Martin Ponsiluoma |
swe
|
| Competitions | 34 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 34 | Best Rank | 1 | Prone | 78 % | Points | 727 | |||||||
| Did finish | 34 | Medals | 8 | Standing | 76 % | Rank | 8 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 19...22
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 6 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 45 | 682 → | 727 | 8 | ||||||||
| Pursuit | 4 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | + 55 | 627 → | 682 | 8 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 4 | 0 + 2 | = 2 | + 55 | 572 → | 627 | 10 | ▲1 | + 143 | ||||||
Otepaa
Mar 12...15
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 210 | |||||||||||||
| Pursuit | 21 | 2 + 1 + 3 + 2 | = 8 | + 20 | 552 → | 572 | 11 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 39 | 2 + 2 | = 4 | + 2 | 550 → | 552 | 10 | ▼2 | |||||||
Kontiolahti
Mar 5...8
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 5 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 50 | 500 → | 550 | 8 | ||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Individual | 42 | 1 + 1 + 0 + 3 | = 5 | 500 | 8 | ▼1 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Olympics |
|||||||||||||||
| Mass Start | 21 | 2 + 3 + 1 + 1 | = 7 | 500 | 7 | ||||||||||
| Relay |
|
||||||||||||||
| Pursuit |
|
0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | 500 | 7 | ||||||||||
| Sprint | 7 | 1 + 1 | = 2 | 500 | 7 | ||||||||||
| Individual | 9 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | 500 | 7 | ||||||||||
| Mixed Relay | 5 | ||||||||||||||
Nove Mesto
Jan 22...25 2026
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 17 | 1 + 1 + 2 + 2 | = 6 | + 24 | 476 → | 500 | 7 | ||||||||
| Individual | 21 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 20 | 456 → | 476 | 7 | + 120 | |||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit |
|
2 + 0 + 1 + 1 | = 4 | + 65 | 391 → | 456 | 7 | ||||||||
| Sprint | 6 | 0 + 1 | = 1 | + 45 | 346 → | 391 | 7 | ▲1 | + 138 | ||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 8...11 2026
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Pursuit | 5 | 2 + 2 + 2 + 0 | = 6 | + 50 | 296 → | 346 | 8 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 14 | 2 + 1 | = 3 | + 27 | 269 → | 296 | 10 | ▼1 | + 127 | ||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 11 | 1 + 0 + 2 + 2 | = 5 | + 30 | 239 → | 269 | 9 | ||||||||
| Pursuit | 6 | 0 + 1 + 2 + 0 | = 3 | + 45 | 194 → | 239 | 9 | ||||||||
| Sprint | 7 | 1 + 1 | = 2 | + 41 | 153 → | 194 | 9 | ▲2 | + 136 | ||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
|
+ 360 | ||||||||||||
| Pursuit | 9 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 34 | 119 → | 153 | 11 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 6 | 0 + 1 | = 1 | + 45 | 74 → | 119 | 12 | ▲1 | + 138 | ||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 7 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 12 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 29 | 45 → | 74 | 13 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 14 | 0 + 3 | = 3 | + 27 | 18 → | 45 | 14 | ▲9 | + 127 | ||||||
| Individual | 23 | 0 + 2 + 1 + 1 | = 4 | + 18 | 18 | 23 | ▼22 | + 118 | |||||||
| Mixed Relay | 7 | + 135 | |||||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Competitions | 35 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 35 | Best Rank | 1 | Prone | 70 % | Points | 488 | |||||||
| Did finish | 35 | Medals | 8 | Standing | 76 % | Rank | 15 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...23 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 17 | 2 + 1 + 2 + 1 | = 6 | + 24 | 464 → | 488 | 15 | ||||||||
| Pursuit | 21 | 2 + 3 + 1 + 0 | = 6 | + 20 | 444 → | 464 | 15 | ||||||||
