Olli Hiidensalo |
fin
|
| Competitions | 26 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 26 | Best Rank | 4 | Prone | 92 % | Points | 179 | |||||||
| Did finish | 26 | Medals | 0 | Standing | 81 % | Rank | 32 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 19...22
|
|||||||||||||||
| Sprint | 79 | 3 + 1 | = 4 | 179 | 30 | ▼1 | |||||||||
Otepaa
Mar 12...15
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 14 | |
+ 90 | ||||||||||||
| Pursuit | 23 | 0 + 1 + 3 + 2 | = 6 | + 18 | 161 → | 179 | 29 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 14 | 0 + 0 | + 27 | 134 → | 161 | 30 | ▲3 | + 127 | |||||||
Kontiolahti
Mar 5...8
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | |
+ 330 | ||||||||||||
| Individual | 37 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 4 | 130 → | 134 | 32 | + 104 | |||||||
Antholz-Anterselva
Olympics |
|||||||||||||||
| Mass Start | 14 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | 130 | 32 | ||||||||||
| Relay | 7 | Leg 1 | |||||||||||||
| Pursuit | 17 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | 130 | 32 | ||||||||||
| Sprint | 11 | 0 + 0 | 130 | 32 | |||||||||||
| Individual | 4 | 0 + 0 + 0 + 0 | 130 | 32 | |||||||||||
| Mixed Relay | 6 | Leg 1 | |||||||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 17 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 24 | 106 → | 130 | 30 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 27 | 0 + 1 | = 1 | + 14 | 92 → | 106 | 31 | ▲1 | + 114 | ||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 8...11 2026
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Pursuit | 29 | 0 + 0 + 2 + 0 | = 2 | + 12 | 80 → | 92 | 32 | ||||||||
| Sprint | 56 | 1 + 0 | = 1 | 80 | 32 | ▼4 | |||||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 0 + 2 + 1 + 2 | = 5 | + 6 | 74 → | 80 | 28 | ||||||||
| Pursuit | 11 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 30 | 44 → | 74 | 28 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 14 | 0 + 0 | + 27 | 17 → | 44 | 33 | ▲17 | + 127 | |||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | |
+ 200 | ||||||||||||
| Sprint | 62 | 0 + 3 | = 3 | 17 | 46 | ▼5 | + 79 | ||||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 7 2025
|
|||||||||||||||
| Individual | 24 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 17 | 17 | 24 | ▼23 | + 117 | |||||||
| Single Mixed Relay | 8 | Leg 1 | + 125 | ||||||||||||
| Relay | 17 | |
+ 150 | ||||||||||||
| Competitions | 21 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 20 | Best Rank | 4 | Prone | 85 % | Points | 4 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 78 % | Rank | 87 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...23 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 4 | 87 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 43 | 1 + 1 | = 2 | 4 | 85 | ▼4 | + 98 | ||||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 20 | Leg 3 | + 60 | ||||||||||||
| Individual | 55 | 0 + 3 + 0 + 1 | = 4 | 4 | 81 | ▼4 | + 86 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | Leg 4 | + 150 | ||||||||||||
| Sprint | 63 | 3 + 1 | = 4 | 4 | 76 | ▼3 | |||||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 4 | 73 | ||||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Individual | 4 | 0 + 0 + 0 + 0 | 4 | 73 | + 143 | ||||||||||
| Pursuit | 38 | 2 + 0 + 1 + 1 | = 4 | 4 | 73 | ||||||||||
| Sprint | 31 | 1 + 0 | = 1 | 4 | 73 | + 110 | |||||||||
| Mixed Relay | 9 | Leg 4 | + 115 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 4 | 73 | ▼2 | |||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 60 | 0 + 2 | = 2 | 4 | 71 | ▼3 | + 81 | ||||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 2 + 2 | = 4 | 4 | 62 | ▼3 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | |
+ 250 | ||||||||||||
| Pursuit | 47 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | 4 | 59 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 37 | 0 + 1 | = 1 | + 4 | 4 | 58 | ▼1 | + 104 | |||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Mixed Relay | 7 | + 135 | |||||||||||||
| Competitions | 13 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 13 | Best Rank | 8 | Prone | 77 % | Points | 14 | |||||||
| Did finish | 12 | Medals | 0 | Standing | 77 % | Rank | 75 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | |
+ 250 | ||||||||||||
| Individual | 59 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | 14 | 69 | ||||||||||
| Sprint | 61 | 1 + 1 | = 2 | 14 | 69 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 16 | + 80 | |||||||||||||
