Sean Doherty |
usa
|
| Competitions | 19 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 18 | Best Rank | 4 | Prone | 83 % | Points | 64 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 81 % | Rank | 59 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 5...8
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
| Individual | 45 | 1 + 0 + 0 + 2 | = 3 | 64 | 51 | ▼3 | + 96 | ||||||||
Antholz-Anterselva
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 5 | ||||||||||||||
| Sprint | 65 | 1 + 2 | = 3 | 64 | 48 | ||||||||||
| Individual | 80 | 1 + 0 + 3 + 2 | = 6 | 64 | 48 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 37 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 4 | 60 → | 64 | 38 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 30 | 0 + 1 | = 1 | + 11 | 49 → | 60 | 39 | + 111 | |||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 8...11 2026
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Sprint | 75 | 1 + 0 | = 1 | 49 | 36 | ▼1 | |||||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 55 | 2 + 1 + 1 + 2 | = 6 | 49 | 35 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 39 | 1 + 0 | = 1 | + 2 | 47 → | 49 | 32 | ▼3 | + 102 | ||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Pursuit | 18 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 23 | 24 → | 47 | 29 | ▲10 | |||||||
| Sprint | 17 | 0 + 0 | + 24 | 24 | 39 | ▲19 | + 124 | ||||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 7 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | 58 | ▼5 | ||||||||||
| Sprint | 53 | 2 + 0 | = 2 | 53 | ▼12 | ||||||||||
| Individual | – | 41 | ▼40 | ||||||||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 6 | Prone | 80 % | Points | 15 | |||||||
| Did finish | 16 | Medals | 0 | Standing | 78 % | Rank | 71 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Pursuit | 45 | 3 + 1 + 1 + 1 | = 6 | 15 | 64 | ||||||||||
| Sprint | 41 | 1 + 0 | = 1 | 15 | 64 | + 100 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 2 + 0 + 1 + 1 | = 4 | 15 | 64 | ▼5 | |||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Sprint | 47 | 1 + 1 | = 2 | 15 | 59 | ▼1 | + 94 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | |
+ 160 | ||||||||||||
| Individual | 47 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | 15 | 58 | ▼2 | + 94 | ||||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 53 | 0 + 2 + 2 + 1 | = 5 | 15 | 54 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 42 | 1 + 1 | = 2 | 15 | 53 | ▼4 | + 99 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Pursuit | 46 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | 15 | 49 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 48 | 1 + 1 | = 2 | 15 | 46 | ▼5 | + 93 | ||||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 26 | 0 + 0 | + 15 | 15 | 39 | ▲2 | + 115 | ||||||||
| Individual | 79 | 2 + 1 + 0 + 2 | = 5 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
| Competitions | 26 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 24 | Best Rank | 4 | Prone | 79 % | Points | 18 | |||||||
| Did finish | 22 | Medals | 0 | Standing | 73 % | Rank | 72 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Canmore
Mar 14...17 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 73 | 1 + 3 | = 4 | 18 | 72 | ▼1 | |||||||||
Salt Lake City
Mar 8...10 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 52 | 1 + 3 + 2 + 1 | = 7 | 18 | 71 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 50 | 1 + 2 | = 3 | 18 | 69 | ▼2 | + 91 | ||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 1...3 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
| Individual | 72 | 2 + 3 + 2 + 0 | = 7 | 18 | 67 | ▼2 | |||||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 2 + 1 + 0 + 2 | = 5 | 18 | 65 | ||||||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
| Individual | 23 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | 18 | 65 | + 118 | |||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | 18 | 65 | ||||||||||
| Sprint | 44 | 1 + 2 | = 3 | 18 | 65 | + 97 | |||||||||
| Mixed Relay | 11 | + 105 | |||||||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 18 | 58 | ▼5 | |||||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 5...7 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Pursuit | 43 | 0 + 1 + 2 + 0 | = 3 | 18 | 53 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 54 | 2 + 1 | = 3 | 18 | 51 | ▼2 | + 87 | ||||||||
