Adam Václavík |
cze
|
| Competitions | 1 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 1 | Best Rank | 65 | Prone | 100 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 1 | Medals | 0 | Standing | 40 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Annecy
Dec 18...21 2025
|
|||||||||||||||
| Sprint | 65 | 0 + 3 | = 3 | 73 | ▼5 | ||||||||||
| Competitions | 12 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 11 | Best Rank | 6 | Prone | 88 % | Points | 59 | |||||||
| Did finish | 11 | Medals | 0 | Standing | 62 % | Rank | 54 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Pokljuka
Mar 13...16 2025
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 29 | 0 + 1 + 2 + 4 | = 7 | + 4 | 55 → | 59 | 51 | ▲1 | |||||||
| Individual | 14 | 0 + 1 + 0 + 1 | = 2 | + 27 | 28 → | 55 | 52 | ▲4 | + 127 | ||||||
Nove Mesto
Mar 6...9 2025
|
|||||||||||||||
| Sprint | 79 | 2 + 2 | = 4 | 28 | 54 | ▼2 | |||||||||
Lenzerheide
World Champ.
Feb 12...23 2025
|
|||||||||||||||
| Sprint | 74 | 1 + 5 | = 6 | 28 | 52 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 23...26 2025
|
|||||||||||||||
| Pursuit | – | 28 | 52 | ▼2 | |||||||||||
| Relay | 6 | |
+ 290 | ||||||||||||
| Sprint | 57 | 1 + 2 | = 3 | 28 | 50 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 15...19 2025
|
|||||||||||||||
| Relay | 7 | |
+ 270 | ||||||||||||
| Individual | 71 | 1 + 1 + 2 + 1 | = 5 | 28 | 50 | ▼3 | |||||||||
Oberhof
Jan 9...12 2025
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 8 | Leg 2 | + 125 | ||||||||||||
| Pursuit | 35 | 0 + 1 + 2 + 2 | = 5 | + 6 | 22 → | 28 | 47 | ▲1 | |||||||
| Sprint | 19 | 0 + 1 | = 1 | + 22 | 22 | 48 | ▲21 | + 122 | |||||||
| Competitions | 9 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 8 | Best Rank | 10 | Prone | 84 % | Points | 15 | |||||||
| Did finish | 8 | Medals | 0 | Standing | 59 % | Rank | 74 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2024
|
|||||||||||||||
| Individual | 72 | 0 + 4 + 0 + 3 | = 7 | 15 | 67 | ▼4 | + 69 | ||||||||
Lenzerheide
Dec 14...17 2023
|
|||||||||||||||
| Sprint | – | 15 | 49 | ▼4 | |||||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 12 | + 200 | |||||||||||||
| Pursuit | 43 | 2 + 0 + 4 + 1 | = 7 | 15 | 45 | ▼3 | |||||||||
| Sprint | 33 | 1 + 1 | = 2 | + 8 | 7 → | 15 | 42 | ▲3 | + 108 | ||||||
Östersund
Nov 25 ... Dec 3 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 34 | 0 + 0 + 0 + 2 | = 2 | + 7 | 7 | 45 | ▲7 | ||||||||
| Sprint | 54 | 1 + 2 | = 3 | 52 | ▼11 | ||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
| Individual | 59 | 1 + 2 + 0 + 1 | = 4 | 41 | ▼40 | + 82 | |||||||||
| Competitions | 16 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 16 | Best Rank | 6 | Prone | 74 % | Points | 7 | |||||||
| Did finish | 16 | Medals | 0 | Standing | 58 % | Rank | 90 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 16...19 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 46 | 1 + 3 + 1 + 1 | = 6 | 7 | 90 | ||||||||||
| Sprint | 39 | 1 + 0 | = 1 | + 2 | 5 → | 7 | 90 | ▼4 | + 102 | ||||||
Östersund
Mar 9...12 2023
|
|||||||||||||||
| Individual | 48 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | 5 | 86 | ▼2 | |||||||||
Nove Mesto
Mar 2...5 2023
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 1 + 2 + 1 + 3 | = 7 | 5 | 84 | ||||||||||
| Sprint | 36 | 2 + 1 | = 3 | + 5 | 5 | 84 | ▼3 | + 105 | |||||||
Oberhof
World Champ.
