David Komatz |
aut
|
| Competitions | 9 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 8 | Best Rank | 9 | Prone | 88 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 8 | Medals | 0 | Standing | 75 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Nove Mesto
Jan 22...25 2026
|
|||||||||||||||
| Individual | 43 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | 98 | ▼8 | + 98 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Sprint | 83 | 0 + 2 | = 2 | 90 | ▼1 | ||||||||||
| Relay | 11 | |
+ 210 | ||||||||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 73 | ▼5 | ||||||||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Pursuit | 50 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | 68 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 57 | 0 + 3 | = 3 | 67 | ▼9 | + 84 | |||||||||
Östersund
Nov 29 ... Dec 7 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
| Relay | 19 | |
+ 130 | ||||||||||||
| Competitions | 28 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 28 | Best Rank | 4 | Prone | 83 % | Points | 157 | |||||||
| Did finish | 27 | Medals | 0 | Standing | 79 % | Rank | 39 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...23 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 22 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | + 19 | 138 → | 157 | 38 | ||||||||
| Sprint | 28 | 0 + 0 | + 13 | 125 → | 138 | 38 | + 113 | ||||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 4 | Leg 4 | + 165 | ||||||||||||
| Mass Start | 30 | 2 + 2 + 1 + 1 | = 6 | + 2 | 123 → | 125 | 38 | ||||||||
| Individual | 20 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 21 | 102 → | 123 | 38 | ▲3 | + 121 | ||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | + 15 | 87 → | 102 | 41 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 16 | 0 + 0 | + 25 | 62 → | 87 | 43 | ▲1 | + 125 | |||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Individual | 26 | 0 + 0 + 0 + 2 | = 2 | 62 | 44 | + 115 | |||||||||
| Pursuit | 57 | 0 + 1 + 4 + 3 | = 8 | 62 | 44 | ||||||||||
| Sprint | 49 | 2 + 1 | = 3 | 62 | 44 | + 92 | |||||||||
| Mixed Relay | 17 | + 75 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 47 | 2 + 1 + 1 + 2 | = 6 | 62 | 44 | ▼1 | |||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Sprint | 18 | 1 + 0 | = 1 | + 23 | 39 → | 62 | 43 | ▲5 | + 123 | ||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 30 | 0 + 1 + 0 + 3 | = 4 | + 2 | 37 → | 39 | 48 | ||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Individual | 9 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 34 | 3 → | 37 | 48 | ▲19 | + 132 | |||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 10 | |
+ 110 | ||||||||||||
| Pursuit | – | 0 + 5 + 3 | 3 | 67 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 38 | 2 + 0 | = 2 | + 3 | 3 | 66 | ▲3 | + 103 | |||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 14 | |
+ 180 | ||||||||||||
| Sprint | 66 | 0 + 2 | = 2 | 63 | ▼6 | + 75 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Sprint | 42 | 0 + 0 | 57 | ▼16 | + 99 | ||||||||||
| Individual | 45 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 41 | ▼40 | + 96 | |||||||||
| Relay | 9 | |
+ 230 | ||||||||||||
| Mixed Relay | 11 | |
+ 105 | ||||||||||||
| Competitions | 32 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 31 | Best Rank | 4 | Prone | 89 % | Points | 105 | |||||||
| Did finish | 31 | Medals | 0 | Standing | 84 % | Rank | 41 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Canmore
Mar 14...17 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 35 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 6 | 99 → | 105 | 41 | ||||||||
| Sprint | 40 | 0 + 0 | + 1 | 98 → | 99 | 41 | ▼3 | + 101 | |||||||
Salt Lake City
Mar 8...10 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 46 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 98 | 38 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 59 | 1 + 1 | = 2 | 98 | 37 | + 82 | |||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 1...3 2024
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 8 | |
+ 125 | ||||||||||||
| Individual | 21 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 20 | 78 → | 98 | 36 | ▲2 | + 120 | ||||||
Nove Mesto
World Champ.