Lenzerheide
Dec 14...17 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 37 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 4 | 14 → | 18 | 49 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 27 | 0 + 1 | = 1 | + 14 | 14 | 50 | ▲14 | + 114 | |||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Sprint | – | 60 | ▼4 | ||||||||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 51 | 0 + 1 + 3 + 2 | = 6 | 56 | ▼4 | ||||||||||
| Sprint | 48 | 2 + 0 | = 2 | 52 | ▼11 | + 93 | |||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Individual | 48 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | 41 | ▼40 | + 93 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 8 | |
+ 125 | ||||||||||||
| Competitions | 27 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 27 | Best Rank | 7 | Prone | 86 % | Points | 206 | |||||||
| Did finish | 27 | Medals | 0 | Standing | 76 % | Rank | 32 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 25 | 1 + 0 + 2 + 0 | = 3 | + 12 | 194 → | 206 | 32 | ||||||||
| Pursuit | 19 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 22 | 172 → | 194 | 32 | ||||||||
| Sprint | 29 | 0 + 1 | = 1 | + 12 | 160 → | 172 | 32 | ▲1 | + 112 | ||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 26 | 0 + 3 + 0 + 0 | = 3 | + 10 | 150 → | 160 | 33 | ▼2 | |||||||
| Relay | 14 | |
+ 180 | ||||||||||||
| Individual | 14 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 27 | 123 → | 150 | 31 | + 127 | |||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 16 | + 80 | |||||||||||||
| Pursuit | 24 | 0 + 0 + 0 + 3 | = 3 | + 17 | 106 → | 123 | 31 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 18 | 0 + 1 | = 1 | + 23 | 83 → | 106 | 32 | ▲2 | + 123 | ||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Individual | 35 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | 83 | 34 | + 106 | |||||||||
| Sprint | 80 | 0 + 4 | = 4 | 83 | 34 | + 61 | |||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Individual | 35 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 6 | 77 → | 83 | 33 | ▲1 | + 106 | ||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 0 + 0 + 2 + 2 | = 4 | 77 | 34 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 41 | 1 + 1 | = 2 | 77 | 32 | + 100 | |||||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 0 + 2 + 2 + 1 | = 5 | + 8 | 69 → | 77 | 32 | ▼1 | |||||||
| Pursuit | 47 | 0 + 0 + 4 + 1 | = 5 | 69 | 31 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 11 | 1 + 0 | = 1 | + 30 | 39 → | 69 | 29 | ▲6 | + 130 | ||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 40 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 1 | 38 → | 39 | 35 | ▼4 | |||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Sprint | 59 | 0 + 4 | = 4 | 38 | 31 | ▼6 | + 82 | ||||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 24 | 0 + 2 + 1 + 1 | = 4 | + 17 | 21 → | 38 | 25 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 20 | 0 + 1 | = 1 | + 21 | 21 | 28 | ▲13 | + 121 | |||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Individual | 61 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | 41 | ▼40 | + 80 | |||||||||
| Competitions | 29 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 29 | Best Rank | 7 | Prone | 81 % | Points | 78 | |||||||
| Did finish | 29 | Medals | 0 | Standing | 72 % | Rank | 57 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 34 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | + 7 | 71 → | 78 | 56 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 24 | 0 + 1 | = 1 | + 17 | 54 → | 71 | 55 | ▲5 | + 117 | ||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 11 | + 105 | |||||||||||||
| Sprint | 36 | 2 + 0 | = 2 | + 5 | 49 → | 54 | 60 | ▲2 | + 105 | ||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 32 | 1 + 0 + 0 + 2 | = 3 | + 9 | 40 → | 49 | 62 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 35 | 1 + 1 | = 2 | + 6 | 34 → | 40 | 67 | + 106 | |||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 13 | ||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 1 + 1 + 3 + 2 | = 7 | 34 | 67 | ||||||||||