Feb 8...19 2023
|
|||||||||||||||
| Individual | 81 | 0 + 4 + 2 + 2 | = 8 | 81 | |||||||||||
| Pursuit | 51 | 1 + 4 + 4 + 2 | = 11 | 81 | |||||||||||
| Sprint | 24 | 0 + 3 | = 3 | 81 | + 117 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | + 290 | |||||||||||||
| Pursuit | 46 | 1 + 1 + 3 + 1 | = 6 | 81 | |||||||||||
| Sprint | 51 | 1 + 3 | = 4 | 81 | ▼1 | + 90 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2023
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | |
+ 170 | ||||||||||||
| Individual | 63 | 0 + 3 + 2 + 1 | = 6 | 80 | ▼2 | + 78 | |||||||||
Pokljuka
Jan 5...8 2023
|
|||||||||||||||
| Single Mixed Relay | 15 | + 85 | |||||||||||||
| Pursuit | 50 | 0 + 0 + 3 + 3 | = 6 | 78 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 48 | 3 + 2 | = 5 | 77 | ▼6 | + 93 | |||||||||
| Competitions | 25 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 25 | Best Rank | 9 | Prone | 76 % | Points | 88 | |||||||
| Did finish | 24 | Medals | 0 | Standing | 63 % | Rank | 52 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 18...20 2022
|
|||||||||||||||
| Mass Start | 28 | 1 + 1 + 2 + 1 | = 5 | + 6 | 82 → | 88 | 52 | ▲1 | |||||||
| Pursuit | 24 | 1 + 0 + 2 + 1 | = 4 | + 17 | 65 → | 82 | 53 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 21 | 1 + 1 | = 2 | + 20 | 45 → | 65 | 58 | ▲6 | + 120 | ||||||
Otepaa
Mar 10...13 2022
|
|||||||||||||||
| Sprint | 69 | 2 + 3 | = 5 | 45 | 64 | ||||||||||
Kontiolahti
Mar 3...6 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 27 | 0 + 0 + 1 + 2 | = 3 | + 14 | 31 → | 45 | 64 | ▲9 | |||||||
| Sprint | 39 | 1 + 2 | = 3 | + 2 | 29 → | 31 | 73 | ▼1 | + 102 | ||||||
| Relay | 14 | + 180 | |||||||||||||
Beijing
Olympics |
|||||||||||||||
| Relay | 19 | |
|||||||||||||
| Pursuit | 44 | 1 + 1 + 3 + 1 | = 6 | 29 | 72 | ||||||||||
| Sprint | 59 | 2 + 1 | = 3 | 29 | 72 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 20...23 2022
|
|||||||||||||||
| Relay | 15 | + 170 | |||||||||||||
| Individual | 58 | 2 + 1 + 2 + 2 | = 7 | 29 | 70 | ▼5 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 12...16 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 24 | 0 + 1 + 2 + 1 | = 4 | + 17 | 12 → | 29 | 65 | ▲12 | |||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Sprint | 34 | 0 + 1 | = 1 | + 7 | 5 → | 12 | 77 | + 107 | |||||||
Oberhof
Jan 7...9 2022
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 44 | 3 + 1 + 0 + 1 | = 5 | 5 | 77 | ▼1 | |||||||||
| Single Mixed Relay | 12 | + 100 | |||||||||||||
| Sprint | 36 | 2 + 1 | = 3 | + 5 | 5 | 76 | + 105 | ||||||||
Annecy
Dec 16...19 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 82 | 1 + 3 | = 4 | 76 | ▼3 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 10...12 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 9 | |
+ 230 | ||||||||||||
| Sprint | 71 | 2 + 2 | = 4 | 70 | ▼6 | + 70 | |||||||||
Östersund 2
Dec 2...5 2021
|
|||||||||||||||
| Relay | 11 | + 210 | |||||||||||||
| Sprint | 68 | 2 + 0 | = 2 | 61 | ▼8 | + 73 | |||||||||
Östersund
Nov 27...28 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 104 | 2 + 2 | = 4 | 53 | ▼12 | ||||||||||
| Individual | 97 | 2 + 3 + 0 + 2 | = 7 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Competitions | 9 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 9 | Best Rank | 10 | Prone | 68 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 9 | Medals | 0 | Standing | 76 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. |
|
|||||||||||
Östersund
Mar 19...21 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 80 | 2 + 1 | = 3 | 101 | ▼1 | ||||||||||
Nove Mesto
Mar 4...7 2021
|
|||||||||||||||
| Sprint | 79 | 3 + 1 | = 4 | 96 | ▼4 | ||||||||||
| Relay | 10 | + 220 | |||||||||||||
Hochfilzen 2
Dec 17...20 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 52 | 2 + 2 + 0 + 1 | = 5 | 73 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 49 | 1 + 1 | = 2 | 72 | ▼3 | + 92 | |||||||||
Hochfilzen
Dec 11...13 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 79 | 3 + 1 | = 4 | 65 | ▼7 | ||||||||||
Kontiolahti 2
Dec 3...6 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 62 | 0 + 2 | = 2 | 56 | ▼6 | ||||||||||
Kontiolahti
Nov 28...29 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 82 | 2 + 3 | = 5 | 50 | ▼9 | ||||||||||
| Individual | 45 | 0 + 1 + 1 + 1 | = 3 | 41 | ▼40 | + 96 | |||||||||
| Competitions | 11 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 11 | Best Rank | 5 | Prone | 78 % | Points | 30 | |||||||
| Did finish | 11 | Medals | 0 | Standing | 70 % | Rank | 70 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Kontiolahti
Mar 12...14 2020
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 30 | 2 + 0 + 0 + 2 | = 4 | + 11 | 19 → | 30 | 70 | ▲5 | |||||||
| Sprint | 52 | 1 + 1 | = 2 | 19 | 75 | ▼1 | + 89 | ||||||||
Nove Mesto
Mar 5...8 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 77 | 1 + 4 | = 5 | 19 | 74 | ▼2 | |||||||||
Antholz-Anterselva
World Champ.
