Emma Lunder |
can
|
| Competitions | 29 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 29 | Best Rank | 9 | Prone | 83 % | Points | 42 | |||||||
| Did finish | 27 | Medals | 0 | Standing | 86 % | Rank | 68 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...23 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 55 | 1 + 2 + 1 + 0 | = 4 | 42 | 67 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 58 | 1 + 0 | = 1 | 42 | 65 | ▼2 | + 83 | ||||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 14 | |
+ 90 | ||||||||||||
| Individual | 51 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | 42 | 63 | ▼2 | + 90 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | Leg 1 | + 180 | ||||||||||||
| Sprint | 75 | 2 + 0 | = 2 | 42 | 61 | ▼1 | + 66 | ||||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 20 | Leg 4 | + 120 | ||||||||||||
| Single Mixed Relay | 18 | + 70 | |||||||||||||
| Individual | 54 | 2 + 1 + 0 + 1 | = 4 | 42 | 60 | + 87 | |||||||||
| Pursuit | 27 | 0 + 1 + 2 + 0 | = 3 | 42 | 60 | ||||||||||
| Sprint | 25 | 0 + 1 | = 1 | 42 | 60 | + 116 | |||||||||
| Mixed Relay | 20 | + 60 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 64 | 2 + 0 | = 2 | 42 | 59 | ▼3 | + 77 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 8 | 34 → | 42 | 56 | ▲2 | |||||||
| Relay | 9 | |
+ 230 | ||||||||||||
| Individual | 14 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 27 | 7 → | 34 | 58 | ▲17 | + 127 | ||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 13 | |
+ 95 | ||||||||||||
| Pursuit | 47 | 1 + 2 + 1 + 1 | = 5 | 7 | 75 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 38 | 1 + 1 | = 2 | + 3 | 4 → | 7 | 74 | ▼2 | + 103 | ||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 37 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 4 | 4 | 72 | ▲2 | ||||||||
| Sprint | 49 | 1 + 1 | = 2 | 74 | ▼10 | + 92 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | |
+ 200 | ||||||||||||
| Pursuit | 53 | 2 + 0 + 1 + 0 | = 3 | 64 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 45 | 0 + 1 | = 1 | 63 | ▼6 | + 96 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 43 | 1 + 0 | = 1 | 56 | ▼15 | + 98 | |||||||||
| Individual | 60 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | 41 | ▼40 | + 81 | |||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 20 | + 60 | |||||||||||||
| Competitions | 20 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 19 | Best Rank | 11 | Prone | 74 % | Points | 68 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 88 % | Rank | 51 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Canmore
Mar 14...17 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 3 + 3 + 1 | 68 | 50 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 58 | 2 + 1 | = 3 | 68 | 49 | ▼1 | + 83 | ||||||||
Salt Lake City
Mar 8...10 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 17 | 0 + 3 + 0 + 0 | = 3 | + 24 | 44 → | 68 | 48 | ▲10 | |||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Sprint | 14 | 0 + 0 | + 27 | 17 → | 44 | 58 | ▲16 | + 127 | |||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 21 | + 55 | |||||||||||||
| Individual | 41 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | 17 | 69 | + 100 | |||||||||
| Sprint | 69 | 2 + 1 | = 3 | 17 | 69 | ||||||||||
| Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Individual | 52 | 1 + 1 + 2 + 0 | = 4 | 17 | 69 | ▼3 | + 89 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 30 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 11 | 6 → | 17 | 66 | ▲10 | |||||||
| Sprint | 35 | 1 + 0 | = 1 | + 6 | 6 | 76 | ▲4 | + 106 | |||||||
| Relay | 13 | Leg 1 | + 190 | ||||||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 65 | ▼9 | ||||||||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | 76 | 3 + 1 | = 4 | 51 | ▼10 | + 65 | |||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Individual | 67 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | 41 | ▼40 | + 74 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Competitions | 30 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 30 | Best Rank | 4 | Prone | 85 % | Points | 298 | |||||||