| Sprint | 47 | 1 + 3 | = 4 | 34 | 67 | ||||||||||
| Individual | 42 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 34 | 67 | ||||||||||
| Mixed Relay | 7 | ||||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Individual | 70 | 1 + 3 + 1 + 1 | = 6 | 34 | 66 | ▼3 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 0 + 2 + 1 + 2 | = 5 | 34 | 63 | ▼3 | |||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Sprint | 57 | 2 + 1 | = 3 | 34 | 60 | ▼7 | + 84 | ||||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 28 | 0 + 1 + 1 + 2 | = 4 | + 13 | 21 → | 34 | 53 | ▲6 | |||||||
| Sprint | 20 | 1 + 0 | = 1 | + 21 | 21 | 59 | ▲17 | + 121 | |||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 55 | 2 + 1 + 2 + 2 | = 7 | 76 | |||||||||||
| Sprint | 41 | 0 + 1 | = 1 | 76 | ▼3 | + 100 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | Leg 1 | + 190 | ||||||||||||
| Pursuit | 54 | 2 + 0 + 2 + 1 | = 5 | 73 | ▼3 | ||||||||||
| Sprint | 55 | 0 + 1 | = 1 | 70 | ▼6 | + 86 | |||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 48 | 0 + 1 + 4 + 0 | = 5 | 64 | ▼3 | ||||||||||
| Relay | 12 | |
+ 200 | ||||||||||||
| Sprint | 59 | 1 + 1 | = 2 | 61 | ▼8 | + 82 | |||||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 55 | 0 + 2 | = 2 | 53 | ▼12 | + 86 | |||||||||
| Individual | 91 | 3 + 1 + 1 + 1 | = 6 | 41 | ▼40 | + 39 | |||||||||
| Competitions | 29 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 29 | Best Rank | 3 | Prone | 82 % | Points | 65 | |||||||
| Did finish | 28 | Medals | 1 | Standing | 82 % | Rank | 56 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 65 | 2 + 1 | = 3 | 65 | 56 | ▼2 | + 76 | ||||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay |
|
|
+ 180 | ||||||||||||
| Pursuit | 35 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | + 6 | 59 → | 65 | 54 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 32 | 0 + 1 | = 1 | + 9 | 50 → | 59 | 55 | ▲2 | + 109 | ||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 15 | 35 → | 50 | 57 | ▲2 | + 115 | ||||||
| Sprint | 28 | 0 + 1 | = 1 | + 13 | 22 → | 35 | 59 | ▲6 | + 113 | ||||||
| Relay | 13 | |
+ 190 | ||||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 22 | + 50 | |||||||||||||
| Individual | 51 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | 22 | 65 | ▼1 | + 90 | ||||||||
| Sprint | 78 | 2 + 2 | = 4 | 22 | 63 | ▼3 | |||||||||
| Mixed Relay | 12 | Leg 1 | + 100 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Individual | 51 | 2 + 1 + 1 + 0 | = 4 | 22 | 60 | + 90 | |||||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | |
+ 200 | ||||||||||||
| Sprint | 35 | 1 + 0 | = 1 | + 6 | 16 → | 22 | 59 | ▲1 | + 106 | ||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 11 | Leg 2 | + 105 | ||||||||||||
| Pursuit | 36 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 5 | 11 → | 16 | 60 | ▲4 | |||||||
| Sprint | 35 | 1 + 0 | = 1 | + 6 | 5 → | 11 | 64 | ▼1 | + 106 | ||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | 5 | 63 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 51 | 1 + 1 | = 2 | 5 | 61 | ▼2 | + 90 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | |
+ 170 | ||||||||||||
| Pursuit | 44 | 1 + 3 + 1 + 1 | = 6 | 5 | 59 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 40 | 0 + 1 | = 1 | + 2 | 3 → | 5 | 57 | ▼3 | + 101 | ||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | Leg 1 | + 140 | ||||||||||||
| Pursuit | 55 | 1 + 3 + 1 + 2 | = 7 | 3 | 54 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 51 | 1 + 0 | = 1 | 3 | 53 | ▼7 | + 90 | ||||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 43 | 1 + 1 | = 2 | 3 | 46 | ▼8 | + 98 | ||||||||
| Individual | 39 | 0 + 0 + 2 + 0 | = 2 | + 3 | 3 | 38 | ▼37 | + 102 | |||||||
| Competitions | 25 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 24 | Best Rank | 6 | Prone | 81 % | Points | 84 | |||||||
| Did finish | 24 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | 50 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 84 | 47 | ▼2 | |||||||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | |
+ 210 | ||||||||||||
| Sprint | 29 | 0 + 0 | + 12 | 72 → | 84 | 45 | ▼1 | + 112 | |||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | |
+ 250 | ||||||||||||
| Single Mixed Relay | 11 | + 105 | |||||||||||||
