Dzinara Alimbekava |
blr
|
| Competitions | 25 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 25 | Best Rank | 2 | Prone | 94 % | Points | 589 | |||||||
| Did finish | 25 | Medals | 4 | Standing | 80 % | Rank | 7 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Mass Start | 12 | 1 + 1 + 2 + 2 | = 6 | 589 | 2 | ||||||||||
| Relay | 13 | |
|||||||||||||
| Pursuit | 19 | 0 + 0 + 3 + 0 | = 3 | 589 | 2 | ||||||||||
| Sprint | 15 | 0 + 1 | = 1 | 589 | 2 | ||||||||||
| Individual | 5 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | 589 | 2 | ||||||||||
| Mixed Relay | 6 | ||||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start |
|
0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 54 | 535 → | 589 | 2 | ▲1 | |||||||
| Relay | 13 | |
+ 190 | ||||||||||||
| Individual | 7 | 1 + 2 + 0 + 0 | = 3 | + 36 | 499 → | 535 | 3 | + 136 | |||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 6 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 38 | 461 → | 499 | 3 | ||||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
| Sprint | 4 | 0 + 0 | + 43 | 418 → | 461 | 3 | + 143 | ||||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit |
|
1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 48 | 370 → | 418 | 3 | ▲1 | |||||||
| Mixed Relay |
|
|
+ 195 | ||||||||||||
| Sprint | 4 | 0 + 2 | = 2 | + 43 | 327 → | 370 | 4 | ▼1 | + 143 | ||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 19 | 1 + 0 + 2 + 2 | = 5 | + 22 | 305 → | 327 | 3 | ||||||||
| Pursuit | 11 | 1 + 0 + 0 + 2 | = 3 | + 30 | 275 → | 305 | 3 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 6 | 0 + 1 | = 1 | + 38 | 237 → | 275 | 2 | ▲1 | + 138 | ||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 4 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 43 | 194 → | 237 | 3 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 8 | 0 + 1 | = 1 | + 34 | 160 → | 194 | 2 | ▲1 | + 134 | ||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Relay |
|
Leg 2 | + 390 | ||||||||||||
| Pursuit | 10 | 2 + 0 + 0 + 1 | = 3 | + 31 | 129 → | 160 | 3 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 4 | 0 + 0 | + 43 | 86 → | 129 | 2 | ▼1 | + 143 | |||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 4 | 0 + 0 | + 43 | 43 → | 86 | 1 | ▲3 | + 143 | |||||||
| Individual | 4 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | + 43 | 43 | 4 | ▼3 | + 143 | |||||||
| Competitions | 34 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 34 | Best Rank | 1 | Prone | 82 % | Points | 734 | |||||||
| Did finish | 34 | Medals | 6 | Standing | 84 % | Rank | 7 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start |
|
1 + 2 + 0 + 3 | = 6 | + 54 | 690 → | 734 | 7 | ||||||||
| Pursuit | 27 | 1 + 2 + 2 + 3 | = 8 | + 14 | 680 → | 690 | 7 | ||||||||
| Sprint | 11 | 0 + 1 | = 1 | + 30 | 652 → | 680 | 7 | + 130 | |||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit |
|
0 + 0 + 0 + 0 | + 54 | 599 → | 652 | 7 | ▲2 | ||||||||
| Sprint | 6 | 0 + 1 | = 1 | + 38 | 561 → | 599 | 9 | ▼1 | + 138 | ||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 4 + 1 + 2 | = 7 | + 15 | 546 → | 561 | 8 | ||||||||
| Sprint | 4 | 0 + 0 | + 43 | 503 → | 546 | 8 | ▲1 | + 143 | |||||||
| Relay |
|
|
+ 390 | ||||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 26 | 4 + 1 + 0 + 2 | = 7 | + 10 | 493 → | 503 | 9 | ||||||||
| Relay | 4 | Leg 2 | + 330 | ||||||||||||
| Individual | 17 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 24 | 469 → | 493 | 9 | + 124 | |||||||
| Pursuit | 21 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 20 | 449 → | 469 | 9 | ||||||||
| Sprint | 40 | 1 + 2 | = 3 | + 1 | 448 → | 449 | 9 | ▼2 | + 101 | ||||||
| Mixed Relay | 14 | Leg 4 | + 90 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Mass Start | 30 | 2 + 4 + 1 + 1 | = 8 | + 2 | 446 → | 448 | 7 | ▼1 | |||||||
| Individual | 8 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 34 | 412 → | 446 | 6 | ▲1 | + 134 | ||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 13 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 28 | 384 → | 412 | 7 | ||||||||
| Relay |
|
+ 390 | |||||||||||||
| Sprint | 12 | 1 + 0 | = 1 | + 29 | 355 → | 384 | 7 | ▼2 | + 129 | ||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 4 | + 165 | |||||||||||||
| Pursuit | 16 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 25 | 330 → | 355 | 5 | ||||||||
| Sprint | 37 | 2 + 0 | = 2 | + 4 | 326 → | 330 | 5 | + 104 | |||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 20 | 2 + 0 + 0 + 2 | = 4 | + 21 | 305 → | 326 | 5 | ▼2 | |||||||
| Pursuit | 11 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 30 | 275 → | 305 | 3 | ||||||||
| Sprint | 31 | 1 + 2 | = 3 | + 10 | 265 → | 275 | 3 | ▼1 | + 110 | ||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit |
|
0 + 0 + 0 + 0 | + 54 | 211 → | 265 | 2 | |||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Sprint |
|
0 + 0 | + 60 | 151 → | 211 | 2 | ▲2 | + 160 | |||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 4 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 43 | 108 → | 151 | 4 | ▲1 | |||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Sprint | 7 | 0 + 1 | = 1 | + 36 | 72 → | 108 | 5 | ▼1 | + 136 | ||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 6 | 1 + 0 | = 1 | + 38 | 34 → | 72 | 4 | ▲4 | + 138 | ||||||