| Individual | 33 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 8 | 6 → | 14 | 69 | ▲1 | + 108 | ||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 78 | 2 + 1 | = 3 | 6 | 67 | ▼2 | + 63 | ||||||||
| Relay | 11 | |
+ 210 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 5...7 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Sprint | 79 | 2 + 2 | = 4 | 6 | 63 | ▼4 | + 62 | ||||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | 77 | 2 + 2 | = 4 | 6 | 44 | ▼9 | |||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Individual | 35 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 6 | 6 | 35 | ▼34 | + 106 | |||||||
| Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
| Competitions | 30 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 30 | Best Rank | 5 | Prone | 89 % | Points | 223 | |||||||
| Did finish | 30 | Medals | 0 | Standing | 78 % | Rank | 30 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 30 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 11 | 212 → | 223 | 29 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 37 | 0 + 0 | + 4 | 208 → | 212 | 30 | ▼1 | + 104 | |||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 4 | 204 → | 208 | 29 | ▼1 | |||||||
| Relay | 12 | Leg 2 | + 200 | ||||||||||||
| Individual | 57 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | 204 | 28 | ▼2 | + 84 | ||||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Single Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
| Individual | 31 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | 204 | 26 | + 110 | |||||||||
| Pursuit | 50 | 1 + 1 + 3 + 2 | = 7 | 204 | 26 | ||||||||||
| Sprint | 30 | 0 + 1 | = 1 | 204 | 26 | + 111 | |||||||||
| Mixed Relay | 11 | + 105 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | Leg 4 | + 230 | ||||||||||||
| Pursuit | 19 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 22 | 182 → | 204 | 26 | ||||||||
| Sprint | 26 | 0 + 1 | = 1 | + 15 | 167 → | 182 | 26 | + 115 | |||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | + 6 | 161 → | 167 | 26 | ||||||||
| Relay | 8 | Leg 2 | + 250 | ||||||||||||
| Individual | 20 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 21 | 140 → | 161 | 26 | + 121 | |||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Pursuit | 31 | 1 + 0 + 2 + 0 | = 3 | + 10 | 130 → | 140 | 26 | ||||||||
| Sprint | 39 | 1 + 1 | = 2 | + 2 | 128 → | 130 | 26 | ▼1 | + 102 | ||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 1 + 1 + 3 + 1 | = 6 | + 6 | 122 → | 128 | 25 | ▼1 | |||||||
| Pursuit | 28 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 13 | 109 → | 122 | 24 | ▼4 | |||||||
| Sprint | 23 | 0 + 1 | = 1 | + 18 | 91 → | 109 | 20 | + 118 | |||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 22 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | + 19 | 72 → | 91 | 20 | ▼1 | |||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
| Sprint | 21 | 0 + 0 | + 20 | 52 → | 72 | 19 | ▲3 | + 120 | |||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 27 | 1 + 2 + 1 + 0 | = 4 | + 14 | 38 → | 52 | 22 | ▼3 | |||||||
| Sprint | 33 | 1 + 0 | = 1 | + 8 | 30 → | 38 | 19 | ▼8 | + 108 | ||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
| Individual | 11 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 30 | 30 | 11 | ▼10 | + 130 | |||||||
| Competitions | 25 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 24 | Best Rank | 8 | Prone | 81 % | Points | 128 | |||||||
| Did finish | 24 | Medals | 0 | Standing | 76 % | Rank | 38 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 29 | 1 + 0 + 2 + 0 | = 3 | + 12 | 116 → | 128 | 35 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 38 | 0 + 2 | = 2 | + 3 | 113 → | 116 | 36 | ▲1 | + 103 | ||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 17 | ||||||||||||||
| Pursuit | 52 | 5 + 0 + 1 + 2 | = 8 | 113 | 37 | ||||||||||
| Sprint | 38 | 1 + 2 | = 3 | 113 | 37 | ||||||||||
| Individual | 74 | 0 + 2 + 0 + 3 | = 5 | 113 | 37 | ||||||||||
| Mixed Relay | 11 | ||||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Mass Start | 16 | 0 + 1 + 1 + 2 | = 4 | + 25 | 88 → | 113 | 37 | ▲4 | |||||||
| Individual | 18 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | + 23 | 65 → | 88 | 41 | ▲4 | + 123 | ||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 48 | 1 + 2 + 0 + 1 | = 4 | 65 | 45 | ▼2 | |||||||||
| Relay | 11 | |
+ 210 | ||||||||||||
| Sprint | 48 | 1 + 0 | = 1 | 65 | 43 | + 93 | |||||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 65 | 43 | ▼2 | |||||||||||
