Biathlontime GMT Updated Jan 12, 2021
Русский
English
Antholz-Anterselva   2020 W. C. Women Sprint Pur. Ind. Rel. MS Men Sprint Pur. Ind. Rel. MS Mix SMR  
Feb 22, 2020
11:45

Women Relay, 4 × 6 km

Results Flow Venue
    RankRk.   Bib   Country and result     Team shooting Nations cupNC Jump    
    1   1   Norway    1:07:05.7     Solemdal        Tandrevold        Eckhoff T       Røiseland Olsbu           + 420    
    2   6   Germany + 10.7   1:07:16.4     Horchler K       Hinz         Preuß        Herrmann         + 390    
    3   7   Ukraine + 18.4   1:07:24.1     Merkushyna       Dzhyma        Semerenko Vi       Pidhrushna          + 360    
    4   8   Czech Republic + 31.1   1:07:36.8     Jislová        Davidova        Charvátová       Puskarčíková          + 330    
    5   4   Sweden + 44.9   1:07:50.6     Oeberg        Brorsson       Persson        Öberg         + 310    
    6   2   Switzerland + 47.1   1:07:52.8     Gasparin E        Gasparin S       Gasparin A        Haecki         + 290    
    7   13   Poland + 50.3   1:07:56.0     Zbylut         Hojnisz-S. M        Zuk        Gwizdon         + 270    
    8   5   Russia + 1:02.6   1:08:08.3     Yurlova-P. E        Starykh        Mironova        Kuklina         + 250    
    9   15   Canada + 2:13.7   1:09:19.4     Dickson       Lunder        Bankes        Moser         + 230    
    10   10   Italy + 2:29.4   1:09:35.1     Vittozzi        Wierer        Sanfilippo       Carrara         + 220    
    11   17   Finland + 2:40.2   1:09:45.9     Minkkinen       Eder        Mäkäräinen        Jänkä         + 210    
    12   9   Austria + 2:44.4   1:09:50.1     Schwaiger        Hauser L       Rieder         Innerhofer         + 200    
    13   12   Belarus + 3:10.7   1:10:16.4     Kryuko       Sola        Alimbekava        Kruchinkina         + 190    
    14   3   France + 3:44.2   1:10:49.9     Simon       Bescond       Aymonier       Braisaz         + 180    
    15   11   United States + 3:55.7   1:11:01.4     Dunklee        Egan         Reid        Dreissigacker E         + 170    
    16   14   China + 4:23.7   1:11:29.4     Chu Y        Tang Jia        Qu       Meng          + 160    
    17   23   Slovakia + 4:54.1   1:11:59.8     Fialkova I       Poliakova        Fialkova P       Machyniakova         + 150    
    18   18   Kazakhstan + 5:08.0   1:12:13.7     Vishnevskaya       Belchenko       Kondratyeva       Kolomiyets         + 140    
    19   19   Slovenia Lapped     Vindisar        Einfalt       Zadravec       Klemencic         + 130    
    20   20   Bulgaria Lapped     Zdravkova       Koeva       Todorova        Kadeva           + 120    
    21   22   Japan Lapped     Suzuki F        Maeda       Tanaka Y       Hachisuka           + 110    
    22   21   South Korea Lapped     Frolina       Ko       Abe         Jung           + 100    
    23   24   Latvia Lapped     Matvijenko       Bulina        Bendika         Puce           + 90    
      16   Estonia     Oja        Talihärm J-na       Tomingas       Gaim            
Disqualified
Plus
Share

© 2010–2021 Biathlontime