Alina Stremous |
mda
|
| Competitions | 15 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 14 | Best Rank | 11 | Prone | 86 % | Points | 91 | |||||||
| Did finish | 14 | Medals | 0 | Standing | 84 % | Rank | 51 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 19...22
|
|||||||||||||||
| Sprint | 82 | 2 + 1 | = 3 | 91 | 50 | ▼1 | + 57 | ||||||||
Otepaa
Mar 12...15
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 11 | |
+ 105 | ||||||||||||
| Sprint | 85 | 2 + 2 | = 4 | 91 | 45 | ▼3 | + 51 | ||||||||
Kontiolahti
Mar 5...8
|
|||||||||||||||
| Individual | 36 | 2 + 0 + 0 + 0 | = 2 | + 5 | 86 → | 91 | 42 | + 105 | |||||||
Antholz-Anterselva
Olympics |
|||||||||||||||
| Sprint | 73 | 1 + 2 | = 3 | 86 | 42 | ||||||||||
| Individual | 14 | 0 + 0 + 0 + 0 | 86 | 42 | |||||||||||
Ruhpolding
Jan 14...18 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 42 | 1 + 0 + 2 + 0 | = 3 | 86 | 39 | ▼4 | |||||||||
| Sprint | 20 | 0 + 0 | + 21 | 65 → | 86 | 35 | ▲5 | + 121 | |||||||
Oberhof
Jan 8...11 2026
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 65 | 40 | ||||||||||||
| Sprint | 54 | 1 + 0 | = 1 | 65 | 40 | ▼3 | + 87 | ||||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 40 | 1 + 1 + 2 + 0 | = 4 | + 1 | 64 → | 65 | 35 | ▼2 | |||||||
| Sprint | 16 | 0 + 0 | + 25 | 39 → | 64 | 33 | ▲6 | + 125 | |||||||
Hochfilzen
Dec 12...14 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 18 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 23 | 16 → | 39 | 39 | ▲15 | ||||||||
| Sprint | 25 | 1 + 1 | = 2 | + 16 | 16 | 54 | ▲8 | + 116 | |||||||
| Competitions | 24 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 21 | Best Rank | 11 | Prone | 85 % | Points | 75 | |||||||
| Did finish | 19 | Medals | 0 | Standing | 86 % | Rank | 58 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 21...23 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 75 | 55 | ▼1 | |||||||||||
| Sprint | 57 | 0 + 0 | 75 | 54 | ▼1 | + 84 | |||||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 13 | + 95 | |||||||||||||
| Individual | 39 | 1 + 0 + 0 + 0 | = 1 | + 2 | 73 → | 75 | 52 | ▼2 | + 102 | ||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 1 + 2 + 1 + 0 | 73 | 50 | |||||||||||
| Sprint | 54 | 1 + 0 | = 1 | 73 | 50 | ▼1 | + 87 | ||||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 12 | + 100 | |||||||||||||
| Individual | 48 | 0 + 0 + 2 + 0 | = 2 | 73 | 49 | + 93 | |||||||||
| Sprint | 67 | 1 + 1 | = 2 | 73 | 49 | + 74 | |||||||||
| Mixed Relay | 18 | Leg 1 | + 70 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 73 | 49 | ▼1 | |||||||||||
| Sprint | 53 | 1 + 0 | = 1 | 73 | 48 | ▼2 | + 88 | ||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Individual | 76 | 2 + 2 + 1 + 0 | = 5 | 73 | 45 | ▼5 | + 65 | ||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 11 | |
+ 105 | ||||||||||||
| Pursuit | 40 | 2 + 0 + 2 + 0 | = 4 | + 1 | 72 → | 73 | 40 | ▼4 | |||||||
| Sprint | 49 | 1 + 1 | = 2 | 72 | 36 | ▼3 | + 92 | ||||||||
Annecy
Dec 19...22 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 72 | 31 | ▼3 | |||||||||||
| Sprint | 52 | 0 + 2 | = 2 | 72 | 28 | ▼6 | + 89 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 18 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 23 | 49 → | 72 | 22 | ▲5 | ||||||||
| Sprint | 48 | 1 + 1 | = 2 | 49 | 27 | ▼3 | + 93 | ||||||||
Kontiolahti
Nov 30 ... Dec 8 2024
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 18 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 23 | 26 → | 49 | 24 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 15 | 0 + 0 | + 26 | 26 | 25 | ▲16 | + 126 | ||||||||
| Individual | 42 | 0 + 1 + 1 + 0 | = 2 | 41 | ▼40 | + 99 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 15 | |