| Individual | 24 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | + 17 | 55 → | 72 | 44 | ▲7 | + 117 | ||||||
| Pursuit | 43 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 55 | 51 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 44 | 1 + 1 | = 2 | 55 | 49 | ▼2 | + 97 | ||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 12 | + 100 | |||||||||||||
| Individual | 74 | 1 + 0 + 1 + 3 | = 5 | 55 | 46 | ▼1 | + 67 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 32 | 3 + 0 + 1 + 0 | = 4 | + 9 | 46 → | 55 | 45 | ||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 21 | 1 + 0 | = 1 | + 20 | 26 → | 46 | 45 | ▲6 | + 120 | ||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Sprint | 21 | 0 + 1 | = 1 | + 20 | 6 → | 26 | 50 | ▲13 | + 120 | ||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 54 | 1 + 2 + 2 + 0 | = 5 | 6 | 63 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 40 | 1 + 0 | = 1 | + 1 | 5 → | 6 | 61 | ▲3 | + 101 | ||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 2 + 2 + 1 | = 6 | 5 | 64 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 36 | 0 + 1 | = 1 | + 5 | 5 | 62 | ▼6 | + 105 | |||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Individual | 63 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | 56 | ▼15 | + 78 | |||||||||
| Sprint | 68 | 0 + 2 | = 2 | 41 | ▼40 | + 73 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 6 | + 145 | |||||||||||||
| Competitions | 31 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 31 | Best Rank | 10 | Prone | 82 % | Points | 332 | |||||||
| Did finish | 29 | Medals | 0 | Standing | 87 % | Rank | 25 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 2 + 2 + 0 + 1 | = 5 | + 8 | 324 → | 332 | 25 | ||||||||
| Pursuit | 11 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 30 | 294 → | 324 | 25 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 32 | 1 + 1 | = 2 | + 9 | 285 → | 294 | 26 | ▼1 | + 109 | ||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 21 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 20 | 265 → | 285 | 25 | ▲2 | |||||||
| Single Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Individual | 17 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 24 | 241 → | 265 | 27 | ▲2 | + 124 | ||||||
| Pursuit | 20 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 21 | 220 → | 241 | 29 | ||||||||
| Sprint | 22 | 0 + 0 | + 19 | 201 → | 220 | 29 | ▲1 | + 119 | |||||||
| Mixed Relay | 19 | Leg 3 | + 65 | ||||||||||||
Salt Lake City
Feb 14...17 2019
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 14 | + 90 | |||||||||||||
| Pursuit | 10 | 0 + 3 + 0 + 0 | = 3 | + 31 | 170 → | 201 | 30 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 14 | 1 + 0 | = 1 | + 27 | 143 → | 170 | 32 | ▲2 | + 127 | ||||||
Canmore
Feb 7...8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Individual | 27 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 14 | 129 → | 143 | 34 | ▲3 | + 114 | ||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 47 | 3 + 2 + 1 + 0 | = 6 | 129 | 37 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 55 | 2 + 1 | = 3 | 129 | 36 | ▼4 | + 86 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 13 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 28 | 101 → | 129 | 32 | ▲2 | |||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Sprint | 23 | 1 + 0 | = 1 | + 18 | 83 → | 101 | 34 | ▲1 | + 118 | ||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 19 | Leg 2 | + 130 | ||||||||||||
| Pursuit | 18 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 23 | 60 → | 83 | 35 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 22 | 1 + 1 | = 2 | + 19 | 41 → | 60 | 40 | ▲1 | + 119 | ||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 27 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 14 | 27 → | 41 | 41 | ▲8 | |||||||
| Sprint | 51 | 2 + 0 | = 2 | 27 | 49 | ▼2 | + 90 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Pursuit | 31 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 10 | 17 → | 27 | 47 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 49 | 2 + 0 | = 2 | 17 | 49 | ▼6 | + 92 | ||||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 39 | 0 + 0 + 2 + 2 | = 4 | + 2 | 15 → | 17 | 43 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 26 | 0 + 0 | + 15 | 15 | 42 | ▼1 | + 115 | ||||||||