| Mixed Relay | 8 | Leg 2 | + 125 | ||||||||||||
| Sprint | 21 | 0 + 1 | = 1 | + 20 | 45 → | 65 | 41 | ▲3 | + 120 | ||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 70 | 2 + 0 | = 2 | 45 | 44 | ▼4 | + 71 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 15 | 30 → | 45 | 40 | ▲4 | |||||||
| Sprint | 11 | 0 + 0 | + 30 | 30 | 44 | ▲20 | + 130 | ||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 2 | = 2 | 61 | ▼8 | + 78 | |||||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 53 | 2 + 0 | = 2 | 53 | ▼12 | + 88 | |||||||||
| Individual | 68 | 2 + 0 + 0 + 2 | = 4 | 41 | ▼40 | + 73 | |||||||||
| Competitions | 17 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 17 | Best Rank | 7 | Prone | 78 % | Points | 40 | |||||||
| Did finish | 17 | Medals | 0 | Standing | 68 % | Rank | 63 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 19 | |
+ 130 | ||||||||||||
| Individual | 94 | 3 + 3 + 0 + 2 | = 8 | 40 | 56 | ▼1 | + 33 | ||||||||
| Pursuit | 51 | 0 + 1 + 2 + 3 | = 6 | 40 | 55 | ▼3 | + 90 | ||||||||
| Sprint | 28 | 1 + 0 | = 1 | + 13 | 27 → | 40 | 52 | + 113 | |||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Individual | 65 | 0 + 2 + 1 + 2 | = 5 | 27 | 52 | ▼1 | + 76 | ||||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Sprint | 93 | 2 + 3 | = 5 | 27 | 48 | ▼2 | + 35 | ||||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 66 | 1 + 1 | = 2 | 27 | 44 | ▼2 | + 75 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Pursuit | 38 | 1 + 1 + 3 + 1 | = 6 | + 4 | 23 → | 27 | 42 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 18 | 1 + 0 | = 1 | + 23 | 23 | 41 | ▲17 | + 123 | |||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Pursuit | 56 | 2 + 1 + 2 + 2 | = 7 | 58 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 57 | 1 + 1 | = 2 | 56 | ▼6 | + 84 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 42 | 0 + 1 | = 1 | 50 | ▼9 | + 99 | |||||||||
| Competitions | 18 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 18 | Best Rank | 9 | Prone | 78 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 17 | Medals | 0 | Standing | 63 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 93 | 0 + 3 | = 3 | 95 | ▼2 | + 35 | |||||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 26 | + 60 | |||||||||||||
| Individual | 66 | 0 + 1 + 3 + 1 | = 5 | 90 | ▼6 | + 75 | |||||||||
| Pursuit | 58 | 2 + 1 + 1 + 3 | = 7 | 84 | |||||||||||
| Sprint | 55 | 0 + 2 | = 2 | 84 | ▼1 | + 86 | |||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Individual | 84 | 1 + 2 + 0 + 1 | = 4 | 83 | ▼3 | + 53 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | |
+ 170 | ||||||||||||
| Sprint | 80 | 1 + 1 | = 2 | 80 | ▼3 | + 61 | |||||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 68 | 1 + 2 | = 3 | 71 | ▼2 | + 73 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Pursuit | 42 | 0 + 0 + 2 + 2 | = 4 | 69 | ▼3 | ||||||||||
| Sprint | 49 | 0 + 2 | = 2 | 66 | ▼10 | + 92 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Individual | 71 | 0 + 3 + 0 + 2 | = 5 | 56 | ▼15 | + 70 | |||||||||
| Sprint | 78 | 1 + 3 | = 4 | 41 | ▼40 | + 63 | |||||||||
| Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
| Competitions | 20 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 18 | Best Rank | 5 | Prone | 85 % | Points | 42 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 78 % | Rank | 63 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 23 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 18 | 24 → | 42 | 62 | ▲10 | |||||||
| Sprint | 33 | 1 + 0 | = 1 | + 8 | 16 → | 24 | 72 | ▲12 | + 108 | ||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Individual | 62 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | 16 | 84 | ▼3 | + 79 | ||||||||
| Pursuit | 47 | 1 + 3 + 0 + 2 | = 6 | 16 | 81 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 25 | 0 + 0 | + 16 | 16 | 80 | ▲16 | + 116 | ||||||||
| Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 87 | ▼5 | ||||||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Sprint | 58 | 0 + 1 | = 1 | 82 | ▼2 | + 83 | |||||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Pursuit | – | 80 | ▼3 | ||||||||||||
| Sprint | 59 | 0 + 1 | = 1 | 77 | ▼5 | + 82 | |||||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 68 | 0 + 2 | = 2 | 70 | ▼5 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | |
+ 180 | ||||||||||||
