Johanna Talihärm |
est
|
| Competitions | 15 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 15 | Best Rank | 14 | Prone | 75 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 15 | Medals | 0 | Standing | 74 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 19...22
|
|||||||||||||||
| Sprint | 91 | 1 + 1 | = 2 | 102 | ▼3 | + 39 | |||||||||
Otepaa
Mar 12...15
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 14 | + 90 | |||||||||||||
| Sprint | 101 | 2 + 3 | = 5 | 99 | |||||||||||
Kontiolahti
Mar 5...8
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Individual | 89 | 2 + 0 + 2 + 0 | = 4 | 99 | ▼4 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 14 | ||||||||||||||
| Sprint | 82 | 0 + 2 | = 2 | 95 | |||||||||||
| Individual | 74 | 3 + 0 + 0 + 0 | = 3 | 95 | |||||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 1 + 0 | = 1 | 86 | ▼3 | + 61 | |||||||||
| Relay | 15 | |
+ 170 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 8...11 2026
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Sprint | 65 | 1 + 0 | = 1 | 83 | ▼6 | + 76 | |||||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Sprint | 87 | 1 + 0 | = 1 | 76 | ▼3 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Sprint | 95 | 1 + 1 | = 2 | 70 | ▼8 | ||||||||||
| Competitions | 23 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 23 | Best Rank | 7 | Prone | 75 % | Points | 6 | |||||||
| Did finish | 20 | Medals | 0 | Standing | 77 % | Rank | 92 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...23 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 57 | 0 + 4 + 2 + 1 | = 7 | 6 | 92 | ||||||||||
| Sprint | 56 | 1 + 0 | = 1 | 6 | 92 | ▼3 | + 85 | ||||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 19 | |
+ 65 | ||||||||||||
| Individual | 84 | 1 + 3 + 2 + 0 | = 6 | 6 | 89 | ▼3 | + 53 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Pursuit | 56 | 3 + 2 + 1 + 2 | = 8 | 6 | 86 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 48 | 0 + 1 | = 1 | 6 | 84 | ▼1 | + 93 | ||||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Individual | 57 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 6 | 83 | + 84 | |||||||||
| Pursuit | – | 2 + 4 | 6 | 83 | |||||||||||
| Sprint | 49 | 2 + 1 | = 3 | 6 | 83 | + 92 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Pursuit | 53 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | 6 | 83 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 60 | 1 + 0 | = 1 | 6 | 81 | + 81 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Individual | 81 | 1 + 1 + 2 + 1 | = 5 | 6 | 81 | ▼4 | + 59 | ||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Pursuit | 35 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | + 6 | 6 | 77 | ▲5 | ||||||||
| Sprint | 42 | 1 + 1 | = 2 | 82 | ▼5 | + 99 | |||||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 66 | 2 + 1 | = 3 | 74 | ▼10 | + 75 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 2 + 1 | = 3 | 56 | ▼15 | + 61 | |||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Competitions | 9 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 8 | Best Rank | 4 | Prone | 77 % | Points | 4 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 64 % | Rank | 90 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Canmore
Mar 14...17 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 92 | 3 + 4 | = 7 | 4 | 89 | ▼1 | |||||||||
Salt Lake City
Mar 8...10 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 0 + 2 + 2 | 4 | 88 | |||||||||||
| Relay | – | Leg 4 | |||||||||||||
| Sprint | 49 | 0 + 2 | = 2 | 4 | 88 | ▼1 | + 92 | ||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 1...3 2024
|
|||||||||||||||
| Individual | 37 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 4 | 4 | 87 | + 104 | ||||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 2 + 0 | = 2 | 87 | |||||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 78 | 0 + 3 | = 3 | 84 | ▼4 | ||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Competitions | 19 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 19 | Best Rank | 8 | Prone | 72 % | Points | 6 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 74 % | Rank | 83 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | 35 | 1 + 1 | = 2 | + 6 | 6 | 83 | + 106 | ||||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Individual | 70 | 2 + 2 + 1 + 0 | = 5 | 83 | ▼3 | ||||||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 11 | |