| Individual | 59 | 0 + 2 + 1 + 0 | = 3 | 41 | ▼40 | + 82 | |||||||||
| Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Competitions | 21 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 21 | Best Rank | 6 | Prone | 82 % | Points | 162 | |||||||
| Did finish | 21 | Medals | 0 | Standing | 81 % | Rank | 36 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Pursuit | 17 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 24 | 138 → | 162 | 35 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 14 | 0 + 0 | + 27 | 111 → | 138 | 37 | ▲1 | + 127 | |||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
| Sprint | 35 | 1 + 2 | = 3 | + 6 | 105 → | 111 | 38 | ▲1 | + 106 | ||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 6 | ||||||||||||||
| Individual | 44 | 2 + 0 + 1 + 0 | = 3 | ||||||||||||
| Sprint | 65 | 4 + 0 | = 4 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 75 | 3 + 1 | = 4 | 105 | 35 | ▼2 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 24 | + 80 | |||||||||||||
| Individual | 31 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 10 | 95 → | 105 | 33 | ▲1 | + 110 | ||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 3 + 1 | = 4 | 95 | 29 | ▼2 | + 53 | ||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 24 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | + 14 | 81 → | 95 | 27 | ▼1 | |||||||
| Pursuit | 30 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 11 | 70 → | 81 | 26 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 17 | 0 + 0 | + 24 | 46 → | 70 | 27 | ▲9 | + 124 | |||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | |
+ 230 | ||||||||||||
| Pursuit | 17 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 24 | 22 → | 46 | 36 | ▲6 | |||||||
| Sprint | 22 | 0 + 0 | + 19 | 3 → | 22 | 42 | ▲9 | + 119 | |||||||
Östersund
Nov 26 ... Dec 3 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 82 | 2 + 1 | = 3 | 3 | 49 | ▼11 | |||||||||
| Individual | 38 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 3 | 3 | 38 | ▼37 | + 103 | |||||||
| Mixed Relay | 21 | + 55 | |||||||||||||
| Competitions | 18 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 18 | Best Rank | 6 | Prone | 78 % | Points | 37 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 82 % | Rank | 71 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 46 | 1 + 3 + 1 + 1 | = 6 | 37 | 70 | ||||||||||
| Sprint | 35 | 0 + 2 | = 2 | + 6 | 31 → | 37 | 70 | ▲1 | + 106 | ||||||
Kontiolahti
Mar 10...12 2017
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Pursuit | 18 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 23 | 8 → | 31 | 71 | ▲19 | ||||||||
| Sprint | 44 | 0 + 1 | = 1 | 8 | 90 | ▼1 | + 97 | ||||||||
Pyeong Chang
Mar 2...5 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Sprint | 80 | 1 + 1 | = 2 | 8 | 88 | ▼4 | + 61 | ||||||||
Hochfilzen
World Champ.
Feb 9...19 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Individual | 58 | 1 + 1 + 2 + 0 | = 4 | 8 | 84 | ▼4 | |||||||||
| Pursuit | 55 | 2 + 3 + 3 + 1 | = 9 | 8 | 80 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 39 | 2 + 0 | = 2 | + 2 | 6 → | 8 | 79 | ▲1 | + 102 | ||||||
| Mixed Relay | 16 | + 80 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Individual | 36 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | + 5 | 1 → | 6 | 80 | ▲7 | |||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | 1 | 87 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 40 | 1 + 0 | = 1 | + 1 | 1 | 86 | + 101 | ||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 5...8 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 1 + 2 | = 3 | 83 | ▼9 | + 61 | |||||||||
| Competitions | 23 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 22 | Best Rank | 5 | Prone | 76 % | Points | 147 | |||||||
| Did finish | 22 | Medals | 0 | Standing | 81 % | Rank | 45 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Khanty-Mansiysk
Mar 17...19 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 32 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | + 9 | 138 → | 147 | 45 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 21 | 2 + 0 | = 2 | + 20 | 118 → | 138 | 47 | ▲1 | + 120 | ||||||
Oslo Holmenkollen
World Champ.