| Pursuit | 53 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | 65 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 56 | 0 + 1 | = 1 | 64 | ▼5 | + 85 | |||||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 90 | 1 + 3 | = 4 | 55 | ▼14 | + 41 | |||||||||
| Individual | 82 | 0 + 2 + 2 + 0 | = 4 | 41 | ▼40 | + 57 | |||||||||
| Mixed Relay | 5 | + 155 | |||||||||||||
| Competitions | 22 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 22 | Best Rank | 6 | Prone | 87 % | Points | 14 | |||||||
| Did finish | 21 | Medals | 0 | Standing | 74 % | Rank | 83 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Tyumen
Mar 22...25 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 46 | 0 + 1 + 3 + 3 | = 7 | 14 | 83 | ||||||||||
| Sprint | 42 | 0 + 1 | = 1 | 14 | 83 | ▼2 | + 99 | ||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Pursuit | 37 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 4 | 10 → | 14 | 81 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 40 | 0 + 1 | = 1 | + 1 | 9 → | 10 | 82 | + 101 | |||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Sprint | 58 | 0 + 1 | = 1 | 9 | 82 | ▼3 | + 83 | ||||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 6 | Leg 4 | |||||||||||||
| Individual | 73 | 0 + 1 + 3 + 1 | = 5 | ||||||||||||
| Pursuit | 35 | 1 + 2 + 1 + 3 | = 7 | ||||||||||||
| Sprint | 19 | 0 + 0 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 64 | 1 + 2 | = 3 | 9 | 79 | ▼5 | + 77 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 19 | + 130 | |||||||||||||
| Individual | 32 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 9 | 9 | 74 | ▲11 | + 109 | |||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 22 | Leg 3 | + 100 | ||||||||||||
| Sprint | 87 | 2 + 2 | = 4 | 84 | ▼4 | + 47 | |||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 0 + 0 + 1 + 3 | = 4 | 80 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 57 | 1 + 1 | = 2 | 78 | ▼9 | + 84 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Sprint | 81 | 0 + 2 | = 2 | 65 | ▼9 | + 59 | |||||||||
Östersund
Nov 26 ... Dec 3 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 2 | = 2 | 53 | ▼12 | + 78 | |||||||||
| Individual | 51 | 0 + 0 + 0 + 2 | = 2 | 41 | ▼40 | + 90 | |||||||||
| Competitions | 22 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 22 | Best Rank | 10 | Prone | 84 % | Points | 12 | |||||||
| Did finish | 21 | Medals | 0 | Standing | 72 % | Rank | 88 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 71 | 3 + 1 | = 4 | 12 | 84 | ▼1 | + 70 | ||||||||
Kontiolahti
Mar 10...12 2017
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Pursuit | 53 | 1 + 2 + 3 + 3 | = 9 | 12 | 83 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 39 | 0 + 1 | = 1 | + 2 | 10 → | 12 | 82 | ▲3 | + 102 | ||||||
Hochfilzen
World Champ.
Feb 9...19 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | Leg 3 | + 120 | ||||||||||||
| Individual | 49 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 10 | 81 | ▼4 | + 92 | ||||||||
| Pursuit | 36 | 1 + 0 + 0 + 2 | = 3 | + 5 | 5 → | 10 | 77 | ▲8 | |||||||
| Sprint | 48 | 0 + 1 | = 1 | 5 | 85 | ▼3 | + 93 | ||||||||
| Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 19 | + 130 | |||||||||||||
| Individual | 91 | 0 + 5 + 2 + 0 | = 7 | 5 | 82 | ▼6 | + 39 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 1 + 3 | = 4 | 5 | 75 | ▼1 | + 53 | ||||||||
| Relay | 22 | + 100 | |||||||||||||
Nove Mesto
Dec 15...18 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 38 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | + 3 | 2 → | 5 | 64 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 39 | 0 + 1 | = 1 | + 2 | 2 | 69 | + 102 | ||||||||
Pokljuka
Dec 9...11 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Pursuit | 54 | 2 + 0 + 1 + 2 | = 5 | 69 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 58 | 1 + 1 | = 2 | 68 | ▼5 | + 83 | |||||||||
Östersund
Nov 27 ... Dec 4 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | 63 | ▼4 | ||||||||||
| Sprint | 51 | 0 + 1 | = 1 | 59 | ▼18 | + 90 | |||||||||
| Individual | 56 | 0 + 3 + 1 + 1 | = 5 | 41 | ▼40 | + 85 | |||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Competitions | 13 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 12 | Best Rank | 6 | Prone | 84 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 11 | Medals | 0 | Standing | 72 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Khanty-Mansiysk
Mar 17...19 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 2 + 0 + 1 + 0 | = 3 | 107 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 54 | 0 + 2 | = 2 | 106 | ▼3 | + 87 | |||||||||
Oslo Holmenkollen
World Champ.
