Östersund   2019 W. C. Women Sprint Pur. Ind. Rel. MS Men Sprint Pur. Ind. Rel. MS Mix SMR  
Mar 14, 2019
17:10
 2 ˚C
Partly Cloudy

Single Mixed Relay, Women 2 × 3 + Men 3 × 2.5 km

Results Venue
    RankRk.   Bib   Country and result     Team shooting Nations cupNC    
    1   2   Norway    35:43.2     Røiseland Olsbu       Bø JT        Røiseland Olsbu        Bø JT           + 420    
    2   4   Italy + 13.4   35:56.6     Wierer        Hofer        Wierer        Hofer          + 390    
    3   7   Sweden + 20.0   36:03.2     Öberg        Samuelsson       Öberg        Samuelsson         + 360    
    4   6   Germany + 30.5   36:13.7     Herrmann       Lesser         Herrmann       Lesser           + 330    
    5   5   Ukraine + 41.5   36:24.7     Merkushyna         Pidruchnyi         Merkushyna       Pidruchnyi           + 310    
    6   9   Russia + 52.7   36:35.9     Pavlova        Eliseev        Pavlova        Eliseev           + 290    
    7   3   France + 1:06.5   36:49.7     Simon        Guigonnat        Simon       Guigonnat         + 270    
    8   1   Austria + 1:08.2   36:51.4     Hauser L         Eder        Hauser L        Eder          + 250    
    9   13   Czech Republic + 1:34.1   37:17.3     Puskarčíková        Moravec         Puskarčíková        Moravec           + 230    
    10   22   Latvia + 1:34.3   37:17.5     Bendika       Rastorgujevs       Bendika         Rastorgujevs           + 220    
    11   12   Estonia + 1:38.8   37:22.0     Tomingas        Zahkna       Tomingas        Zahkna         + 210    
    12   23   Finland + 1:39.0   37:22.2     Mäkäräinen        Seppälä       Mäkäräinen        Seppälä           + 200    
    13   18   United States + 1:47.9   37:31.1     Dunklee         Doherty       Dunklee        Doherty           + 190    
    14   16   Switzerland + 2:17.7   38:00.9     Gasparin A         Wiestner        Gasparin A        Wiestner          + 180    
    15   8   Canada + 2:24.8   38:08.0     Lunder        Gow S        Lunder        Gow S         + 170    
    16   15   Belarus + 2:52.8   38:36.0     Sola        Chepelin         Sola       Chepelin          + 160    
    17   10   Japan + 3:07.0   38:50.2     Suzuki F        Tachizaki       Suzuki F         Tachizaki           + 150    
    18   19   Kazakhstan + 3:12.3   38:55.5     Vishnevskaya        Yeremin       Vishnevskaya       Yeremin         + 140    
    19   17   Bulgaria + 3:27.0   39:10.2     Kadeva        Sinapov        Kadeva        Sinapov         + 130    
    20   26   South Korea + 3:27.7   39:10.9     Frolina       Lapshin       Frolina        Lapshin         + 120    
    21   24   Moldavia + 4:02.7   39:45.9     Ghilenko       Usov        Ghilenko       Usov         + 110    
    22   21   China + 4:57.2   40:40.4     Tang Jia        Wang       Tang Jia       Wang          + 100    
    23   11   Poland + 5:26.2    39:09.4 + 2:00.0   Adj. for penalty loop not done immediately after shoot (IBU DR 5.5.a)41:09.4       Zbylut        Nedza-K.       Zbylut       Nedza-K.         + 90    
    24   27   Slovakia Lapped     Poliakova       Hasilla       Poliakova       Hasilla           + 80    
    25   20   Lithuania Lapped     Kočergina       Dombrovski       Kočergina       Dombrovski           + 70    
    26   14   Slovenia Lapped     Klemencic       Drinovec        Klemencic       Drinovec           + 60    
    27   25   Romania Lapped     Marton        Flore        Marton         Flore           + 50    
    28   28   Belgium Lapped     Maeyer        Lahaye-G.        Maeyer         Lahaye-G.           + 40    
      29   Greece DNS     Tsakiri         Angelis         Tsakiri         Angelis              
Plus
Share

© 2010–2019 Biathlontime