+ 105 | ||||||||||||
| Sprint | 79 | 4 + 2 | = 6 | 80 | ▼1 | ||||||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | Leg 4 | + 220 | ||||||||||||
| Individual | 77 | 3 + 2 + 1 + 2 | = 8 | 79 | |||||||||||
| Sprint | 91 | 3 + 3 | = 6 | 79 | |||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 19 | Leg 4 | + 130 | ||||||||||||
| Sprint | 81 | 3 + 1 | = 4 | 78 | ▼2 | + 59 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Individual | 48 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | 76 | ▼3 | + 93 | |||||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 17 | + 75 | |||||||||||||
| Sprint | 72 | 1 + 2 | = 3 | 71 | ▼6 | + 69 | |||||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 1 | = 1 | 63 | ▼1 | + 78 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | Leg 4 | + 220 | ||||||||||||
| Sprint | 87 | 1 + 2 | = 3 | 60 | ▼6 | + 47 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 2 + 2 | = 4 | 51 | ▼10 | + 61 | |||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Competitions | 22 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 21 | Best Rank | 8 | Prone | 86 % | Points | 7 | |||||||
| Did finish | 20 | Medals | 0 | Standing | 75 % | Rank | 101 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 52 | 0 + 2 + 0 + 2 | = 4 | 7 | 100 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 34 | 0 + 0 | + 7 | 7 | 98 | ▲5 | + 107 | ||||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Sprint | 46 | 0 + 1 | = 1 | 103 | ▼1 | + 95 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | 75 | 0 + 3 | = 3 | 102 | ▼3 | ||||||||||
| Relay | 9 | |
+ 230 | ||||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 15 | Leg 4 | |||||||||||||
| Pursuit | – | 99 | |||||||||||||
| Sprint | 43 | 0 + 0 | 99 | ||||||||||||
| Individual | 66 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | 99 | |||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Individual | 54 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 99 | ▼10 | + 87 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Sprint | 86 | 1 + 1 | = 2 | 87 | ▼1 | ||||||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 2 + 0 + 0 + 2 | = 4 | 80 | ▼5 | ||||||||||
| Sprint | 53 | 0 + 0 | 75 | ▼3 | + 88 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Sprint | 100 | 1 + 2 | = 3 | 72 | ▼6 | ||||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Sprint | 94 | 1 + 1 | = 2 | 64 | ▼7 | ||||||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 75 | 1 + 0 | = 1 | 57 | ▼16 | + 66 | |||||||||
| Individual | 111 | 1 + 2 + 2 + 2 | = 7 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Competitions | 28 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 28 | Best Rank | 10 | Prone | 74 % | Points | 97 | |||||||
| Did finish | 27 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | 55 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 38 | 2 + 2 + 3 + 1 | = 8 | + 3 | 94 → | 97 | 55 | ▼2 | |||||||
| Sprint | 19 | 0 + 0 | + 22 | 72 → | 94 | 53 | ▲2 | + 122 | |||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Sprint | 61 | 1 + 2 | = 3 | 72 | 55 | ▼1 | + 80 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 24 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 17 | 55 → | 72 | 54 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 55 | 1 + 2 | = 3 | 55 | 55 | ▼1 | + 86 | ||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | |
+ 150 | ||||||||||||
| Single Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
| Individual | 30 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 11 | 44 → | 55 | 54 | ▲3 | + 111 | ||||||
| Pursuit | 33 | 1 + 2 + 0 + 1 | = 4 | + 8 | 36 → | 44 | 57 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 32 | 1 + 2 | = 3 | + 9 | 27 → | 36 | 62 | ▲1 | + 109 | ||||||
| Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Individual | 27 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 14 | 13 → | 27 | 63 | ▲6 | + 114 | ||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Sprint | 57 | 2 + 0 | = 2 | 13 | 69 | ▼1 | + 84 | ||||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 16 | + 80 | |||||||||||||
| Pursuit | 41 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | 13 | 68 | ||||||||||
| Sprint | 57 | 1 + 0 | = 1 | 13 | 68 | + 84 | |||||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 98 | 2 + 3 | = 5 | 13 | 64 | ▼5 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Sprint | 66 | 2 + 0 | = 2 | 13 | 58 | ▼6 | + 75 | ||||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 57 | 1 + 4 + 2 + 1 | = 8 | 13 | 52 | ▼4 | |||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Sprint | 38 | 0 + 1 | = 1 | + 3 | 10 → | 13 | 48 | ▼1 | + 103 | ||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 62 | 0 + 2 | = 2 | 10 | 47 | ▼16 | + 79 | ||||||||
| Individual | 31 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 10 | 10 | 31 | ▼30 | + 110 | |||||||
| Competitions | 24 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 24 | Best Rank | 14 | Prone | 78 % | Points | 26 | |||||||
| Did finish | 22 | Medals | 0 | Standing | 83 % | Rank | 72 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 83 | 2 + 2 | = 4 | 26 | 71 | + 55 | |||||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Sprint | 77 | 3 + 1 | = 4 | 26 | 71 | ▼2 | + 64 | ||||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | – | ||||||||||||||
| Individual | 53 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | 26 | 69 | ▼2 | + 88 | ||||||||
| Pursuit | 51 | 1 + 3 + 1 + 0 | = 5 | 26 | 67 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 31 | 0 + 1 | = 1 | + 10 | 16 → | 26 | 65 | ▲3 | + 110 | ||||||
| Mixed Relay | 15 | |
+ 85 | ||||||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
| Individual | 49 | 0 + 0 + 2 + 0 | = 2 | 16 | 68 | ▼2 | + 92 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 40 | 2 + 0 + 0 + 1 | = 3 | + 1 | 15 → | 16 | 66 | ▼1 | |||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Sprint | 57 | 1 + 1 | = 2 | 15 | 65 | ▼3 | + 84 | ||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Sprint | 57 | 1 + 2 | = 3 | 15 | 62 | ▼3 | + 84 | ||||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 50 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | 15 | 59 | ▼5 | |||||||||
| Sprint | 47 | 1 + 0 | = 1 | 15 | 54 | ▼3 | + 94 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 51 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | 15 | 51 | ▼2 | |||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Sprint | 59 | 1 + 1 | = 2 | 15 | 49 | ▼10 | + 82 | ||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | Leg 3 | + 180 | ||||||||||||
| Individual | 81 | 1 + 1 + 1 + 3 | = 6 | 15 | 39 | ▼13 | |||||||||
| Sprint | 26 | 1 + 0 | = 1 | + 15 | 15 | 26 | ▼25 | + 115 | |||||||
| Mixed Relay | 18 | + 70 | |||||||||||||
| Competitions | 19 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 19 | Best Rank | 9 | Prone | 75 % | Points | 78 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 79 % | Rank | 60 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 51 | 1 + 2 + 2 + 1 | = 6 | 78 | 60 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 45 | 1 + 0 | = 1 | 78 | 59 | ▼4 | + 96 | ||||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Individual | 28 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 13 | 65 → | 78 | 55 | ▲4 | + 113 | ||||||
| Pursuit | 34 | 2 + 1 + 1 + 2 | = 6 | + 7 | 58 → | 65 | 59 | ||||||||
| Sprint | 20 | 0 + 1 | = 1 | + 21 | 37 → | 58 | 59 | ▲5 | + 121 | ||||||
| Mixed Relay | 14 | + 90 | |||||||||||||
Salt Lake City
Feb 14...17 2019
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
| Pursuit | 47 | 2 + 2 + 1 + 0 | = 5 | 37 | 64 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 29 | 1 + 0 | = 1 | + 12 | 25 → | 37 | 62 | ▲5 | + 112 | ||||||
Canmore