| Sprint | 24 | 3 + 1 | = 4 | + 17 | 427 → | 444 | 15 | + 117 | |||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 210 | |||||||||||||
| Mass Start | 14 | 1 + 1 + 2 + 1 | = 5 | + 27 | 400 → | 427 | 15 | ||||||||
| Individual |
|
0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 65 | 335 → | 400 | 15 | ▲2 | + 148 | ||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Pursuit | 7 | 2 + 2 + 0 + 0 | = 4 | + 41 | 294 → | 335 | 17 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 13 | 2 + 0 | = 2 | + 28 | 266 → | 294 | 19 | + 128 | |||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 5 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | 266 | 19 | ||||||||||
| Relay | 4 | |
+ 330 | ||||||||||||
| Individual | 19 | 1 + 0 + 2 + 2 | = 5 | 266 | 19 | + 122 | |||||||||
| Pursuit | 9 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | 266 | 19 | ||||||||||
| Sprint | 27 | 3 + 2 | = 5 | 266 | 19 | + 114 | |||||||||
| Mixed Relay | 5 | + 155 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 13 | 1 + 2 + 1 + 2 | = 6 | + 28 | 238 → | 266 | 19 | ▲3 | |||||||
| Relay |
|
|
+ 360 | ||||||||||||
| Sprint | 12 | 1 + 2 | = 3 | + 29 | 209 → | 238 | 22 | ▲3 | + 129 | ||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 18 | 2 + 0 + 0 + 3 | = 5 | + 23 | 186 → | 209 | 25 | ▼1 | |||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Individual | 26 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | + 15 | 171 → | 186 | 24 | ▼1 | + 115 | ||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 210 | |||||||||||||
| Pursuit | 10 | 3 + 0 + 1 + 0 | = 4 | + 31 | 140 → | 171 | 23 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 12 | 1 + 1 | = 2 | + 29 | 111 → | 140 | 25 | ▲2 | + 129 | ||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 30 | 2 + 2 + 2 + 4 | = 10 | + 2 | 109 → | 111 | 27 | ▼1 | |||||||
| Pursuit | 19 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 22 | 87 → | 109 | 26 | ||||||||
| Sprint | 58 | 4 + 2 | = 6 | 87 | 26 | ▼4 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Pursuit | 18 | 2 + 1 + 1 + 2 | = 6 | + 23 | 64 → | 87 | 22 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 12 | 2 + 0 | = 2 | + 29 | 35 → | 64 | 24 | ▲4 | + 129 | ||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 20 | 2 + 1 + 2 + 0 | = 5 | + 21 | 14 → | 35 | 28 | ▲13 | |||||||
| Sprint | 27 | 1 + 2 | = 3 | + 14 | 14 | 41 | + 114 | ||||||||
| Individual | 71 | 3 + 1 + 2 + 1 | = 7 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 180 | |||||||||||||
| Competitions | 35 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 35 | Best Rank | 1 | Prone | 77 % | Points | 638 | |||||||
| Did finish | 35 | Medals | 4 | Standing | 80 % | Rank | 10 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Canmore
Mar 14...17 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 6 | 2 + 1 + 0 + 1 | = 4 | + 40 | 598 → | 638 | 10 | ▲3 | |||||||
| Pursuit | 27 | 2 + 1 + 1 + 0 | = 4 | + 14 | 584 → | 598 | 13 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 51 | 3 + 3 | = 6 | 584 | 12 | ▼5 | |||||||||
Salt Lake City
Mar 8...10 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 7 | 1 + 0 + 2 + 0 | = 3 | + 36 | 548 → | 584 | 7 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 20 | 2 + 2 | = 4 | + 21 | 527 → | 548 | 8 | + 121 | |||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 1...3 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 195 | ||||||||||||
| Mass Start | 9 | 0 + 2 + 2 + 0 | = 4 | + 32 | 495 → | 527 | 8 | ▼1 | |||||||
| Individual | 22 | 0 + 2 + 1 + 1 | = 4 | + 19 | 476 → | 495 | 7 | + 119 | |||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 13 | 2 + 1 + 2 + 1 | = 6 | 476 | 7 | ||||||||||
| Relay |
|
+ 420 | |||||||||||||
| Individual | 39 | 1 + 2 + 2 + 1 | = 6 | 476 | 7 | + 102 | |||||||||
| Pursuit | 7 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 476 | 7 | ||||||||||
