Jesper Nelin |
swe
|
| Competitions | 31 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 31 | Best Rank | 3 | Prone | 84 % | Points | 340 | |||||||
| Did finish | 31 | Medals | 5 | Standing | 77 % | Rank | 22 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 19...22
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 0 + 1 + 2 + 2 | = 5 | + 4 | 336 → | 340 | 22 | ▼2 | |||||||
| Pursuit | 41 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | 336 | 20 | ||||||||||
| Sprint | 51 | 0 + 2 | = 2 | 336 | 20 | ▼2 | |||||||||
Otepaa
Mar 12...15
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 46 | 3 + 1 + 0 + 3 | = 7 | 336 | 18 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 32 | 0 + 1 | = 1 | + 9 | 327 → | 336 | 17 | + 109 | |||||||
Kontiolahti
Mar 5...8
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 19 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | + 22 | 305 → | 327 | 17 | ||||||||
| Relay |
|
|
+ 360 | ||||||||||||
| Individual | 17 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 24 | 281 → | 305 | 17 | + 124 | |||||||
Antholz-Anterselva
Olympics |
|||||||||||||||
| Mass Start | 26 | 0 + 1 + 3 + 3 | = 7 | 281 | 17 | ||||||||||
| Relay |
|
Leg 2 | |||||||||||||
| Sprint | 72 | 2 + 3 | = 5 | 281 | 17 | ||||||||||
| Individual | 12 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | 281 | 17 | ||||||||||
Nove Mesto
Jan 22...25 2026
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 16 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | + 25 | 256 → | 281 | 17 | ▲1 | |||||||
| Individual | 42 | 0 + 1 + 2 + 2 | = 5 | 256 | 18 | ▼1 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 19 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 22 | 234 → | 256 | 17 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 17 | 0 + 1 | = 1 | + 24 | 210 → | 234 | 16 | ▲2 | + 124 | ||||||
| Relay | 4 | |
+ 330 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 8...11 2026
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
|
+ 360 | ||||||||||||
| Pursuit | 26 | 2 + 1 + 2 + 2 | = 7 | + 15 | 195 → | 210 | 18 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 8 | 0 + 0 | + 37 | 158 → | 195 | 17 | ▲3 | + 134 | |||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 2 + 2 + 1 + 0 | = 5 | + 8 | 150 → | 158 | 20 | ▼3 | |||||||
| Pursuit | 21 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 20 | 130 → | 150 | 17 | ||||||||
| Sprint | 12 | 0 + 1 | = 1 | + 29 | 101 → | 130 | 17 | + 129 | |||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Pursuit | 16 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | + 25 | 76 → | 101 | 17 | ||||||||
| Sprint | 12 | 0 + 0 | + 29 | 47 → | 76 | 17 | ▲3 | + 129 | |||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 7 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 42 | 0 + 3 + 1 + 0 | = 4 | 47 | 20 | ▼7 | |||||||||
| Sprint | 39 | 2 + 1 | = 3 | + 2 | 45 → | 47 | 13 | ▼7 | |||||||
| Individual | 6 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 45 | 45 | 6 | ▼5 | + 138 | |||||||
| Mixed Relay | 7 | |
+ 135 | ||||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Competitions | 31 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 31 | Best Rank | 2 | Prone | 86 % | Points | 352 | |||||||
| Did finish | 31 | Medals | 6 | Standing | 74 % | Rank | 22 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...23 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 12 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 29 | 323 → | 352 | 22 | ||||||||
| Pursuit | 27 | 2 + 1 + 2 + 0 | = 5 | + 14 | 309 → | 323 | 22 | ||||||||
| Sprint | 19 | 0 + 2 | = 2 | + 22 | 287 → | 309 | 22 | + 122 | |||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay |
|
Leg 2 | + 195 | ||||||||||||
| Mass Start | 5 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 50 | 237 → | 287 | 22 | ▲4 | |||||||