Feb 7...8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Individual | 44 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | 25 | 67 | ▼5 | + 97 | ||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 64 | 0 + 3 | = 3 | 25 | 62 | ▼4 | + 77 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Sprint | 72 | 2 + 1 | = 3 | 25 | 58 | ▼1 | + 69 | ||||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Pursuit | 31 | 2 + 2 + 0 + 1 | = 5 | + 10 | 15 → | 25 | 57 | ▲8 | |||||||
| Sprint | 26 | 0 + 0 | + 15 | 15 | 65 | ▲8 | + 115 | ||||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 2 | = 2 | 72 | ▼7 | + 78 | |||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 11 | Best Rank | 20 | Prone | 79 % | Points | 12 | |||||||
| Did finish | 9 | Medals | 0 | Standing | 77 % | Rank | 83 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Individual | 50 | 1 + 2 + 0 + 0 | = 3 | ||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | ||||||||||||
| Sprint | 22 | 0 + 1 | = 1 | ||||||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 54 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | 12 | 59 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 59 | 2 + 0 | = 2 | 12 | 58 | ▼7 | + 82 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Pursuit | 29 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 12 | 12 | 51 | ▲15 | ||||||||
| Sprint | 45 | 0 + 1 | = 1 | 66 | ▼7 | + 96 | |||||||||
Östersund
Nov 26 ... Dec 3 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 68 | 2 + 1 | = 3 | 57 | ▼16 | + 73 | |||||||||
| Individual | 45 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 41 | ▼40 | + 96 | |||||||||
| Mixed Relay | 23 | + 45 | |||||||||||||
| Competitions | 12 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 12 | Best Rank | 19 | Prone | 75 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 10 | Medals | 0 | Standing | 85 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 74 | 2 + 1 | = 3 | 102 | ▼1 | + 67 | |||||||||
Hochfilzen
World Champ.
Feb 9...19 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 19 | + 130 | |||||||||||||
| Individual | 57 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | 97 | ▼4 | + 84 | |||||||||
| Sprint | 87 | 2 + 1 | = 3 | 93 | ▼1 | + 47 | |||||||||
| Mixed Relay | 21 | + 55 | |||||||||||||
Nove Mesto
Dec 15...18 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 67 | 0 + 1 | = 1 | 75 | ▼4 | + 74 | |||||||||
Pokljuka
Dec 9...11 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 22 | Leg 2 | + 100 | ||||||||||||
| Sprint | 91 | 1 + 2 | = 3 | 70 | ▼7 | + 39 | |||||||||
Östersund
Nov 27 ... Dec 4 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 55 | 1 + 2 + 1 + 0 | = 4 | 63 | ▼3 | ||||||||||
| Sprint | 55 | 1 + 0 | = 1 | 60 | ▼19 | + 86 | |||||||||
| Individual | 63 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | 41 | ▼40 | + 78 | |||||||||
| Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
| Competitions | 10 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 10 | Best Rank | 18 | Prone | 71 % | Points | 16 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 87 % | Rank | 86 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Presque Isle
Feb 11...13 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 52 | 4 + 1 + 0 + 1 | = 6 | 16 | 77 | ||||||||||
| Sprint | 35 | 0 + 0 | + 6 | 10 → | 16 | 77 | ▲4 | + 106 | |||||||
Canmore
Feb 4...7 2016
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 18 | + 70 | |||||||||||||
| Sprint | 45 | 2 + 0 | = 2 | 10 | 81 | ▼4 | + 96 | ||||||||
Pokljuka
Dec 17...20 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 77 | 1 + 0 | = 1 | 10 | 64 | ▼6 | + 64 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 22 | + 100 | |||||||||||||
| Sprint | 92 | 2 + 1 | = 3 | 10 | 58 | ▼6 | + 37 | ||||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 6 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 92 | 1 + 2 | = 3 | 10 | 46 | ▼15 | + 37 | ||||||||
| Individual | 31 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 10 | 10 | 31 | ▼30 | + 110 | |||||||
| Mixed Relay | 18 | Leg 2 | + 70 | ||||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 15 | Best Rank | 12 | Prone | 74 % | Points | 2 | |||||||
| Did finish | 12 | Medals | 0 | Standing | 85 % | Rank | 94 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
World Champ.