| Sprint | 10 | 2 + 0 | = 2 | 476 | 7 | + 131 | |||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 180 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 14 | 0 + 2 + 1 + 0 | = 3 | + 27 | 449 → | 476 | 7 | ||||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 180 | ||||||||||||
| Individual | 5 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 45 | 404 → | 449 | 7 | ▲1 | + 140 | ||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 8 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | + 34 | 370 → | 404 | 8 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 25 | 4 + 0 | = 4 | + 16 | 354 → | 370 | 9 | ▼2 | + 116 | ||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 5...7 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Pursuit | 7 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | + 36 | 318 → | 354 | 7 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 8 | 1 + 2 | = 3 | + 34 | 284 → | 318 | 8 | ▲1 | + 134 | ||||||
Lenzerheide
Dec 14...17 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 4 | 2 + 0 + 0 + 1 | = 3 | + 50 | 234 → | 284 | 9 | ▲1 | |||||||
| Pursuit | 4 | 2 + 0 + 1 + 0 | = 3 | + 50 | 184 → | 234 | 10 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 7 | 1 + 2 | = 3 | + 36 | 148 → | 184 | 11 | ▲2 | + 136 | ||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Pursuit | 13 | 2 + 0 + 2 + 1 | = 5 | + 28 | 120 → | 148 | 13 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 4 | 1 + 0 | = 1 | + 50 | 70 → | 120 | 14 | ▲3 | + 143 | ||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 6 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 40 | 30 → | 70 | 17 | ▲9 | |||||||
| Sprint | 11 | 1 + 0 | = 1 | + 30 | 30 | 26 | ▲15 | + 130 | |||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Individual | 47 | 1 + 0 + 1 + 3 | = 5 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Mixed Relay | 6 | + 145 | |||||||||||||
| Competitions | 34 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 34 | Best Rank | 1 | Prone | 76 % | Points | 779 | |||||||
| Did finish | 34 | Medals | 10 | Standing | 77 % | Rank | 5 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 6 | 1 + 2 + 1 + 0 | = 4 | + 40 | 739 → | 779 | 5 | ||||||||
| Pursuit | 7 | 3 + 0 + 1 + 0 | = 4 | + 36 | 703 → | 739 | 5 | ||||||||
| Sprint |
|
0 + 0 | + 75 | 628 → | 703 | 5 | + 154 | ||||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 14 | 1 + 0 + 2 + 2 | = 5 | + 27 | 601 → | 628 | 5 | ||||||||
| Relay | 4 | Leg 3 | + 330 | ||||||||||||
| Individual | 8 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 34 | 567 → | 601 | 5 | + 134 | |||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 195 | |||||||||||||
| Pursuit |
|
0 + 3 + 1 + 1 | = 5 | + 60 | 507 → | 567 | 5 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 6 | 1 + 1 | = 2 | + 40 | 467 → | 507 | 6 | ▼1 | + 138 | ||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start |
|
0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 467 | 5 | ||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Individual | 11 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | 467 | 5 | + 130 | |||||||||
| Pursuit | 18 | 1 + 1 + 1 + 3 | = 6 | 467 | 5 | ||||||||||
| Sprint | 18 | 0 + 3 | = 3 | 467 | 5 | + 123 | |||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Pursuit |
|
1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 60 | 407 → | 467 | 5 | ▲3 | |||||||
| Sprint |
|
1 + 0 | = 1 | + 75 | 332 → | 407 | 8 | ▲4 | + 154 | ||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 26 | 1 + 2 + 2 + 0 | = 5 | + 10 | 322 → | 332 | 12 | ▼2 | |||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Individual | 33 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | + 8 | 314 → | 322 | 10 | ▼1 | + 108 | ||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 180 | |||||||||||||