| Individual | 22 | 0 + 2 + 1 + 0 | = 3 | + 19 | 218 → | 237 | 26 | ▲2 | + 119 | ||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Pursuit | 17 | 2 + 0 + 1 + 2 | = 5 | + 24 | 194 → | 218 | 28 | ||||||||
| Sprint | 6 | 0 + 0 | + 45 | 149 → | 194 | 28 | ▲5 | + 138 | |||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 10 | 0 + 0 + 0 + 2 | = 2 | 149 | 33 | ||||||||||
| Relay | 4 | |
+ 330 | ||||||||||||
| Individual | 14 | 2 + 0 + 1 + 0 | = 3 | 149 | 33 | + 127 | |||||||||
| Pursuit | 11 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | 149 | 33 | ||||||||||
| Sprint | 14 | 0 + 1 | = 1 | 149 | 33 | + 127 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 15 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 26 | 123 → | 149 | 33 | ▲1 | |||||||
| Relay |
|
|
+ 360 | ||||||||||||
| Sprint | 30 | 2 + 1 | = 3 | + 11 | 112 → | 123 | 34 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Individual | 37 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | + 4 | 108 → | 112 | 33 | ▼1 | |||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 39 | 1 + 0 + 2 + 4 | = 7 | + 2 | 106 → | 108 | 32 | ▼2 | |||||||
| Sprint | 24 | 0 + 2 | = 2 | + 17 | 89 → | 106 | 30 | ▼1 | + 117 | ||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 23 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 16 | 73 → | 89 | 29 | ||||||||
| Pursuit | 22 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 19 | 54 → | 73 | 29 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 18 | 1 + 1 | = 2 | + 23 | 31 → | 54 | 32 | ▲8 | + 123 | ||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
|
+ 360 | ||||||||||||
| Pursuit | 36 | 1 + 1 + 1 + 2 | = 5 | + 5 | 26 → | 31 | 40 | ▼2 | |||||||
| Sprint | 23 | 1 + 1 | = 2 | + 18 | 8 → | 26 | 38 | ▲9 | + 118 | ||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 44 | 1 + 1 | = 2 | 8 | 47 | ▼14 | |||||||||
| Individual | 33 | 0 + 2 + 0 + 2 | = 4 | + 8 | 8 | 33 | ▼32 | + 108 | |||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 180 | ||||||||||||
| Competitions | 27 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 26 | Best Rank | 1 | Prone | 86 % | Points | 336 | |||||||
| Did finish | 26 | Medals | 4 | Standing | 78 % | Rank | 23 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Canmore
Mar 14...17 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 0 + 2 + 1 + 2 | = 5 | + 6 | 330 → | 336 | 23 | ▼2 | |||||||
| Pursuit | 12 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 29 | 301 → | 330 | 21 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 14 | 1 + 0 | = 1 | + 27 | 274 → | 301 | 22 | ▲2 | + 127 | ||||||
Salt Lake City
Mar 8...10 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 28 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 13 | 261 → | 274 | 24 | ||||||||
| Sprint | 45 | 1 + 2 | = 3 | 261 | 24 | ▼2 | + 96 | ||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 1...3 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 195 | ||||||||||||
| Mass Start |
|
0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 60 | 201 → | 261 | 22 | ▲3 | |||||||
| Individual | 13 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | + 28 | 173 → | 201 | 25 | ▲4 | + 128 | ||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
|
+ 420 | ||||||||||||
| Individual | 33 | 0 + 3 + 1 + 1 | = 5 | 173 | 29 | + 108 | |||||||||
| Pursuit | 41 | 1 + 1 + 2 + 2 | = 6 | 173 | 29 | ||||||||||
| Sprint | 23 | 0 + 1 | = 1 | 173 | 29 | + 118 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 7 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 36 | 137 → | 173 | 29 | ▲2 | |||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 180 | ||||||||||||