Mar 3...13 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Individual | 34 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 7 | 111 → | 118 | 46 | ▲1 | + 107 | ||||||
| Pursuit | 45 | 0 + 2 + 1 + 2 | = 5 | 111 | 47 | ||||||||||
| Sprint | 43 | 1 + 1 | = 2 | 111 | 47 | ▼1 | |||||||||
| Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
Presque Isle
Feb 11...13 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Pursuit | 20 | 2 + 2 + 1 + 1 | = 6 | + 21 | 90 → | 111 | 46 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 13 | 0 + 1 | = 1 | + 28 | 62 → | 90 | 45 | ▲5 | + 128 | ||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
| Pursuit | – | 62 | 48 | ▼2 | |||||||||||
| Sprint | 49 | 1 + 0 | = 1 | 62 | 46 | ▼2 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 13...17 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
| Individual | 75 | 1 + 0 + 2 + 0 | = 3 | 62 | 44 | ▼1 | |||||||||
Pokljuka
Dec 17...20 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 71 | 3 + 1 | = 4 | 62 | 33 | ▼6 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Pursuit | 35 | 2 + 1 + 1 + 2 | = 6 | + 6 | 56 → | 62 | 27 | ▼4 | |||||||
| Sprint | 25 | 1 + 1 | = 2 | + 16 | 40 → | 56 | 23 | ▲4 | + 116 | ||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 6 2015
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 46 | 1 + 2 + 2 + 2 | = 7 | 40 | 27 | ▼14 | |||||||||
| Sprint | 25 | 1 + 2 | = 3 | + 16 | 24 → | 40 | 13 | ▲4 | + 116 | ||||||
| Individual | 17 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 24 | 24 | 17 | ▼16 | + 124 | |||||||
| Single Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 11 | Best Rank | 7 | Prone | 73 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 11 | Medals | 0 | Standing | 85 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Kontiolahti
World Champ.
Mar 5...15 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Individual | 47 | 0 + 1 + 2 + 0 | = 3 | 90 | ▼2 | ||||||||||
| Pursuit | 45 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 88 | |||||||||||
| Sprint | 55 | 2 + 1 | = 3 | 88 | |||||||||||
Nove Mesto
Feb 6...8 2015
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 2 + 1 + 0 + 1 | = 4 | 87 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 57 | 3 + 0 | = 3 | 85 | ▼4 | + 84 | |||||||||
| Mixed Relay | 7 | + 135 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 22...25 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 1 + 2 | = 3 | 81 | + 78 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 0 + 1 | = 1 | 81 | ▼4 | + 61 | |||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Competitions | 5 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 4 | Best Rank | 15 | Prone | 56 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 4 | Medals | 0 | Standing | 75 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 20...23 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 83 | 3 + 1 | = 4 | 103 | ▼2 | ||||||||||
Sochi
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 15 | ||||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 16...19 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 95 | ▼8 | ||||||||||||
Hochfilzen
Dec 6...8 2013
|
|||||||||||||||
| Sprint | 99 | 3 + 2 | = 5 | 69 | ▼13 | ||||||||||
Östersund
Nov 24...30 2013
|
|||||||||||||||
| Sprint | 89 | 1 + 2 | = 3 | 56 | ▼15 | ||||||||||
| Competitions | 1 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 1 | Best Rank | 85 | Prone | 40 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 1 | Medals | 0 | Standing | 60 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Feb 28 ... Mar 3 2013
|
|||||||||||||||
| Sprint | 85 | 3 + 2 | = 5 | 94 | ▼6 | ||||||||||
© 2010—2026 Biathlontime