+ 85 | ||||||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 11 | Prone | 87 % | Points | 62 | |||||||
| Did finish | 14 | Medals | 0 | Standing | 82 % | Rank | 59 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 1...3 2024
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Individual | 57 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | 62 | 48 | ▼2 | + 84 | ||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 11 | |
+ 105 | ||||||||||||
| Individual | 59 | 2 + 2 + 0 + 1 | = 5 | 62 | 46 | + 82 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 26 | 0 + 0 + 1 + 0 | = 1 | + 15 | 47 → | 62 | 46 | ▲4 | |||||||
| Sprint | 43 | 1 + 1 | = 2 | 47 | 50 | ▼3 | + 98 | ||||||||
Oberhof
Jan 5...7 2024
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 1 + 1 + 2 + 1 | 47 | 47 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 40 | 1 + 1 | = 2 | + 1 | 46 → | 47 | 45 | ▼1 | + 101 | ||||||
Lenzerheide
Dec 14...17 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 34 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 7 | 39 → | 46 | 43 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 47 | 0 + 2 | = 2 | 39 | 45 | ▼8 | + 94 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 56 | 2 + 2 + 0 + 1 | = 5 | 39 | 37 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 54 | 0 + 2 | = 2 | 39 | 34 | ▼7 | + 87 | ||||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 32 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 9 | 30 → | 39 | 27 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 26 | 0 + 1 | = 1 | + 15 | 15 → | 30 | 29 | ▼3 | + 115 | ||||||
| Individual | 26 | 0 + 2 + 0 + 0 | = 2 | + 15 | 15 | 26 | ▼25 | + 115 | |||||||
| Single Mixed Relay | 16 | + 80 | |||||||||||||
| Competitions | 23 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 22 | Best Rank | 8 | Prone | 81 % | Points | 82 | |||||||
| Did finish | 21 | Medals | 0 | Standing | 80 % | Rank | 50 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | 98 | 2 + 3 | = 5 | 82 | 49 | ▼1 | + 25 | ||||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Individual | 83 | 2 + 1 + 1 + 2 | = 6 | 82 | 47 | ▼1 | + 55 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | – | Leg 2 | |||||||||||||
| Sprint | 70 | 3 + 1 | = 4 | 82 | 45 | ▼2 | + 71 | ||||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 8 | + 125 | |||||||||||||
| Individual | 41 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | 82 | 43 | + 100 | |||||||||
| Sprint | 63 | 0 + 4 | = 4 | 82 | 43 | + 78 | |||||||||
| Mixed Relay | 23 | + 45 | |||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 37 | 0 + 1 + 3 + 1 | = 5 | + 4 | 78 → | 82 | 43 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 30 | 1 + 1 | = 2 | + 11 | 67 → | 78 | 42 | ▼1 | + 111 | ||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 20 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 21 | 46 → | 67 | 41 | ▲7 | |||||||
| Individual | 12 | 0 + 0 + 0 + 0 | + 29 | 17 → | 46 | 48 | ▲12 | + 129 | |||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 18 | + 70 | |||||||||||||
| Single Mixed Relay | 9 | Leg 2 | + 115 | ||||||||||||
| Pursuit | 34 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 7 | 10 → | 17 | 60 | ▲2 | |||||||
| Sprint | 31 | 1 + 0 | = 1 | + 10 | 10 | 62 | ▲3 | + 110 | |||||||
Annecy
Dec 15...18 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 52 | 1 + 0 + 0 + 1 | = 2 | 65 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 50 | 2 + 0 | = 2 | 63 | ▼1 | + 91 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 8...11 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 54 | 0 + 1 + 3 + 1 | = 5 | 62 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 52 | 0 + 2 | = 2 | 60 | ▼6 | + 89 | |||||||||