| Individual | 14 | 0 + 0 + 0 + 2 | = 2 | + 27 | 110 → | 137 | 31 | ▲1 | + 127 | ||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 47 | 3 + 1 + 0 + 0 | = 4 | 110 | 32 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 51 | 2 + 1 | = 3 | 110 | 31 | ||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 5...7 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Pursuit | 10 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 31 | 79 → | 110 | 31 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 12 | 0 + 1 | = 1 | + 29 | 50 → | 79 | 34 | ▲5 | + 129 | ||||||
Lenzerheide
Dec 14...17 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 33 | 0 + 3 + 2 + 1 | = 6 | + 8 | 42 → | 50 | 39 | ▼2 | |||||||
| Sprint | 21 | 0 + 1 | = 1 | + 20 | 22 → | 42 | 37 | ▲3 | + 120 | ||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 22 | 31 | ▼12 | |||||||||||
| Individual | 19 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 22 | 22 | 19 | ▼18 | + 122 | |||||||
| Mixed Relay | 6 | |
+ 145 | ||||||||||||
| Competitions | 33 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 33 | Best Rank | 2 | Prone | 89 % | Points | 440 | |||||||
| Did finish | 33 | Medals | 3 | Standing | 77 % | Rank | 15 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 15 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 26 | 414 → | 440 | 15 | ▲1 | |||||||
| Pursuit | 43 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | 414 | 16 | ||||||||||
| Sprint | 52 | 0 + 3 | = 3 | 414 | 16 | + 89 | |||||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 24 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | + 14 | 400 → | 414 | 16 | ||||||||
| Relay | 4 | |
+ 330 | ||||||||||||
| Individual | 15 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | + 26 | 374 → | 400 | 16 | + 126 | |||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 9 | Leg 2 | + 115 | ||||||||||||
| Pursuit | 26 | 2 + 1 + 1 + 3 | = 7 | + 15 | 359 → | 374 | 16 | ||||||||
| Sprint | 9 | 1 + 0 | = 1 | + 32 | 327 → | 359 | 16 | + 132 | |||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 16 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | 327 | 16 | ||||||||||
| Relay |
|
+ 360 | |||||||||||||
| Individual | 22 | 0 + 0 + 0 + 2 | = 2 | 327 | 16 | + 119 | |||||||||
| Pursuit | 23 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | 327 | 16 | ||||||||||
| Sprint | 45 | 0 + 2 | = 2 | 327 | 16 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 3 + 0 + 1 | = 4 | + 15 | 312 → | 327 | 16 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 25 | 0 + 2 | = 2 | + 16 | 296 → | 312 | 17 | + 116 | |||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 14 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 27 | 269 → | 296 | 17 | ||||||||
| Relay | 4 | |
+ 330 | ||||||||||||
| Individual | 18 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 23 | 246 → | 269 | 17 | ▼1 | + 123 | ||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
Leg 1 | + 180 | ||||||||||||
| Pursuit | 23 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | + 18 | 228 → | 246 | 16 | ||||||||
| Sprint | 16 | 0 + 0 | + 25 | 203 → | 228 | 16 | ▼2 | + 125 | |||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 22 | 0 + 0 + 3 + 1 | = 4 | + 18 | 185 → | 203 | 14 | ▼1 | |||||||
| Pursuit | 17 | 0 + 2 + 1 + 0 | = 3 | + 24 | 161 → | 185 | 13 | ||||||||
| Sprint | 31 | 0 + 1 | = 1 | + 10 | 151 → | 161 | 13 | ▼3 | + 110 | ||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 21 | 0 + 2 + 1 + 0 | = 3 | + 20 | 131 → | 151 | 10 | ▼1 | |||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Sprint | 11 | 0 + 1 | = 1 | + 30 | 101 → | 131 | 9 | + 130 | |||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 6 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 40 | 61 → | 101 | 9 | ||||||||