| Pursuit | 20 | 2 + 1 + 2 + 0 | = 5 | + 21 | 293 → | 314 | 9 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 21 | 2 + 1 | = 3 | + 20 | 273 → | 293 | 8 | ▼2 | + 120 | ||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 26 | 1 + 2 + 2 + 2 | = 7 | + 10 | 263 → | 273 | 6 | ▼2 | |||||||
| Pursuit | 22 | 2 + 0 + 2 + 1 | = 5 | + 19 | 244 → | 263 | 4 | ||||||||
| Sprint | 4 | 1 + 0 | = 1 | + 50 | 194 → | 244 | 4 | ▲1 | + 143 | ||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 10 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | + 31 | 163 → | 194 | 5 | ▲1 | |||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Sprint | 6 | 0 + 1 | = 1 | + 40 | 123 → | 163 | 6 | ▲1 | + 138 | ||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 36 | 3 + 2 + 2 + 1 | = 8 | + 5 | 118 → | 123 | 7 | ▼5 | |||||||
| Sprint | 13 | 1 + 1 | = 2 | + 28 | 90 → | 118 | 2 | ▼1 | + 128 | ||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Individual |
|
0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 90 | 90 | 1 | + 160 | ||||||||
| Competitions | 31 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 31 | Best Rank | 2 | Prone | 76 % | Points | 381 | |||||||
| Did finish | 31 | Medals | 4 | Standing | 75 % | Rank | 22 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 12 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 29 | 352 → | 381 | 22 | ▲1 | |||||||
| Pursuit | 6 | 2 + 1 + 0 + 0 | = 3 | + 38 | 314 → | 352 | 23 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 10 | 0 + 2 | = 2 | + 31 | 283 → | 314 | 25 | ▲2 | + 131 | ||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 195 | |||||||||||||
| Mass Start | 26 | 2 + 2 + 1 + 2 | = 7 | + 10 | 273 → | 283 | 27 | ||||||||
| Sprint | 12 | 0 + 1 | = 1 | + 29 | 244 → | 273 | 27 | + 129 | |||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 20 | 0 + 1 + 1 + 3 | = 5 | + 21 | 223 → | 244 | 27 | ||||||||
| Sprint | 21 | 2 + 1 | = 3 | + 20 | 203 → | 223 | 27 | ▲1 | + 120 | ||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Mass Start |
|
1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | 203 | 28 | ||||||||||
| Relay | 5 | ||||||||||||||
| Pursuit | 11 | 2 + 3 + 4 + 0 | = 9 | 203 | 28 | ||||||||||
| Sprint | 6 | 0 + 2 | = 2 | 203 | 28 | ||||||||||
| Individual | 12 | 2 + 0 + 0 + 1 | = 3 | 203 | 28 | ||||||||||
| Mixed Relay | 4 | |
|||||||||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 26 | 2 + 0 + 0 + 4 | = 6 | + 15 | 188 → | 203 | 23 | ▼3 | |||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Sprint | 14 | 0 + 2 | = 2 | + 27 | 161 → | 188 | 20 | ▲4 | + 127 | ||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 27 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 14 | 147 → | 161 | 24 | ||||||||
| Mixed Relay | 4 | + 165 | |||||||||||||
| Sprint | 57 | 3 + 2 | = 5 | 147 | 24 | ▼2 | + 84 | ||||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 2 + 1 + 2 + 2 | = 7 | + 4 | 143 → | 147 | 22 | ▼3 | |||||||
| Sprint | 71 | 1 + 2 | = 3 | 143 | 16 | ▼4 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
| Pursuit | 11 | 1 + 1 + 2 + 1 | = 5 | + 30 | 113 → | 143 | 12 | ▲2 | |||||||
| Sprint |
|
1 + 0 | = 1 | + 54 | 59 → | 113 | 14 | ▲9 | + 154 | ||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 12 | 1 + 2 + 2 + 0 | = 5 | + 29 | 30 → | 59 | 23 | ▲13 | |||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Sprint | 11 | 1 + 1 | = 2 | + 30 | 30 | 36 | ▲17 | + 130 | |||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 79 | 4 + 1 | = 5 | 53 | ▼12 | ||||||||||
| Individual | 69 | 2 + 2 + 1 + 3 | = 8 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Competitions | 34 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 34 | Best Rank | 1 | Prone | 77 % | Points | 715 | |||||||