Feb 7...18 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 21 | 0 + 0 + 2 + 0 | = 2 | 78 | 38 | ||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Individual | 34 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | 78 | 38 | + 107 | |||||||||
| Pursuit | 30 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 78 | 38 | ||||||||||
| Sprint | 29 | 0 + 1 | = 1 | 78 | 38 | + 112 | |||||||||
| Mixed Relay | 6 | + 145 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 7 | Leg 4 | + 135 | ||||||||||||
| Individual | 53 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | 78 | 38 | + 88 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 50 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | 78 | 38 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 42 | 1 + 0 | = 1 | 78 | 37 | + 99 | |||||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
Oberhof
Jan 5...7 2024
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Pursuit | 36 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 5 | 73 → | 78 | 37 | ||||||||
| Sprint | 32 | 0 + 1 | = 1 | + 9 | 64 → | 73 | 37 | ▼1 | + 109 | ||||||
Lenzerheide
Dec 14...17 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | + 4 | 60 → | 64 | 36 | ||||||||
| Pursuit | 25 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 16 | 44 → | 60 | 36 | ||||||||
| Sprint | 26 | 0 + 1 | = 1 | + 15 | 29 → | 44 | 36 | ▲3 | + 115 | ||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 8 | + 250 | |||||||||||||
| Pursuit | – | 29 | 39 | ▼2 | |||||||||||
| Sprint | 19 | 0 + 0 | + 22 | 7 → | 29 | 37 | ▲8 | + 122 | |||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 53 | 0 + 0 + 3 + 2 | = 5 | 7 | 45 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 34 | 0 + 0 | + 7 | 7 | 43 | ▼2 | + 107 | ||||||||
| Relay | 4 | Leg 1 | + 330 | ||||||||||||
| Individual | 50 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | 41 | ▼40 | + 91 | |||||||||
| Mixed Relay | 9 | + 115 | |||||||||||||
| Competitions | 31 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 31 | Best Rank | 2 | Prone | 89 % | Points | 193 | |||||||
| Did finish | 31 | Medals | 1 | Standing | 89 % | Rank | 33 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 14 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 27 | 166 → | 193 | 33 | ▲1 | |||||||
| Pursuit | 16 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 25 | 141 → | 166 | 34 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 21 | 1 + 0 | = 1 | + 20 | 121 → | 141 | 35 | ▲2 | + 120 | ||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | Leg 3 | + 290 | ||||||||||||
| Individual | 27 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | + 14 | 107 → | 121 | 36 | ▼2 | + 114 | ||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 8 | Leg 3 | + 125 | ||||||||||||
| Pursuit | 30 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | + 11 | 96 → | 107 | 34 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 11 | 0 + 0 | + 30 | 66 → | 96 | 35 | ▲3 | + 130 | |||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 24 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 66 | 38 | ||||||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay |
|
+ 195 | |||||||||||||
| Individual | 24 | 0 + 0 + 2 + 0 | = 2 | 66 | 38 | + 117 | |||||||||
| Pursuit | 27 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | 66 | 38 | ||||||||||
| Sprint | 13 | 1 + 0 | = 1 | 66 | 38 | + 128 | |||||||||
| Mixed Relay | 4 | |
+ 165 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 66 | 38 | ||||||||||
| Sprint | 45 | 0 + 2 | = 2 | 66 | 38 | + 96 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 4 | 62 → | 66 | 38 | ||||||||
| Relay | 11 | |
+ 210 | ||||||||||||
| Individual | 14 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 27 | 35 → | 62 | 38 | ▲7 | + 127 | ||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | 76 | 2 + 0 | = 2 | 35 | 43 | ▼2 | |||||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 35 | 41 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 37 | 0 + 1 | = 1 | + 4 | 31 → | 35 | 38 | ▼2 | + 104 | ||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | 31 | 36 | ▼2 | |||||||||
| Relay | 6 | Leg 1 | + 290 | ||||||||||||
| Sprint | 42 | 0 + 1 | = 1 | 31 | 34 | ▼7 | + 99 | ||||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 19 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 22 | 9 → | 31 | 27 | ▲17 | ||||||||
| Sprint | 39 | 0 + 1 | = 1 | + 2 | 7 → | 9 | 44 | ▼10 | + 102 | ||||||
| Relay | 4 | Leg 1 | + 330 | ||||||||||||
| Individual | 34 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 7 | 7 | 34 | ▼33 | + 107 | |||||||
| Competitions | 26 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 26 | Best Rank | 5 | Prone | 85 % | Points | 63 | |||||||
| Did finish | 26 | Medals | 0 | Standing | 84 % | Rank | 61 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 37 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 4 | 59 → | 63 | 61 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 52 | 1 + 1 | = 2 | 59 | 60 | ▼3 | + 89 | ||||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 7 | + 135 | |||||||||||||
| Sprint | 46 | 1 + 1 | = 2 | 59 | 57 | + 95 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 26 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 15 | 44 → | 59 | 57 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 29 | 0 + 1 | = 1 | + 12 | 32 → | 44 | 62 | ▲8 | + 112 | ||||||
| Relay | 5 | |
+ 310 | ||||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 10 | ||||||||||||||
| Sprint | 69 | 0 + 2 | = 2 | 32 | 70 | ||||||||||
| Individual | 45 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | 32 | 70 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Mass Start | 29 | 2 + 0 + 2 + 1 | = 5 | + 4 | 28 → | 32 | 70 | ▲1 | |||||||
| Individual | 21 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 20 | 8 → | 28 | 71 | ▲12 | + 120 | ||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | |
+ 200 | ||||||||||||
| Sprint | 76 | 1 + 1 | = 2 | 8 | 82 | ▼8 | + 65 | ||||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 11 | + 105 | |||||||||||||