| Sprint | 8 | 1 + 0 | = 1 | + 34 | 27 → | 61 | 9 | ▲5 | + 134 | ||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Individual | 14 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 27 | 27 | 14 | ▼13 | + 127 | |||||||
| Competitions | 23 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 23 | Best Rank | 2 | Prone | 79 % | Points | 87 | |||||||
| Did finish | 23 | Medals | 2 | Standing | 70 % | Rank | 54 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 35 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 6 | 81 → | 87 | 51 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 56 | 2 + 0 | = 2 | 81 | 52 | ▼2 | |||||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
+ 195 | |||||||||||||
| Sprint | 49 | 3 + 0 | = 3 | 81 | 49 | ▼2 | + 92 | ||||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | 71 | 3 + 3 | = 6 | 81 | 44 | ▼1 | |||||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 5 | ||||||||||||||
| Pursuit | 31 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | 81 | 43 | ||||||||||
| Sprint | 55 | 3 + 1 | = 4 | 81 | 43 | ||||||||||
| Individual | 64 | 0 + 2 + 0 + 3 | = 5 | 81 | 43 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 47 | 3 + 1 + 0 + 0 | = 4 | 81 | 40 | ▼1 | |||||||||
| Relay | 8 | |
+ 250 | ||||||||||||
| Sprint | 44 | 1 + 1 | = 2 | 81 | 39 | ||||||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 50 | 0 + 0 + 2 + 3 | = 5 | 81 | 39 | ▼1 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 5 | |
+ 155 | ||||||||||||
| Sprint | 48 | 1 + 3 | = 4 | 81 | 38 | ▼2 | + 93 | ||||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 34 | 1 + 0 + 2 + 2 | = 5 | + 7 | 74 → | 81 | 35 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 20 | 0 + 1 | = 1 | + 21 | 53 → | 74 | 34 | ▼2 | + 121 | ||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 38 | 0 + 1 + 1 + 3 | = 5 | + 3 | 50 → | 53 | 29 | ▼11 | |||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Sprint | 31 | 1 + 1 | = 2 | + 10 | 40 → | 50 | 18 | + 110 | |||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 30 | 0 + 2 | = 2 | + 11 | 29 → | 40 | 18 | ▼6 | + 111 | ||||||
| Individual | 12 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | + 29 | 29 | 12 | ▼11 | + 129 | |||||||
| Competitions | 31 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 30 | Best Rank | 1 | Prone | 80 % | Points | 264 | |||||||
| Did finish | 30 | Medals | 4 | Standing | 69 % | Rank | 27 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 1 + 1 + 3 + 2 | = 7 | + 6 | 258 → | 264 | 27 | ▼1 | |||||||
| Pursuit | 59 | 3 + 2 + 3 + 2 | = 10 | 258 | 26 | ||||||||||
| Sprint | 36 | 1 + 2 | = 3 | + 5 | 253 → | 258 | 26 | + 105 | |||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 180 | ||||||||||||
| Pursuit | 33 | 2 + 1 + 3 + 0 | = 6 | + 8 | 245 → | 253 | 26 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 23 | 1 + 0 | = 1 | + 18 | 227 → | 245 | 25 | ▲2 | + 118 | ||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 18 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 23 | 204 → | 227 | 27 | ▲1 | + 123 | ||||||
| Sprint | 31 | 1 + 1 | = 2 | + 10 | 194 → | 204 | 28 | + 110 | |||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 2 + 2 + 2 + 0 | = 6 | + 8 | 186 → | 194 | 28 | ||||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Individual | 82 | 1 + 4 + 2 + 0 | = 7 | 186 | 28 | ▼1 | |||||||||
| Pursuit | 28 | 2 + 0 + 2 + 2 | = 6 | + 13 | 173 → | 186 | 27 | + 113 | |||||||
| Sprint | 17 | 0 + 1 | = 1 | + 24 | 149 → | 173 | 27 | ▲1 | + 124 | ||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | |
+ 170 | ||||||||||||
| Individual | 60 | 1 + 0 + 0 + 4 | = 5 | 149 | 28 | ▼1 | |||||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 149 | 25 | ▼1 | |||||||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Pursuit | 31 | 1 + 1 + 2 + 0 | = 4 | + 10 | 139 → | 149 | 24 | ||||||||