| Individual | 8 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 34 | 34 | 8 | ▼7 | + 134 | |||||||
| Competitions | 15 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 15 | Best Rank | 8 | Prone | 75 % | Points | 15 | |||||||
| Did finish | 14 | Medals | 0 | Standing | 76 % | Rank | 76 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 88 | 2 + 3 | = 5 | 15 | 74 | + 45 | |||||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | |
+ 190 | ||||||||||||
| Sprint | 72 | 2 + 1 | = 3 | 15 | 72 | ▼2 | + 69 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Sprint | 86 | 4 + 1 | = 5 | 15 | 62 | ▼3 | |||||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 57 | 3 + 1 + 1 | 15 | 59 | ▼5 | ||||||||||
| Sprint | 57 | 0 + 2 | = 2 | 15 | 54 | ▼3 | + 84 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 53 | 1 + 1 + 2 + 0 | = 4 | 15 | 51 | ▼2 | |||||||||
| Relay | 13 | + 190 | |||||||||||||
| Sprint | 34 | 0 + 0 | + 7 | 8 → | 15 | 49 | ▲1 | + 107 | |||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Individual | 33 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 8 | 8 | 50 | ▼9 | + 108 | |||||||
| Sprint | 46 | 1 + 1 | = 2 | 41 | ▼40 | + 95 | |||||||||
| Mixed Relay | 16 | + 80 | |||||||||||||
| Competitions | 19 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 19 | Best Rank | 5 | Prone | 76 % | Points | 99 | |||||||
| Did finish | 19 | Medals | 0 | Standing | 82 % | Rank | 54 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 33 | 1 + 2 + 2 + 0 | = 5 | + 8 | 91 → | 99 | 53 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 19 | 0 + 0 | + 22 | 69 → | 91 | 54 | ▲4 | + 122 | |||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Individual | 85 | 4 + 2 + 2 + 0 | = 8 | 69 | 58 | ▼1 | |||||||||
| Pursuit | 35 | 2 + 3 + 1 + 1 | = 7 | + 6 | 63 → | 69 | 57 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 13 | 0 + 0 | + 28 | 35 → | 63 | 58 | ▲8 | + 128 | |||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 68 | 1 + 2 | = 3 | 35 | 52 | + 73 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Sprint | 69 | 1 + 2 | = 3 | 35 | 52 | ▼1 | |||||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Pursuit | 27 | 2 + 0 + 1 + 0 | = 3 | + 14 | 21 → | 35 | 51 | ▲6 | |||||||
| Sprint | 25 | 0 + 0 | + 16 | 5 → | 21 | 57 | ▲12 | + 116 | |||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 1 | = 1 | 5 | 66 | ▼6 | + 78 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | Leg 1 | + 310 | ||||||||||||
| Pursuit | 37 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | + 4 | 1 → | 5 | 60 | ▲3 | |||||||
| Sprint | 40 | 0 + 1 | = 1 | + 1 | 1 | 63 | ▼5 | + 101 | |||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 71 | 0 + 1 | = 1 | 57 | ▼16 | + 70 | |||||||||
| Individual | 65 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Mixed Relay | 12 | + 100 | |||||||||||||
| Competitions | 15 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 14 | Best Rank | 1 | Prone | 78 % | Points | 24 | |||||||
| Did finish | 13 | Medals | 1 | Standing | 84 % | Rank | 74 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Tyumen
Mar 22...25 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 40 | 1 + 3 + 0 + 0 | = 4 | + 1 | 23 → | 24 | 74 | ▼3 | |||||||
| Sprint | 32 | 0 + 0 | + 9 | 14 → | 23 | 71 | ▲5 | + 109 | |||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | – | 14 | 76 | ||||||||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 20 | + 60 | |||||||||||||
| Sprint | 46 | 0 + 1 | = 1 | 14 | 76 | ▼3 | |||||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay |
|
||||||||||||||
| Individual | 56 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 50 | 2 + 0 + 1 + 2 | = 5 | 14 | 73 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 43 | 0 + 0 | 14 | 72 | ▼4 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Individual | 35 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 6 | 8 → | 14 | 68 | ▲3 | |||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 1 + 1 | = 2 | 8 | 69 | ▼4 | |||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | 8 | 65 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 33 | 0 + 0 | + 8 | 8 | 64 | ▲6 | + 108 | ||||||||
| Competitions | 3 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 3 | Best Rank | 57 | Prone | 85 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 3 | Medals | 0 | Standing | 70 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 57 | 1 + 0 + 3 + 2 | = 6 | 103 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 58 | 1 + 0 | = 1 | 102 | ▼1 | ||||||||||
Nove Mesto
Dec 15...18 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 81 | 1 + 1 | = 2 | 75 | ▼4 | ||||||||||
| Competitions | 1 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 1 | Best Rank | 73 | Prone | 80 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 1 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 73 | 1 + 1 | = 2 | 86 | ▼3 | ||||||||||
© 2010—2026 Biathlontime