| Did finish | 30 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | 23 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 2 + 3 + 2 + 0 | = 7 | + 6 | 292 → | 298 | 23 | ||||||||
| Sprint | 28 | 0 + 1 | = 1 | + 13 | 279 → | 292 | 23 | + 113 | |||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 8 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 34 | 245 → | 279 | 23 | ||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Individual | 5 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 45 | 200 → | 245 | 23 | ▲3 | + 140 | |||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 8 | |
+ 125 | ||||||||||||
| Pursuit | 28 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 13 | 187 → | 200 | 26 | ||||||||
| Sprint | 54 | 1 + 2 | = 3 | 187 | 26 | + 87 | |||||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 7 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 187 | 26 | ||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Individual | 25 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 187 | 26 | + 116 | |||||||||
| Pursuit | 30 | 1 + 2 + 2 + 2 | = 7 | 187 | 26 | ||||||||||
| Sprint | 11 | 1 + 0 | = 1 | 187 | 26 | + 130 | |||||||||
| Mixed Relay | 8 | Leg 1 | + 125 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Pursuit | 39 | 3 + 0 + 1 + 1 | = 5 | + 2 | 185 → | 187 | 26 | ▼2 | |||||||
| Sprint | 34 | 2 + 0 | = 2 | + 7 | 178 → | 185 | 24 | ▼1 | + 107 | ||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 9 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 32 | 146 → | 178 | 23 | ▲3 | |||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Individual | 46 | 1 + 2 + 0 + 1 | = 4 | 146 | 26 | ▼1 | + 95 | ||||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 21 | |
+ 55 | ||||||||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 11 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 30 | 116 → | 146 | 22 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 65 | 0 + 3 | = 3 | 116 | 19 | ▼5 | + 76 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Sprint | 65 | 3 + 1 | = 4 | 116 | 12 | ▼4 | + 76 | ||||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 5 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 45 | 71 → | 116 | 8 | ||||||||
| Sprint | 4 | 0 + 0 | + 50 | 21 → | 71 | 8 | ▲12 | + 143 | |||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Individual | 20 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 21 | 21 | 20 | ▼19 | + 121 | |||||||
| Competitions | 25 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 24 | Best Rank | 6 | Prone | 83 % | Points | 66 | |||||||
| Did finish | 22 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | 57 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 27 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 14 | 52 → | 66 | 57 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 43 | 1 + 2 | = 3 | 52 | 60 | + 98 | |||||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 6 | + 145 | |||||||||||||
| Sprint | 40 | 1 + 1 | = 2 | + 1 | 51 → | 52 | 59 | ▼1 | + 101 | ||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 32 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 9 | 42 → | 51 | 58 | ▼1 | ||||||||
| Sprint | 49 | 2 + 1 | = 3 | 42 | 57 | + 92 | |||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 10 | ||||||||||||||
| Pursuit | 54 | 1 + 3 + 2 + 1 | = 7 | 42 | 57 | ||||||||||
| Sprint | 32 | 0 + 1 | = 1 | 42 | 57 | ||||||||||
| Individual | 67 | 0 + 2 + 3 + 2 | = 7 | 42 | 57 | ||||||||||
| Mixed Relay | 14 | ||||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Individual | 66 | 0 + 2 + 2 + 2 | = 6 | 42 | 57 | ▼1 | + 75 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | 42 | 56 | ▼2 | |||||||||
| Relay | 22 | + 100 | |||||||||||||
| Sprint | 55 | 0 + 1 | = 1 | 42 | 54 | ▼1 | + 86 | ||||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 41 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | 42 | 44 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 56 | 1 + 0 | = 1 | 42 | 43 | ▼3 | + 85 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 22 | Leg 4 | + 100 | ||||||||||||