| Sprint | 28 | 0 + 2 | = 2 | + 13 | 126 → | 139 | 24 | + 113 | |||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 2 + 0 + 2 + 2 | = 6 | + 8 | 118 → | 126 | 24 | ||||||||
| Pursuit | 15 | 0 + 2 + 1 + 1 | = 4 | + 26 | 92 → | 118 | 24 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 19 | 0 + 2 | = 2 | + 22 | 70 → | 92 | 26 | ▲3 | + 122 | ||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
|
+ 420 | ||||||||||||
| Pursuit | 15 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 26 | 44 → | 70 | 29 | ▲6 | |||||||
| Sprint | 33 | 1 + 1 | = 2 | + 8 | 36 → | 44 | 35 | ▼1 | |||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Pursuit | 49 | 4 + 2 + 2 + 1 | = 9 | 36 | 34 | ▼6 | |||||||||
| Sprint | 29 | 0 + 2 | = 2 | + 12 | 24 → | 36 | 28 | ▼1 | |||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 28 | 1 + 2 | = 3 | + 14 | 10 → | 24 | 27 | ▲4 | + 113 | ||||||
| Individual | 32 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | + 10 | 10 | 31 | ▼30 | + 109 | |||||||
| Competitions | 26 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 26 | Best Rank | 3 | Prone | 85 % | Points | 181 | |||||||
| Did finish | 26 | Medals | 2 | Standing | 66 % | Rank | 31 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 23 | 1 + 0 + 0 + 2 | = 3 | + 18 | 163 → | 181 | 31 | ||||||||
| Sprint | 23 | 0 + 0 | + 18 | 145 → | 163 | 31 | + 118 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
|
+ 360 | ||||||||||||
| Sprint | 33 | 1 + 1 | = 2 | + 8 | 137 → | 145 | 31 | ▲2 | + 108 | ||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 19 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | + 22 | 115 → | 137 | 33 | ▲3 | |||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Individual | 42 | 0 + 2 + 0 + 3 | = 5 | 115 | 36 | ▼3 | |||||||||
| Pursuit | 11 | 0 + 0 + 0 + 2 | = 2 | + 30 | 85 → | 115 | 33 | ▲6 | |||||||
| Sprint | 19 | 0 + 1 | = 1 | + 22 | 63 → | 85 | 39 | ▲2 | + 122 | ||||||
| Mixed Relay | 11 | + 105 | |||||||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 5 | Leg 2 | + 155 | ||||||||||||
| Individual | 75 | 0 + 3 + 0 + 3 | = 6 | 63 | 41 | ▼1 | + 66 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 39 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | + 2 | 61 → | 63 | 40 | ||||||||
| Relay | 9 | |
+ 230 | ||||||||||||
| Sprint | 45 | 1 + 1 | = 2 | 61 | 40 | ▼2 | + 96 | ||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 7 | 1 + 0 + 1 + 2 | = 4 | + 36 | 25 → | 61 | 38 | ▲13 | |||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Sprint | 17 | 0 + 1 | = 1 | + 24 | 1 → | 25 | 51 | ▲21 | + 124 | ||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 40 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | + 1 | 1 | 72 | ▼1 | ||||||||
| Sprint | 42 | 1 + 2 | = 3 | 71 | ▼2 | + 99 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 66 | 0 + 3 | = 3 | 66 | ▼10 | + 75 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Individual | 75 | 0 + 2 + 1 + 4 | = 7 | 56 | ▼15 | ||||||||||
| Sprint | 48 | 3 + 1 | = 4 | 41 | ▼40 | + 93 | |||||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 180 | ||||||||||||
| Competitions | 22 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 21 | Best Rank | 5 | Prone | 81 % | Points | 156 | |||||||
| Did finish | 21 | Medals | 0 | Standing | 73 % | Rank | 40 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 41 | 0 + 2 + 2 + 4 | = 8 | 156 | 40 | ||||||||||
| Sprint | 17 | 0 + 1 | = 1 | + 24 | 132 → | 156 | 40 | ▲4 | + 124 | ||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Individual | 28 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | + 13 | 119 → | 132 | 42 | + 113 | |||||||
| Pursuit | 33 | 1 + 1 + 1 + 2 | = 5 | + 8 | 111 → | 119 | 42 | ||||||||
| Sprint | 41 | 1 + 1 | = 2 | 111 | 42 | ▼1 | + 100 | ||||||||
