Venla Lehtonen |
fin
|
| Competitions | 26 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 25 | Best Rank | 4 | Prone | 83 % | Points | 67 | |||||||
| Did finish | 25 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | 62 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 19...22
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 67 | 61 | ▼1 | |||||||||||
Otepaa
Mar 12...15
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 14 | + 90 | |||||||||||||
| Sprint | 61 | 0 + 1 | = 1 | 67 | 57 | ▼3 | + 80 | ||||||||
Kontiolahti
Mar 5...8
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Individual | 57 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | 67 | 52 | ▼1 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 7 | |
|||||||||||||
| Sprint | 63 | 1 + 1 | = 2 | 67 | 51 | ||||||||||
| Individual | 79 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | 67 | 51 | ||||||||||
Nove Mesto
Jan 22...25 2026
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 4 + 0 + 1 + 0 | = 5 | + 8 | 59 → | 67 | 51 | ▲2 | |||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
| Individual | 23 | 0 + 2 + 1 + 0 | = 3 | + 18 | 41 → | 59 | 53 | ▲4 | + 118 | ||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | 41 | 57 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 52 | 0 + 2 | = 2 | 41 | 55 | ▼1 | + 89 | ||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 8...11 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 18 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 23 | 18 → | 41 | 54 | ▲13 | ||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Sprint | 53 | 2 + 1 | = 3 | 18 | 67 | ▼5 | + 88 | ||||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 50 | 2 + 1 + 0 + 0 | = 3 | 18 | 62 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 42 | 0 + 1 | = 1 | 18 | 61 | ▼5 | + 99 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | 18 | 56 | ▼3 | |||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Sprint | 38 | 1 + 1 | = 2 | + 3 | 15 → | 18 | 53 | ▼9 | + 103 | ||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 7 2025
|
|||||||||||||||
| Sprint | 74 | 0 + 3 | = 3 | 15 | 38 | ▼12 | |||||||||
| Individual | 26 | 1 + 0 + 0 + 2 | = 3 | + 15 | 15 | 26 | ▼25 | + 115 | |||||||
| Single Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Competitions | 14 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 13 | Best Rank | 7 | Prone | 93 % | Points | 148 | |||||||
| Did finish | 12 | Medals | 0 | Standing | 78 % | Rank | 42 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 148 | 34 | ▼3 | |||||||||||
| Sprint | 22 | 0 + 0 | + 19 | 129 → | 148 | 31 | ▲3 | + 119 | |||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 20 | |
+ 60 | ||||||||||||
| Pursuit | 17 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 24 | 105 → | 129 | 30 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 23 | 0 + 3 | = 3 | + 18 | 87 → | 105 | 31 | + 118 | |||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 22 | 1 + 1 + 2 + 0 | = 4 | + 18 | 69 → | 87 | 31 | ▲2 | |||||||
| Pursuit | 7 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 41 | 28 → | 69 | 33 | ▲16 | ||||||||
| Sprint | 13 | 0 + 0 | + 28 | 28 | 49 | ▲15 | + 128 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 64 | 1 + 2 | = 3 | 63 | ▼6 | + 77 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 74 | 0 + 4 | = 4 | 56 | ▼15 | + 67 | |||||||||
| Individual | 45 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | 41 | ▼40 | + 96 | |||||||||
| Relay | 8 | Leg 2 | + 250 | ||||||||||||
| Mixed Relay | 7 | + 135 | |||||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 10 | Prone | 84 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 12 | Medals | 0 | Standing | 70 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Canmore
Mar 14...17 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 72 | 1 + 2 | = 3 | 95 | + 69 | ||||||||||
Salt Lake City
Mar 8...10 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | |
+ 170 | ||||||||||||
| Sprint | 72 | 1 + 3 | = 4 | 94 | ▼2 | + 69 | |||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 1...3 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 14 | + 90 | |||||||||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Individual | 48 | 0 + 2 + 1 + 0 | = 3 | 87 | + 93 | ||||||||||
| Pursuit | 40 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | 87 | |||||||||||
| Sprint | 52 | 1 + 0 | = 1 | 87 | + 89 | ||||||||||
| Mixed Relay | 20 | + 60 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 16 | |
+ 80 | ||||||||||||
| Individual | 73 | 1 + 1 + 3 + 2 | = 7 | 87 | ▼3 | + 68 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | 84 | |||||||||||
| Sprint | 48 | 0 + 1 | = 1 | 84 | ▼4 | + 93 | |||||||||
| Relay | 12 | |
+ 200 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 5...7 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 1 + 2 | = 3 | 80 | ▼7 | + 78 | |||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 11 | Best Rank | 13 | Prone | 84 % | Points | 1 | |||||||