Mar 3...13 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 19 | + 130 | |||||||||||||
| Individual | 85 | 1 + 3 + 0 + 2 | = 6 | 103 | ▼4 | + 51 | |||||||||
| Pursuit | 51 | 0 + 0 + 1 + 3 | = 4 | 99 | |||||||||||
| Sprint | 55 | 0 + 1 | = 1 | 99 | ▼3 | + 86 | |||||||||
| Mixed Relay | 18 | + 70 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 7...10 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 75 | ▼3 | ||||||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 23 | |
+ 90 | ||||||||||||
| Sprint | 74 | 0 + 1 | = 1 | 69 | ▼4 | + 67 | |||||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 6 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 63 | 1 + 2 | = 3 | 62 | ▼21 | + 78 | |||||||||
| Individual | 88 | 2 + 2 + 2 + 0 | = 6 | 41 | ▼40 | + 45 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 6 | Leg 2 | + 145 | ||||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 9 | Prone | 75 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 15 | Medals | 0 | Standing | 72 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Khanty-Mansiysk
Mar 19...22 2015
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 54 | 1 + 0 + 2 + 2 | = 5 | 92 | |||||||||||
| Sprint | 49 | 0 + 1 | = 1 | 92 | ▼2 | + 92 | |||||||||
Kontiolahti
World Champ.
Mar 5...15 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Individual | 64 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | 90 | ▼2 | + 77 | |||||||||
| Sprint | 85 | 2 + 4 | = 6 | 88 | + 51 | ||||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Feb 12...15 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 73 | 0 + 1 | = 1 | 88 | + 68 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 22...25 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Sprint | 73 | 2 + 1 | = 3 | 81 | + 68 | ||||||||||
Pokljuka
Dec 18...21 2014
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 56 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | 71 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 48 | 1 + 1 | = 2 | 70 | ▼7 | + 93 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2014
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 55 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | 63 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 53 | 2 + 0 | = 2 | 61 | ▼3 | + 88 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 7 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 70 | 2 + 1 | = 3 | 55 | ▼14 | + 71 | |||||||||
| Individual | – | 3 + 3 + 0 + 2 | 41 | ▼40 | |||||||||||
| Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
| Competitions | 14 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 13 | Best Rank | 16 | Prone | 74 % | Points | 11 | |||||||
| Did finish | 11 | Medals | 0 | Standing | 73 % | Rank | 88 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 20...23 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 77 | 0 + 3 | = 3 | 11 | 88 | ▼2 | + 64 | ||||||||
Kontiolahti
Mar 13...16 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint 2 | 80 | 3 + 2 | = 5 | 11 | 85 | ▼1 | + 61 | ||||||||
| Sprint | 58 | 1 + 1 | = 2 | 11 | 84 | ▼2 | + 83 | ||||||||
Pokljuka
Mar 6...9 2014
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 51 | 3 + 0 + 2 + 1 | = 6 | 11 | 82 | ||||||||||
| Sprint | 59 | 3 + 2 | = 5 | 11 | 82 | ▼3 | + 82 | ||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 16...19 2014
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Sprint | 61 | 0 + 1 | = 1 | 11 | 77 | ▼11 | + 80 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 8...12 2014
|
|||||||||||||||
| Individual | 64 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 11 | 66 | ▼1 | + 77 | ||||||||
| Relay | 16 | |
+ 160 | ||||||||||||
Annecy
Dec 12...15 2013
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
Hochfilzen
Dec 6...8 2013
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Sprint | 74 | 2 + 0 | = 2 | 11 | 51 | ▼8 | + 67 | ||||||||
Östersund
Nov 24...30 2013
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 11 | 43 | ▼13 | |||||||||||
| Individual | 30 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 11 | 11 | 30 | ▼29 | + 111 | |||||||
© 2010—2026 Biathlontime