| Mixed Relay | 5 | + 155 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 30 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | + 11 | 100 → | 111 | 39 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 34 | 1 + 1 | = 2 | + 7 | 93 → | 100 | 38 | ▼1 | + 107 | ||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Sprint | 39 | 0 + 1 | = 1 | + 2 | 91 → | 93 | 36 | ▼3 | + 102 | ||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Pursuit | 37 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | + 4 | 87 → | 91 | 33 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 51 | 1 + 2 | = 3 | 87 | 32 | ▼3 | + 90 | ||||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 26 | 0 + 3 + 1 + 3 | = 7 | + 10 | 77 → | 87 | 29 | ||||||||
| Pursuit | 12 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | + 29 | 48 → | 77 | 29 | ▲10 | |||||||
| Sprint | 31 | 1 + 1 | = 2 | + 10 | 38 → | 48 | 39 | + 110 | |||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 38 | 34 | ▼4 | |||||||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 31 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | + 10 | 28 → | 38 | 30 | ||||||||
| Sprint | 41 | 2 + 1 | = 3 | 28 | 30 | ▼17 | + 100 | ||||||||
| Individual | 13 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 28 | 28 | 13 | ▼12 | + 128 | |||||||
| Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Competitions | 24 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 24 | Best Rank | 1 | Prone | 81 % | Points | 135 | |||||||
| Did finish | 24 | Medals | 2 | Standing | 75 % | Rank | 40 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Tyumen
Mar 22...25 2018
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 23 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 16 | 119 → | 135 | 40 | ▲3 | |||||||
| Pursuit | 19 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 22 | 97 → | 119 | 43 | ▲4 | |||||||
| Sprint | 32 | 1 + 1 | = 2 | + 9 | 88 → | 97 | 47 | ▲1 | + 109 | ||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | Leg 2 | + 330 | ||||||||||||
| Pursuit | 45 | 0 + 1 + 2 + 3 | = 6 | 88 | 48 | ||||||||||
| Sprint | 27 | 1 + 1 | = 2 | + 14 | 74 → | 88 | 48 | ▲2 | + 114 | ||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 6 | + 145 | |||||||||||||
| Sprint | 22 | 1 + 0 | = 1 | + 19 | 55 → | 74 | 50 | ▲1 | + 119 | ||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay |
|
||||||||||||||
| Mixed Relay | 11 | ||||||||||||||
| Mass Start | 9 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | ||||||||||||
| Individual | 24 | 0 + 0 + 0 + 3 | = 3 | ||||||||||||
| Pursuit | 18 | 0 + 1 + 1 + 2 | = 4 | ||||||||||||
| Sprint | 30 | 1 + 2 | = 3 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
+ 420 | |||||||||||||
| Sprint | 70 | 2 + 3 | = 5 | 55 | 43 | ▼4 | + 71 | ||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 63 | 2 + 1 | = 3 | 55 | 30 | ▼3 | + 78 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Pursuit | 21 | 1 + 2 + 1 + 0 | = 4 | + 20 | 35 → | 55 | 27 | ▲6 | |||||||
| Sprint | 32 | 0 + 2 | = 2 | + 9 | 26 → | 35 | 33 | ▲2 | + 109 | ||||||
Östersund
Nov 26 ... Dec 3 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 36 | 1 + 0 + 4 + 2 | = 7 | + 5 | 21 → | 26 | 35 | ▼5 | |||||||
| Sprint | 20 | 1 + 0 | = 1 | + 21 | 21 | 30 | ▲11 | + 121 | |||||||
| Individual | 44 | 0 + 1 + 3 + 1 | = 5 | 41 | ▼40 | + 97 | |||||||||
| Mixed Relay | 5 | |
+ 155 | ||||||||||||
| Competitions | 20 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 17 | Best Rank | 6 | Prone | 76 % | Points | 9 | |||||||
| Did finish | 16 | Medals | 0 | Standing | 71 % | Rank | 89 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 74 | 2 + 0 | = 2 | 9 | 89 | ▼1 | |||||||||
Pyeong Chang
Mar 2...5 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | – | Leg 4 | |||||||||||||
| Sprint | – | 9 | 85 | ▼3 | |||||||||||
Hochfilzen
World Champ.