| Did finish | 34 | Medals | 8 | Standing | 81 % | Rank | 10 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 22 | 3 + 1 + 2 + 0 | = 6 | + 18 | 711 → | 715 | 10 | ▼1 | |||||||
| Pursuit | 6 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | + 38 | 681 → | 711 | 9 | ||||||||
| Sprint | 14 | 0 + 2 | = 2 | + 27 | 661 → | 681 | 9 | + 127 | |||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 180 | |||||||||||||
| Pursuit | 19 | 2 + 0 + 1 + 2 | = 5 | + 22 | 639 → | 661 | 9 | ||||||||
| Sprint | 14 | 1 + 0 | = 1 | + 27 | 612 → | 639 | 9 | ▼1 | + 127 | ||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 33 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | + 8 | 604 → | 612 | 8 | + 108 | |||||||
| Sprint | 19 | 1 + 0 | = 1 | + 22 | 582 → | 604 | 8 | + 122 | |||||||
| Relay | 11 | Leg 4 | + 210 | ||||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 19 | 1 + 3 + 1 + 1 | = 6 | + 22 | 560 → | 582 | 8 | + 122 | |||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Individual | 34 | 2 + 1 + 0 + 1 | = 4 | + 7 | 553 → | 560 | 8 | + 107 | |||||||
| Pursuit | 12 | 2 + 2 + 1 + 1 | = 6 | + 29 | 524 → | 553 | 8 | ▼1 | + 129 | ||||||
| Sprint |
|
0 + 0 | + 60 | 464 → | 524 | 7 | ▲1 | + 160 | |||||||
| Mixed Relay |
|
+ 180 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 10 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 31 | 433 → | 464 | 8 | ||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Individual | 6 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 38 | 395 → | 433 | 8 | + 138 | |||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 24 | 2 + 0 + 1 + 2 | = 5 | + 14 | 381 → | 395 | 8 | ▼1 | + 117 | ||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Sprint | 9 | 2 + 0 | = 2 | + 32 | 349 → | 381 | 7 | + 132 | |||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 12 | 1 + 3 + 0 + 1 | = 5 | + 29 | 320 → | 349 | 7 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 6 | 0 + 2 | = 2 | + 38 | 282 → | 320 | 8 | ▲1 | + 138 | ||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start |
|
1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 54 | 228 → | 282 | 9 | ▲2 | |||||||
| Pursuit | 5 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 40 | 188 → | 228 | 11 | |||||||||
| Sprint | 9 | 1 + 0 | = 1 | + 32 | 156 → | 188 | 11 | ▲2 | + 132 | ||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
|
+ 420 | ||||||||||||
| Pursuit | 18 | 2 + 0 + 1 + 2 | = 5 | + 23 | 133 → | 156 | 13 | ||||||||
| Sprint | 15 | 1 + 2 | = 3 | + 26 | 107 → | 133 | 13 | ▼1 | + 126 | ||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Pursuit | 14 | 2 + 1 + 2 + 1 | = 6 | + 27 | 80 → | 107 | 12 | ||||||||
| Sprint | 9 | 1 + 2 | = 3 | + 32 | 48 → | 80 | 12 | ▲3 | + 132 | ||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint |
|
1 + 0 | = 1 | + 48 | 48 | 15 | ▲26 | + 148 | |||||||
| Individual | 51 | 2 + 0 + 3 + 1 | = 6 | 41 | ▼40 | + 90 | |||||||||
| Competitions | 22 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 22 | Best Rank | 3 | Prone | 68 % | Points | 173 | |||||||
| Did finish | 22 | Medals | 2 | Standing | 79 % | Rank | 33 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 8 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 34 | 139 → | 173 | 33 | ||||||||
| Sprint | 17 | 0 + 1 | = 1 | + 24 | 115 → | 139 | 33 | ▲8 | + 124 | ||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Sprint | 99 | 4 + 2 | = 6 | 115 | 40 | ▼2 | |||||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 0 + 4 + 3 + 1 | = 8 | + 4 | 111 → | 115 | 38 | ▼1 | |||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Individual | 29 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 12 | 99 → | 111 | 37 | + 112 | |||||||