| Sprint | – | 42 | 35 | ▼4 | |||||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Pursuit | 37 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 4 | 38 → | 42 | 31 | ▼3 | |||||||
| Sprint | 56 | 2 + 0 | = 2 | 38 | 28 | ▼9 | + 85 | ||||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 42 | 0 + 1 | = 1 | 38 | 19 | ▼13 | + 99 | ||||||||
| Individual | 6 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 38 | 38 | 6 | ▼5 | + 138 | |||||||
| Competitions | 33 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 32 | Best Rank | 6 | Prone | 80 % | Points | 324 | |||||||
| Did finish | 31 | Medals | 0 | Standing | 87 % | Rank | 26 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 3 + 0 + 4 + 1 | = 8 | 324 | 26 | ▼5 | |||||||||
| Sprint | 43 | 0 + 1 | = 1 | 324 | 21 | + 98 | |||||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 14 | + 90 | |||||||||||||
| Sprint | 94 | 4 + 1 | = 5 | 324 | 21 | ▼1 | + 33 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 66 | 2 + 1 | = 3 | 324 | 19 | ▼1 | + 75 | ||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 17 | 0 + 1 + 2 + 0 | = 3 | + 24 | 300 → | 324 | 18 | ▲1 | |||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Individual | 22 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 19 | 281 → | 300 | 19 | ▼1 | + 119 | ||||||
| Pursuit | 20 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 21 | 260 → | 281 | 18 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 42 | 2 + 0 | = 2 | 260 | 21 | ▼1 | + 99 | ||||||||
| Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Mass Start | 15 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 26 | 234 → | 260 | 20 | ||||||||
| Individual | – | 234 | 20 | ▼2 | |||||||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 16 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | + 25 | 209 → | 234 | 18 | ||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 1 + 2 | = 3 | 209 | 18 | ▼1 | + 78 | ||||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 6 | + 145 | |||||||||||||
| Pursuit | 23 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 18 | 191 → | 209 | 17 | ||||||||
| Sprint | 48 | 1 + 1 | = 2 | 191 | 17 | ▼1 | + 93 | ||||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 15 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 26 | 165 → | 191 | 16 | ||||||||
| Pursuit | 10 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 31 | 134 → | 165 | 16 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 11 | 0 + 0 | + 30 | 104 → | 134 | 17 | ▲4 | + 130 | |||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | + 15 | 89 → | 104 | 21 | ▼5 | |||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Sprint | 36 | 1 + 0 | = 1 | + 5 | 84 → | 89 | 16 | ▼2 | + 105 | ||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 9 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 32 | 52 → | 84 | 14 | ▲6 | |||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Sprint | 19 | 0 + 1 | = 1 | + 22 | 30 → | 52 | 20 | ▲4 | + 122 | ||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 39 | 1 + 0 | = 1 | + 2 | 28 → | 30 | 24 | ▼11 | + 102 | ||||||
| Individual | 13 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 28 | 28 | 13 | ▼12 | + 128 | |||||||
| Competitions | 29 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 28 | Best Rank | 4 | Prone | 78 % | Points | 213 | |||||||
| Did finish | 27 | Medals | 0 | Standing | 87 % | Rank | 34 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 31 | 1 + 2 + 1 + 0 | = 4 | + 10 | 203 → | 213 | 34 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 36 | 1 + 1 | = 2 | + 5 | 198 → | 203 | 36 | ▼3 | + 105 | ||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 8 | 1 + 2 + 0 + 0 | = 3 | + 34 | 164 → | 198 | 33 | ▲4 | |||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Sprint | 17 | 0 + 2 | = 2 | + 24 | 140 → | 164 | 37 | ▲1 | + 124 | ||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Individual | 35 | 0 + 1 + 1 + 2 | = 4 | + 6 | 134 → | 140 | 38 | + 106 | |||||||