| Sprint | 89 | 2 + 2 | = 4 | 8 | 72 | ▼7 | |||||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 8 | 65 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 43 | 0 + 0 | 8 | 64 | ▼2 | + 98 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 16 | + 160 | |||||||||||||
| Pursuit | 49 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | 8 | 62 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 56 | 1 + 0 | = 1 | 8 | 60 | ▼6 | + 85 | ||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 17 | Leg 1 | + 150 | ||||||||||||
| Sprint | 104 | 2 + 1 | = 3 | 8 | 53 | ▼7 | |||||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 1 + 1 | = 2 | 8 | 46 | ▼13 | |||||||||
| Individual | 33 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | + 8 | 8 | 33 | ▼32 | + 108 | |||||||
| Competitions | 31 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 31 | Best Rank | 2 | Prone | 91 % | Points | 226 | |||||||
| Did finish | 31 | Medals | 1 | Standing | 85 % | Rank | 31 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 0 + 0 + 2 + 2 | = 4 | 226 | 31 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 35 | 0 + 0 | + 6 | 220 → | 226 | 29 | ▼1 | + 106 | |||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Sprint | 78 | 1 + 1 | = 2 | 220 | 28 | + 63 | |||||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 67 | 0 + 2 | = 2 | 220 | 26 | ▼1 | + 74 | ||||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Individual | 48 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | 220 | 25 | ▼1 | |||||||||
| Pursuit | 23 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 18 | 202 → | 220 | 24 | + 118 | |||||||
| Sprint | 37 | 0 + 1 | = 1 | + 4 | 198 → | 202 | 24 | + 104 | |||||||
| Mixed Relay |
|
+ 195 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 16 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 25 | 173 → | 198 | 24 | ▲1 | |||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
| Individual | 12 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 29 | 144 → | 173 | 25 | ▲3 | + 129 | |||||||
Oberhof 2
Jan 13...17 2021
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 27 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | + 8 | 136 → | 144 | 28 | ▼1 | + 114 | ||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Sprint | 40 | 1 + 0 | = 1 | + 1 | 135 → | 136 | 27 | ▼1 | + 101 | ||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Pursuit | 23 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 18 | 117 → | 135 | 26 | ||||||||
| Sprint | 17 | 0 + 0 | + 24 | 93 → | 117 | 26 | ▲4 | + 124 | |||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 22 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 18 | 75 → | 93 | 30 | ▲3 | |||||||
| Pursuit | 30 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 11 | 64 → | 75 | 33 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 21 | 0 + 0 | + 20 | 44 → | 64 | 35 | ▲2 | + 120 | |||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | |
+ 270 | ||||||||||||
| Pursuit | 34 | 1 + 0 + 0 + 2 | = 3 | + 8 | 36 → | 44 | 37 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 22 | 0 + 0 | + 19 | 17 → | 36 | 38 | ▲3 | + 119 | |||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Pursuit | 42 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | 17 | 41 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 45 | 1 + 0 | = 1 | 17 | 40 | ▼6 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 37 | 0 + 1 | = 1 | + 5 | 12 → | 17 | 34 | ▼5 | + 104 | ||||||
| Individual | 30 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 12 | 12 | 29 | ▼28 | + 111 | |||||||
| Competitions | 10 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 9 | Best Rank | 9 | Prone | 88 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 9 | Medals | 0 | Standing | 92 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 96 | ▼1 | ||||||||||||
| Sprint | 47 | 1 + 0 | = 1 | 95 | ▼2 | + 94 | |||||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 1 | = 1 | 93 | ▼3 | ||||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Individual | 49 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | 83 | ▼3 | + 92 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 74 | 0 + 0 | 80 | ▼3 | |||||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Sprint | 67 | 0 + 1 | = 1 | 77 | ▼3 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | Leg 1 | + 200 | ||||||||||||
| Sprint | 85 | 1 + 1 | = 2 | 66 | ▼10 | ||||||||||
| Competitions | 7 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 7 | Best Rank | 5 | Prone | 70 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 91 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 86 | 2 + 1 | = 3 | 90 | ▼2 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Individual | 61 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | 88 | ▼3 | + 80 | |||||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Sprint | 78 | 2 + 1 | = 3 | 84 | ▼4 | ||||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 57 | 2 + 3 + 1 + 0 | = 6 | 80 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 52 | 1 + 0 | = 1 | 78 | ▼9 | ||||||||||
| Competitions | 7 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 7 | Best Rank | 29 | Prone | 78 % | Points | 12 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 86 % | Rank | 84 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 89 | 4 + 0 | = 4 | 12 | 84 | ▼1 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2017
|
|||||||||||||||
| Individual | 50 | 1 + 0 + 2 + 0 | = 3 | 12 | 66 | ▼2 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 1 + 1 + 0 + 0 | = 2 | 12 | 64 | ||||||||||
| Sprint | 50 | 1 + 0 | = 1 | 12 | 64 | ||||||||||
Oberhof
Jan 5...8 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 73 | 0 + 3 | = 3 | 12 | 62 | ▼4 | |||||||||
Nove Mesto
Dec 15...18 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 0 + 2 + 2 | = 5 | 12 | 58 | ||||||||||
| Sprint | 29 | 0 + 0 | + 12 | 12 | 58 | ▲11 | + 112 | ||||||||
| Competitions | 7 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 7 | Best Rank | 9 | Prone | 79 % | Points | 19 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | 82 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
World Champ.