| Pursuit | 23 | 2 + 0 + 0 + 2 | = 4 | + 18 | 81 → | 99 | 37 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 27 | 2 + 0 | = 2 | + 14 | 67 → | 81 | 40 | ▼1 | |||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Sprint | 73 | 3 + 1 | = 4 | 67 | 37 | ▼3 | |||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Sprint | 47 | 2 + 2 | = 4 | 67 | 32 | ▼3 | + 94 | ||||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 1 + 3 + 2 + 0 | = 6 | + 8 | 59 → | 67 | 29 | ▲2 | |||||||
| Pursuit | 19 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 22 | 37 → | 59 | 31 | ▲7 | |||||||
| Sprint | 15 | 0 + 1 | = 1 | + 26 | 11 → | 37 | 38 | ▲17 | + 126 | ||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 83 | 3 + 1 | = 4 | 11 | 52 | ▼10 | + 55 | ||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Individual | 30 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | + 11 | 11 | 42 | ▼1 | + 111 | |||||||
| Sprint | 61 | 3 + 2 | = 5 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 180 | |||||||||||||
| Competitions | 17 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 1 | Prone | 82 % | Points | 163 | |||||||
| Did finish | 16 | Medals | 2 | Standing | 86 % | Rank | 38 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 36 | 2 + 1 + 2 + 1 | = 6 | + 5 | 158 → | 163 | 38 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 24 | 0 + 1 | = 1 | + 17 | 141 → | 158 | 39 | ▲2 | + 117 | ||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Individual | 47 | 0 + 1 + 3 + 0 | = 4 | 141 | 40 | ▼1 | + 94 | ||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 141 | 31 | ▼2 | |||||||||||
| Sprint | 43 | 0 + 1 | = 1 | 141 | 29 | ▼2 | + 98 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | Leg 3 | + 290 | ||||||||||||
| Sprint | 34 | 1 + 1 | = 2 | + 7 | 134 → | 141 | 27 | ▼1 | + 107 | ||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 19 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 22 | 112 → | 134 | 22 | ▲2 | |||||||
| Pursuit | 14 | 2 + 2 + 0 + 1 | = 5 | + 27 | 85 → | 112 | 24 | ||||||||
| Sprint |
|
0 + 0 | + 48 | 37 → | 85 | 24 | ▲17 | + 148 | |||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 420 | |||||||||||||
| Pursuit | 43 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | 37 | 41 | ▼6 | |||||||||
| Sprint | 54 | 0 + 1 | = 1 | 37 | 35 | ▼4 | + 87 | ||||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 34 | 1 + 2 + 0 + 0 | = 3 | + 7 | 30 → | 37 | 31 | ▼6 | |||||||
| Sprint | 34 | 1 + 1 | = 2 | + 7 | 23 → | 30 | 25 | ▼7 | + 107 | ||||||
| Individual | 18 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 23 | 23 | 18 | ▼17 | + 123 | |||||||
| Competitions | 8 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 8 | Best Rank | 1 | Prone | 80 % | Points | 4 | |||||||
| Did finish | 8 | Medals | 1 | Standing | 87 % | Rank | 96 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Tyumen
Mar 22...25 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 51 | 1 + 2 + 2 + 1 | = 6 | 4 | 96 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 53 | 1 + 0 | = 1 | 4 | 95 | ▼2 | + 88 | ||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | |
+ 330 | ||||||||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 37 | 0 + 0 | + 4 | 4 | 92 | ▼1 | + 104 | ||||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Individual | 38 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | ||||||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 420 | |||||||||||||
Östersund
Nov 26 ... Dec 3 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 99 | 3 + 0 | = 3 | 53 | ▼12 | ||||||||||
| Competitions | 1 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 1 | Best Rank | 86 | Prone | 60 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 1 | Medals | 0 | Standing | 60 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Oberhof
Jan 5...8 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 86 | 2 + 2 | = 4 | 83 | ▼9 | ||||||||||
© 2010—2026 Biathlontime