Apostolos Angelis |
gre
|
| Competitions | 6 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 6 | Best Rank | 85 | Prone | 82 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 6 | Medals | 0 | Standing | 42 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oberhof
Jan 8...10 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 95 | 0 + 4 | = 4 | 74 | ▼3 | + 31 | |||||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 86 | 2 + 2 | = 4 | 70 | ▼3 | + 49 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 99 | 0 + 4 | = 4 | 63 | ▼6 | + 23 | |||||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 103 | 3 + 3 | = 6 | 56 | ▼7 | + 15 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 85 | 0 + 3 | = 3 | 49 | ▼8 | + 51 | |||||||||
| Individual | 87 | 0 + 1 + 1 + 3 | = 5 | 41 | ▼40 | + 47 | |||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 10 | Best Rank | 71 | Prone | 73 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 10 | Medals | 0 | Standing | 46 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 92 | 1 + 3 | = 4 | 95 | ▼2 | + 37 | |||||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 83 | 2 + 2 | = 4 | 93 | ▼3 | + 55 | |||||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Individual | 88 | 2 + 2 + 0 + 4 | = 8 | 90 | ▼6 | + 45 | |||||||||
| Sprint | 100 | 3 + 3 | = 6 | 84 | ▼1 | + 21 | |||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Individual | 100 | 1 + 0 + 1 + 4 | = 6 | 83 | ▼3 | + 21 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 71 | 0 + 1 | = 1 | 80 | ▼3 | + 70 | |||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 102 | 3 + 2 | = 5 | 77 | ▼3 | + 17 | |||||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 93 | 1 + 3 | = 4 | 71 | ▼2 | + 35 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 98 | 0 + 4 | = 4 | 66 | ▼10 | + 25 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Individual | 105 | 1 + 2 + 2 + 5 | = 10 | 56 | ▼15 | + 11 | |||||||||
| Sprint | – | 41 | ▼40 | ||||||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 10 | Best Rank | 85 | Prone | 61 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 10 | Medals | 0 | Standing | 53 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...24 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 106 | 4 + 2 | = 6 | 101 | ▼1 | + 9 | |||||||||
Östersund
World Champ.
Mar 7...17 2019
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | – | Leg 2 | |||||||||||||
| Individual | 85 | 2 + 3 + 0 + 2 | = 7 | 100 | ▼1 | + 51 | |||||||||
| Sprint | 90 | 1 + 2 | = 3 | 98 | ▼2 | + 41 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 100 | 3 + 3 | = 6 | 87 | ▼5 | + 21 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 17...20 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 109 | 2 + 4 | = 6 | 82 | ▼2 | + 3 | |||||||||
Oberhof
Jan 10...13 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 100 | 3 + 2 | = 5 | 77 | ▼5 | + 21 | |||||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 97 | 2 + 2 | = 4 | 70 | ▼5 | + 27 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 94 | 1 + 1 | = 2 | 64 | ▼5 | + 33 | |||||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 110 | 2 + 3 | = 5 | 55 | ▼14 | + 1 | |||||||||
| Individual | 109 | 2 + 3 + 3 + 3 | = 11 | 41 | ▼40 | + 3 | |||||||||
| Competitions | 9 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 9 | Best Rank | 82 | Prone | 63 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 9 | Medals | 0 | Standing | 58 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 97 | 1 + 3 | = 4 | 97 | ▼1 | + 27 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 82 | 1 + 1 | = 2 | 96 | ▼5 | + 57 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 105 | 3 + 1 | = 4 | 90 | ▼2 | + 11 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Individual | 105 | 0 + 4 + 1 + 2 | = 7 | 88 | ▼3 | + 11 | |||||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 101 | 4 + 4 | = 8 | 84 | ▼4 | + 19 | |||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 100 | 1 + 2 | = 3 | 78 | ▼9 | + 21 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 108 | 3 + 3 | = 6 | 65 | ▼9 | + 5 | |||||||||
Östersund
Nov 26 ... Dec 3 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 106 | 4 + 1 | = 5 | 53 | ▼12 | + 9 | |||||||||
| Individual | 83 | 2 + 1 + 0 + 1 | = 4 | 41 | ▼40 | + 55 | |||||||||
| Competitions | 7 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 7 | Best Rank | 89 | Prone | 62 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 62 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 103 | 3 + 1 | = 4 | 107 | ▼3 | + 15 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 10...12 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 89 | 1 + 1 | = 2 | 103 | ▼2 | + 43 | |||||||||
Hochfilzen
World Champ.
Feb 9...19 2017
|
|||||||||||||||
| Individual | 92 | 2 + 2 + 0 + 1 | = 5 | 100 | ▼3 | + 37 | |||||||||
| Sprint | 101 | 1 + 3 | = 4 | 96 | ▼2 | + 19 | |||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2017
|
|||||||||||||||
| Individual | 105 | 2 + 3 + 1 + 2 | = 8 | 94 | ▼5 | + 11 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 107 | 3 + 3 | = 6 | 89 | ▼3 | + 7 | |||||||||
Oberhof
Jan 5...8 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 96 | 4 + 1 | = 5 | 83 | ▼9 | + 29 | |||||||||
| Competitions | 2 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 2 | Best Rank | 79 | Prone | 66 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 2 | Medals | 0 | Standing | 93 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Oslo Holmenkollen
World Champ.
Mar 3...13 2016
|
|||||||||||||||
| Individual | 79 | 2 + 0 + 0 + 1 | = 3 | 103 | ▼4 | + 62 | |||||||||
| Sprint | 94 | 3 + 0 | = 3 | 99 | ▼3 | + 33 | |||||||||
| Competitions | 2 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 2 | Best Rank | 98 | Prone | 60 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 2 | Medals | 0 | Standing | 53 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Kontiolahti
World Champ.
Mar 5...15 2015
|
|||||||||||||||
| Individual | 116 | 2 + 3 + 2 + 2 | = 9 | 90 | ▼2 | + 1 | |||||||||
| Sprint | 98 | 2 + 2 | = 4 | 88 | + 25 | ||||||||||
© 2010—2026 Biathlontime