Feb 9...19 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Individual | 54 | 1 + 1 + 2 + 1 | = 5 | 9 | 82 | ▼4 | |||||||||
| Pursuit | 44 | 2 + 0 + 1 + 1 | = 4 | 9 | 78 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 59 | 1 + 2 | = 3 | 9 | 77 | ▼6 | + 82 | ||||||||
| Mixed Relay | 6 | |
+ 145 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | Leg 2 | + 230 | ||||||||||||
| Individual | 59 | 1 + 3 + 1 + 0 | = 5 | 9 | 71 | ▼3 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 51 | 1 + 2 + 4 + 1 | = 8 | 9 | 68 | ||||||||||
| Sprint | 53 | 3 + 0 | = 3 | 9 | 68 | ||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
Nove Mesto
Dec 15...18 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 9 | 60 | ▼4 | |||||||||||
Pokljuka
Dec 9...11 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | – | ||||||||||||||
| Sprint | 76 | 2 + 1 | = 3 | 9 | 55 | ▼5 | + 65 | ||||||||
Östersund
Nov 27 ... Dec 4 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 32 | 2 + 0 + 0 + 1 | = 3 | + 9 | 9 | 50 | ▲9 | ||||||||
| Sprint | 43 | 0 + 3 | = 3 | 59 | ▼18 | + 98 | |||||||||
| Individual | 69 | 3 + 4 + 0 + 1 | = 8 | 41 | ▼40 | + 72 | |||||||||
| Mixed Relay | 6 | + 145 | |||||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 7 | Prone | 82 % | Points | 59 | |||||||
| Did finish | 16 | Medals | 0 | Standing | 71 % | Rank | 61 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Khanty-Mansiysk
Mar 17...19 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 29 | 0 + 1 + 1 + 2 | = 4 | + 12 | 47 → | 59 | 61 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 32 | 1 + 0 | = 1 | + 9 | 38 → | 47 | 64 | ▲5 | + 109 | ||||||
Oslo Holmenkollen
World Champ.
Mar 3...13 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | |
+ 270 | ||||||||||||
| Individual | 54 | 2 + 2 + 0 + 0 | = 4 | 38 | 69 | ▼1 | + 87 | ||||||||
| Pursuit | 38 | 0 + 0 + 1 + 3 | = 4 | + 3 | 35 → | 38 | 68 | ||||||||
| Sprint | 31 | 0 + 2 | = 2 | + 10 | 25 → | 35 | 68 | + 110 | |||||||
| Mixed Relay | 12 | + 100 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Sprint | 62 | 2 + 1 | = 3 | 25 | 62 | ▼2 | + 79 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 13...17 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | |
+ 190 | ||||||||||||
| Individual | 54 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 25 | 60 | ▼2 | + 87 | ||||||||
Oberhof
Jan 7...10 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 82 | 3 + 2 | = 5 | 25 | 54 | + 57 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | + 270 | |||||||||||||
| Sprint | 65 | 1 + 1 | = 2 | 25 | 45 | ▼5 | + 76 | ||||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 6 2015
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 0 + 1 + 2 + 3 | = 6 | 25 | 40 | ▼9 | |||||||||
| Sprint | 16 | 1 + 1 | = 2 | + 25 | 25 | 31 | ▲10 | + 125 | |||||||
© 2010—2026 Biathlontime