Kontiolahti
Nov 29 ... Dec 4 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 1 + 0 + 1 + 1 | = 3 | 54 | ▼3 | ||||||||||
| Sprint | 56 | 1 + 1 | = 2 | 51 | ▼10 | + 85 | |||||||||
| Individual | 52 | 2 + 0 + 0 + 2 | = 4 | 41 | ▼40 | + 89 | |||||||||
| Competitions | 25 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 24 | Best Rank | 9 | Prone | 87 % | Points | 153 | |||||||
| Did finish | 23 | Medals | 0 | Standing | 81 % | Rank | 38 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 153 | 37 | ||||||||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 17 | Leg 4 | + 75 | ||||||||||||
| Sprint | 45 | 2 + 0 | = 2 | 153 | 37 | + 96 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 25 | 1 + 0 + 1 + 0 | = 2 | + 16 | 137 → | 153 | 37 | ||||||||
| Sprint | 30 | 1 + 0 | = 1 | + 11 | 126 → | 137 | 37 | + 111 | |||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Mass Start | 30 | 1 + 2 + 3 + 3 | = 9 | 126 | 37 | ||||||||||
| Pursuit | 16 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | 126 | 37 | ||||||||||
| Sprint | 10 | 0 + 0 | 126 | 37 | |||||||||||
| Individual | 37 | 1 + 2 + 0 + 1 | = 4 | 126 | 37 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 9 | 0 + 0 + 1 + 1 | = 2 | + 32 | 94 → | 126 | 37 | ▲3 | |||||||
| Individual | 14 | 0 + 2 + 0 + 1 | = 3 | + 27 | 67 → | 94 | 40 | ▲3 | + 127 | ||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 38 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 3 | 64 → | 67 | 43 | ||||||||
| Sprint | 22 | 0 + 0 | + 19 | 45 → | 64 | 43 | ▲5 | + 119 | |||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 16 | 0 + 0 + 0 + 1 | = 1 | + 25 | 20 → | 45 | 48 | ▲14 | |||||||
| Single Mixed Relay | 17 | + 75 | |||||||||||||
| Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
| Sprint | 37 | 0 + 2 | = 2 | + 4 | 16 → | 20 | 62 | ▲6 | + 104 | ||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 27 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 14 | 2 → | 16 | 68 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 39 | 0 + 0 | + 2 | 2 | 73 | ▼1 | + 102 | ||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | 72 | |||||||||||
| Sprint | 51 | 2 + 0 | = 2 | 72 | ▼6 | + 90 | |||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 48 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 66 | ▼2 | ||||||||||
| Sprint | 47 | 1 + 1 | = 2 | 64 | ▼7 | + 94 | |||||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 67 | 1 + 1 | = 2 | 57 | ▼16 | + 74 | |||||||||
| Individual | 55 | 0 + 3 + 0 + 0 | = 3 | 41 | ▼40 | + 86 | |||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 11 | Best Rank | 19 | Prone | 68 % | Points | 35 | |||||||
| Did finish | 10 | Medals | 0 | Standing | 70 % | Rank | 69 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 97 | 3 + 1 | = 4 | 35 | 68 | ▼1 | + 27 | ||||||||
Nove Mesto 2
Mar 11...14 2021
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 19 | + 65 | |||||||||||||
| Mixed Relay | 22 | + 50 | |||||||||||||
| Sprint | 73 | 1 + 2 | = 3 | 35 | 67 | ▼2 | + 68 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 28 | 0 + 0 + 2 + 1 | = 3 | + 13 | 22 → | 35 | 65 | ▲7 | |||||||
| Sprint | 19 | 0 + 0 | + 22 | 22 | 72 | ▲15 | + 122 | ||||||||
Pokljuka
World Champ.
Feb 10...21 2021
|
|||||||||||||||
| Individual | 72 | 2 + 1 + 2 + 0 | = 5 | 87 | ▼3 | + 69 | |||||||||
| Pursuit | 54 | 1 + 1 + 1 + 1 | = 4 | 84 | |||||||||||
| Sprint | 53 | 0 + 2 | = 2 | 84 | ▼3 | + 88 | |||||||||
| Mixed Relay | 22 | + 50 | |||||||||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 102 | 5 + 1 | = 6 | 61 | ▼6 | + 17 | |||||||||
© 2010—2026 Biathlontime