| Did finish | 10 | Medals | 0 | Standing | 88 % | Rank | 87 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 0 + 0 | 1 | 77 | |||||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Individual | 77 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | 1 | 74 | ▼2 | |||||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | 1 | 72 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 59 | 0 + 0 | 1 | 69 | ▼5 | ||||||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | 70 | 1 + 0 | = 1 | 1 | 62 | ▼1 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Sprint | 67 | 2 + 0 | = 2 | 1 | 59 | ▼6 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 58 | 2 + 2 + 2 + 0 | = 6 | 1 | 53 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 40 | 0 + 0 | + 1 | 1 | 50 | ▼9 | + 101 | ||||||||
| Individual | 73 | 0 + 2 + 1 + 2 | = 5 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Competitions | 5 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 5 | Best Rank | 11 | Prone | 64 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 5 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | 97 | 1 + 1 | = 2 | 87 | ▼1 | ||||||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 89 | 2 + 1 | = 3 | 75 | ▼3 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | ||||||||||||||
| Sprint | 108 | 4 + 2 | = 6 | 72 | ▼6 | ||||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | ||||||||||||||
| Competitions | 12 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 12 | Best Rank | 13 | Prone | 79 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 10 | Medals | 0 | Standing | 77 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Individual | – | 1 + 2 | 87 | ▼3 | |||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Individual | 68 | 1 + 1 + 2 + 1 | = 5 | 81 | ▼4 | + 73 | |||||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Sprint | 81 | 2 + 2 | = 4 | 77 | ▼1 | ||||||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
| Sprint | 72 | 1 + 0 | = 1 | 76 | ▼3 | + 69 | |||||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 0 + 2 | = 2 | 71 | ▼4 | + 53 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 1 | = 1 | 66 | ▼3 | + 78 | |||||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Individual | 79 | 0 + 2 + 0 + 2 | = 4 | 41 | ▼40 | + 62 | |||||||||
| Competitions | 1 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 1 | Best Rank | 98 | Prone | 80 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 1 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 98 | 1 + 1 | = 2 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 10 | Prone | 79 % | Points | 5 | |||||||
| Did finish | 14 | Medals | 0 | Standing | 72 % | Rank | 95 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 76 | 2 + 1 | = 3 | 5 | 94 | ▼1 | |||||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 22 | + 100 | |||||||||||||
| Individual | 74 | 2 + 2 + 0 + 2 | = 6 | 5 | 93 | ▼1 | + 67 | ||||||||
| Pursuit | 49 | 0 + 2 + 2 + 0 | = 4 | 5 | 92 | ||||||||||
| Sprint | 45 | 0 + 1 | = 1 | 5 | 92 | ▼2 | + 96 | ||||||||
| Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | |
+ 150 | ||||||||||||
| Sprint | 90 | 0 + 3 | = 3 | 5 | 82 | ▼5 | |||||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Sprint | 78 | 1 + 1 | = 2 | 5 | 75 | ▼6 | + 63 | ||||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 77 | 1 + 2 | = 3 | 5 | 66 | ▼6 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Sprint | 72 | 2 + 1 | = 3 | 5 | 59 | ▼6 | + 69 | ||||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 87 | 1 + 2 | = 3 | 5 | 50 | ▼14 | + 47 | ||||||||
| Individual | 36 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 5 | 5 | 36 | ▼35 | + 105 | ||||||||
| Single Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Competitions | 14 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 14 | Best Rank | 7 | Prone | 72 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 12 | Medals | 0 | Standing | 72 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Tyumen
Mar 22...25 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 99 | |||||||||||
| Sprint | 53 | 2 + 1 | = 3 | 99 | ▼4 | + 88 | |||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | |
+ 200 | ||||||||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Sprint | 53 | 1 + 1 | = 2 | 93 | ▼1 | + 88 | |||||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 15 | ||||||||||||||
| Sprint | 79 | 3 + 0 | = 3 | ||||||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Individual | 76 | 0 + 2 + 1 + 1 | = 4 | 86 | ▼3 | ||||||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Pursuit | 58 | 2 + 2 + 1 | 83 | ▼1 | |||||||||||
| Sprint | 50 | 0 + 1 | = 1 | 82 | ▼5 | + 91 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Sprint | 95 | 2 + 3 | = 5 | 66 | ▼7 | + 31 | |||||||||
© 2010—2026 Biathlontime