| Pursuit | 41 | 2 + 2 + 0 + 0 | = 4 | 134 | 38 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 35 | 2 + 1 | = 3 | + 6 | 128 → | 134 | 36 | ▼2 | + 106 | ||||||
| Mixed Relay | 14 | + 90 | |||||||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 2 + 1 + 1 + 0 | = 4 | + 4 | 124 → | 128 | 34 | ||||||||
| Single Mixed Relay | 4 | + 165 | |||||||||||||
| Individual | 10 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 31 | 93 → | 124 | 34 | ▲3 | + 131 | ||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 35 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | + 6 | 87 → | 93 | 37 | ▼2 | |||||||
| Relay | 20 | + 120 | |||||||||||||
| Sprint | 53 | 1 + 0 | = 1 | 87 | 35 | ▼1 | + 88 | ||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 15 | 0 + 2 + 4 + 1 | = 7 | + 26 | 61 → | 87 | 34 | ▲5 | |||||||
| Relay | 20 | Leg 4 | + 120 | ||||||||||||
| Sprint | 7 | 0 + 0 | + 36 | 25 → | 61 | 39 | ▲12 | + 136 | |||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 25 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | + 16 | 9 → | 25 | 51 | ▲12 | |||||||
| Sprint | 36 | 2 + 1 | = 3 | + 5 | 4 → | 9 | 63 | ▲2 | + 105 | ||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 37 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 4 | 4 | 65 | ▲3 | ||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Sprint | 58 | 1 + 2 | = 3 | 68 | ▼11 | + 83 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Individual | – | 57 | ▼16 | ||||||||||||
| Sprint | 47 | 1 + 1 | = 2 | 41 | ▼40 | + 94 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 10 | + 110 | |||||||||||||
| Competitions | 21 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 21 | Best Rank | 9 | Prone | 62 % | Points | 102 | |||||||
| Did finish | 19 | Medals | 0 | Standing | 79 % | Rank | 53 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 2 + 1 + 2 + 2 | = 7 | + 6 | 96 → | 102 | 53 | ▲1 | |||||||
| Pursuit | 24 | 1 + 2 + 1 + 2 | = 6 | + 17 | 79 → | 96 | 54 | ▲4 | |||||||
| Sprint | 9 | 0 + 0 | + 32 | 47 → | 79 | 58 | ▲9 | + 132 | |||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Individual | 26 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 15 | 32 → | 47 | 66 | ▲5 | + 115 | ||||||
| Pursuit | 54 | 2 + 5 + 0 | 32 | 71 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 51 | 0 + 1 | = 1 | 32 | 70 | ▼2 | + 90 | ||||||||
Salt Lake City
Feb 14...17 2019
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 12 | + 100 | |||||||||||||
| Pursuit | 51 | 2 + 2 + 2 + 0 | = 6 | 32 | 68 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 56 | 1 + 2 | = 3 | 32 | 67 | ▼8 | + 85 | ||||||||
Canmore
Feb 7...8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Individual | 63 | 1 + 0 + 4 + 1 | = 6 | 32 | 59 | ▼1 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 61 | 2 + 1 | = 3 | 32 | 55 | ▼2 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Sprint | 88 | 3 + 2 | = 5 | 32 | 53 | ▼1 | + 45 | ||||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Pursuit | 39 | 1 + 1 + 1 + 3 | = 6 | + 2 | 30 → | 32 | 52 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 46 | 1 + 1 | = 2 | 30 | 53 | ▼2 | + 95 | ||||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 35 | 3 + 1 + 0 + 2 | = 6 | + 6 | 24 → | 30 | 51 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 17 | 1 + 0 | = 1 | + 24 | 24 | 52 | ▲13 | + 124 | |||||||
| Competitions | 22 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 21 | Best Rank | 9 | Prone | 79 % | Points | 50 | |||||||
| Did finish | 20 | Medals | 0 | Standing | 81 % | Rank | 65 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 2 + 2 + 3 | 50 | 60 | ▼1 | ||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Sprint | 57 | 0 + 1 | = 1 | 50 | 59 | ▼2 | + 84 | ||||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 17 | + 75 | |||||||||||||
| Sprint | 43 | 1 + 0 | = 1 | 50 | 56 | ▼1 | + 98 | ||||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 10 | ||||||||||||||