Mar 3...13 2016
|
|||||||||||||||
| Individual | 41 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | 19 | 80 | ▼1 | + 100 | ||||||||
Presque Isle
Feb 11...13 2016
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | + 230 | |||||||||||||
| Sprint | 71 | 2 + 1 | = 3 | 19 | 76 | ▼3 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 65 | 2 + 1 | = 3 | 19 | 68 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 13...17 2016
|
|||||||||||||||
| Individual | 22 | 0 + 1 + 0 + 2 | = 3 | + 19 | 19 | 68 | ▲10 | + 119 | |||||||
Oberhof
Jan 7...10 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 43 | 1 + 1 + 0 + 1 | = 3 | 78 | ▼3 | ||||||||||
| Sprint | 48 | 1 + 0 | = 1 | 75 | ▼3 | ||||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 11 | Best Rank | 4 | Prone | 74 % | Points | 25 | |||||||
| Did finish | 11 | Medals | 0 | Standing | 85 % | Rank | 74 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Khanty-Mansiysk
Mar 19...22 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 61 | 1 + 1 | = 2 | 25 | 71 | ▼1 | |||||||||
Oslo Holmenkollen
Feb 12...15 2015
|
|||||||||||||||
| Sprint | 83 | 2 + 2 | = 4 | 25 | 67 | ▼2 | |||||||||
| Individual | 63 | 2 + 1 + 0 + 0 | = 3 | 25 | 65 | ▼1 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 22...25 2015
|
|||||||||||||||
| Relay | 4 | + 330 | |||||||||||||
| Pursuit | 37 | 2 + 1 + 0 + 0 | = 3 | + 4 | 21 → | 25 | 61 | ||||||||
| Sprint | 38 | 0 + 1 | = 1 | + 3 | 18 → | 21 | 61 | + 103 | |||||||
Pokljuka
Dec 18...21 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 67 | 3 + 0 | = 3 | 18 | 51 | ▼5 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 83 | 2 + 2 | = 4 | 18 | 46 | ▼4 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 7 2014
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 40 | 2 + 1 + 0 + 0 | = 3 | + 1 | 17 → | 18 | 42 | ▼3 | |||||||
| Sprint | 29 | 0 + 1 | = 1 | + 12 | 5 → | 17 | 39 | ▼3 | + 112 | ||||||
| Individual | 36 | 2 + 1 + 0 + 1 | = 4 | + 5 | 5 | 36 | ▼35 | + 105 | |||||||
| Competitions | 6 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 6 | Best Rank | 12 | Prone | 73 % | Points | 67 | |||||||
| Did finish | 6 | Medals | 0 | Standing | 88 % | Rank | 57 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 20...23 2014
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 12 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 29 | 38 → | 67 | 57 | ▲11 | |||||||
| Pursuit | 28 | 1 + 2 + 0 + 0 | = 3 | + 13 | 25 → | 38 | 68 | ▲9 | |||||||
| Sprint | 16 | 0 + 0 | + 25 | 25 | 77 | ▲24 | + 125 | ||||||||
Pokljuka
Mar 6...9 2014
|
|||||||||||||||
| Sprint | 67 | 3 + 1 | = 4 | 98 | ▼1 | ||||||||||
Oberhof
Jan 3...5 2014
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 56 | 1 + 2 + 2 + 0 | = 5 | 86 | ▼3 | ||||||||||
| Sprint | 59 | 2 + 2 | = 4 | 83 | ▼8 | ||||||||||
© 2010—2026 Biathlontime