Mar 5...15 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Individual | 70 | 0 + 2 + 1 + 1 | = 4 | 2 | 93 | ▼2 | + 71 | ||||||||
| Pursuit | 44 | 0 + 2 + 1 + 1 | = 4 | 2 | 91 | ||||||||||
| Sprint | 39 | 3 + 0 | = 3 | + 2 | 2 | 91 | ▼1 | + 102 | |||||||
Oslo Holmenkollen
Feb 12...15 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | Leg 2 | + 200 | ||||||||||||
| Sprint | 48 | 0 + 1 | = 1 | 90 | + 93 | ||||||||||
| Individual | 52 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | 90 | ▼3 | + 89 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 22...25 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | – | Leg 4 | |||||||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 58 | 1 + 1 | = 2 | 78 | ▼4 | + 83 | |||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 7...11 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 3 + 2 | = 5 | 74 | ▼4 | + 53 | |||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
Pokljuka
Dec 18...21 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 86 | 1 + 1 | = 2 | 69 | ▼4 | + 49 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2014
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Sprint | 88 | 1 + 1 | = 2 | 63 | ▼4 | + 45 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 7 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 1 + 0 | = 1 | 55 | ▼14 | + 61 | |||||||||
| Competitions | 9 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 9 | Best Rank | 15 | Prone | 71 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 73 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 20...23 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 69 | 0 + 1 | = 1 | 106 | ▼1 | + 72 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 13...16 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint 2 | 86 | 3 + 2 | = 5 | 104 | ▼1 | + 55 | |||||||||
Sochi
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 15 | |
|||||||||||||
| Individual | 71 | 2 + 1 + 0 + 3 | = 6 | ||||||||||||
| Pursuit | 54 | 2 + 0 + 0 + 3 | = 5 | ||||||||||||
| Sprint | 47 | 0 + 0 | |||||||||||||
Ruhpolding
Jan 8...12 2014
|
|||||||||||||||
| Individual | 94 | 5 + 2 + 0 + 0 | = 7 | 86 | ▼2 | + 47 | |||||||||
| Relay | 21 | + 110 | |||||||||||||
Östersund
Nov 24...30 2013
|
|||||||||||||||
| Sprint | 91 | 3 + 0 | = 3 | 54 | ▼13 | + 50 | |||||||||
| Competitions | 19 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 19 | Best Rank | 14 | Prone | 71 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 14 | Medals | 0 | Standing | 76 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Khanty-Mansiysk
Mar 14...17 2013
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 56 | 0 + 2 + 0 + 2 | = 4 | 102 | |||||||||||
| Sprint | 59 | 1 + 1 | = 2 | 102 | ▼1 | + 82 | |||||||||
Sochi
Mar 7...10 2013
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Sprint | 81 | 2 + 1 | = 3 | 101 | ▼1 | + 60 | |||||||||
| Individual | 76 | 1 + 0 + 4 + 1 | = 6 | 100 | ▼3 | + 65 | |||||||||
Oslo Holmenkollen
Feb 28 ... Mar 3 2013
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 1 + 1 + 2 + 2 | = 6 | 97 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 52 | 1 + 0 | = 1 | 95 | ▼6 | + 89 | |||||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...17 2013
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | |
+ 120 | ||||||||||||
| Individual | 99 | 1 + 2 + 2 + 3 | = 8 | 89 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 85 | 3 + 1 | = 4 | 87 | ▼1 | + 56 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 17...20 2013
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
Ruhpolding
Jan 9...13 2013
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 2 + 1 | = 3 | 83 | ▼2 | + 57 | |||||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 3...6 2013
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 52 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | 81 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 51 | 1 + 1 | = 2 | 80 | ▼4 | + 90 | |||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
Pokljuka
Dec 13...16 2012
|
|||||||||||||||
| Sprint | 73 | 1 + 2 | = 3 | 74 | ▼10 | + 68 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 7...9 2012
|
|||||||||||||||
| Sprint | 66 | 2 + 0 | = 2 | 62 | ▼8 | + 75 | |||||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 2 2012
|
|||||||||||||||
| Sprint | 92 | 2 + 1 | = 3 | 53 | ▼12 | + 49 | |||||||||
| Competitions | 1 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 1 | Best Rank | 14 | Prone | 83 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 0 | Medals | 0 | Standing | 83 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Oberhof
Jan 4...8 2012
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | ||||||||||||||
© 2010—2026 Biathlontime