| Individual | 54 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | ||||||||||||
| Pursuit | 53 | 0 + 1 + 1 + 2 | = 4 | ||||||||||||
| Sprint | 54 | 0 + 2 | = 2 | ||||||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Individual | 67 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | 50 | 49 | ▼2 | |||||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Sprint | – | 50 | 47 | ▼4 | |||||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 6 | 44 → | 50 | 43 | ||||||||
| Pursuit | 18 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 23 | 21 → | 44 | 43 | ▲9 | |||||||
| Sprint | 34 | 0 + 1 | = 1 | + 7 | 14 → | 21 | 52 | ▼2 | + 107 | ||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Pursuit | 27 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 14 | 14 | 50 | ▲16 | ||||||||
| Sprint | 42 | 1 + 0 | = 1 | 66 | ▼7 | + 99 | |||||||||
Östersund
Nov 26 ... Dec 3 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 93 | 1 + 2 | = 3 | 57 | ▼16 | ||||||||||
| Individual | 83 | 0 + 0 + 2 + 3 | = 5 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Mixed Relay | 15 | |
+ 85 | ||||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 8 | Prone | 71 % | Points | 20 | |||||||
| Did finish | 16 | Medals | 0 | Standing | 92 % | Rank | 86 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 2 + 1 | = 3 | 20 | 84 | ▼1 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 10...12 2017
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 22 | + 50 | |||||||||||||
| Pursuit | 58 | 2 + 1 + 1 + 0 | = 4 | 20 | 83 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 56 | 1 + 0 | = 1 | 20 | 82 | ▼1 | + 85 | ||||||||
Pyeong Chang
Mar 2...5 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | 20 | 81 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 51 | 0 + 1 | = 1 | 20 | 80 | ▼2 | |||||||||
Hochfilzen
World Champ.
Feb 9...19 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Individual | 64 | 2 + 1 + 0 + 1 | = 4 | 20 | 78 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 84 | 3 + 0 | = 3 | 20 | 73 | ▼2 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Individual | 21 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 20 | 20 | 71 | ▲16 | + 120 | |||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 89 | 3 + 0 | = 3 | 86 | ▼3 | ||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 5...8 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 87 | 4 + 1 | = 5 | 82 | ▼7 | ||||||||||
Nove Mesto
Dec 15...18 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 82 | 2 + 0 | = 2 | 75 | ▼4 | ||||||||||
| Competitions | 5 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 5 | Best Rank | 10 | Prone | 62 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 4 | Medals | 0 | Standing | 68 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Presque Isle
Feb 11...13 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | + 150 | |||||||||||||
| Sprint | 68 | 1 + 1 | = 2 | 99 | ▼1 | + 73 | |||||||||
Pokljuka
Dec 17...20 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 89 | 2 + 2 | = 4 | 76 | ▼3 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 101 | 3 + 2 | = 5 | 71 | ▼6 | ||||||||||
| Competitions | 2 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 2 | Best Rank | 17 | Prone | 38 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 1 | Medals | 0 | Standing | 46 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Oberhof
Jan 7...11 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 92 | 3 + 4 | = 7 | 74 | ▼4 | ||||||||||
| Relay | 17 | ||||||||||||||
| Competitions | 2 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 2 | Best Rank | 30 | Prone | 73 % | Points | 11 | |||||||
| Did finish | 2 | Medals | 0 | Standing | 93 % | Rank | 91 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Pokljuka
Mar 6...9 2014
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 41 | 2 + 2 + 0 + 0 | = 4 | 11 | 82 | ||||||||||
| Sprint | 30 | 0 + 1 | = 1 | + 11 | 11 | 82 | ▲8 | + 111 | |||||||
© 2010—2026 Biathlontime