Feb 13...23 2020
|
|||||||||||||||
| Sprint | 64 | 1 + 2 | = 3 | 19 | 69 | ▼2 | |||||||||
Pokljuka
Jan 23...26 2020
|
|||||||||||||||
| Individual | 77 | 2 + 0 + 0 + 3 | = 5 | 19 | 67 | ▼4 | |||||||||
Annecy
Dec 19...22 2019
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 41 | 0 + 2 + 1 + 2 | = 5 | 19 | 51 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 37 | 1 + 0 | = 1 | + 4 | 15 → | 19 | 50 | ▲1 | + 104 | ||||||
Hochfilzen
Dec 13...15 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 5 | + 310 | |||||||||||||
| Sprint | 94 | 3 + 2 | = 5 | 15 | 48 | ▼10 | |||||||||
Östersund
Nov 30 ... Dec 8 2019
|
|||||||||||||||
| Individual | 76 | 0 + 3 + 1 + 1 | = 5 | 15 | 38 | ▼12 | |||||||||
| Sprint | 26 | 1 + 0 | = 1 | + 15 | 15 | 26 | ▼25 | + 115 | |||||||
| Competitions | 7 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 7 | Best Rank | 6 | Prone | 80 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 7 | Medals | 0 | Standing | 54 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Canmore
Feb 7...8 2019
|
|||||||||||||||
| Relay | 6 | |
|||||||||||||
| Individual | 77 | 0 + 2 + 1 + 4 | = 7 | 92 | ▼3 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 24...27 2019
|
|||||||||||||||
| Sprint | 79 | 0 + 4 | = 4 | 87 | ▼5 | ||||||||||
Nove Mesto
Dec 20...23 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 86 | 2 + 3 | = 5 | 70 | ▼5 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 13...16 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 86 | 2 + 2 | = 4 | 64 | ▼5 | ||||||||||
Pokljuka
Dec 2...9 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 69 | 1 + 1 | = 2 | 55 | ▼14 | ||||||||||
| Individual | 85 | 2 + 1 + 1 + 1 | = 5 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Competitions | 14 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 14 | Best Rank | 10 | Prone | 81 % | Points | 7 | |||||||
| Did finish | 14 | Medals | 0 | Standing | 56 % | Rank | 91 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 15...18 2018
|
|||||||||||||||
| Relay | 10 | |
+ 220 | ||||||||||||
| Sprint | 90 | 4 + 3 | = 7 | 7 | 87 | ▼1 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 8...11 2018
|
|||||||||||||||
| Mixed Relay | 14 | |
+ 90 | ||||||||||||
| Sprint | 44 | 1 + 2 | = 3 | 7 | 86 | ▼3 | + 97 | ||||||||
Pyeong Chang
Olympics |
|||||||||||||||
| Individual | 67 | 0 + 4 + 1 + 1 | = 6 | ||||||||||||
| Sprint | 73 | 2 + 2 | = 4 | ||||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 18...21 2018
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 34 | 0 + 1 + 0 + 0 | = 1 | + 7 | 7 | 83 | ▲7 | ||||||||
| Sprint | 58 | 0 + 4 | = 4 | 90 | ▼2 | + 83 | |||||||||
Ruhpolding
Jan 10...14 2018
|
|||||||||||||||
| Individual | 71 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | 88 | ▼3 | ||||||||||
Oberhof
Jan 4...7 2018
|
|||||||||||||||
| Sprint | 75 | 1 + 4 | = 5 | 84 | ▼4 | ||||||||||
Annecy
Dec 14...17 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 84 | 0 + 4 | = 4 | 78 | ▼9 | ||||||||||
Hochfilzen
Dec 8...10 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 18 | + 140 | |||||||||||||
| Pursuit | 47 | 2 + 1 + 3 + 1 | = 7 | 69 | ▼4 | ||||||||||
| Sprint | 59 | 0 + 2 | = 2 | 65 | ▼9 | ||||||||||
| Competitions | 18 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 18 | Best Rank | 13 | Prone | 72 % | Points | 42 | |||||||
| Did finish | 18 | Medals | 0 | Standing | 67 % | Rank | 68 | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting |
|
World Cup rankWC rk. |
|
||||||||||
Oslo Holmenkollen
Mar 17...19 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 45 | 2 + 0 + 1 + 1 | = 4 | 42 | 67 | ▼1 | |||||||||
| Sprint | 56 | 2 + 1 | = 3 | 42 | 66 | ▼1 | |||||||||
Kontiolahti
Mar 10...12 2017
|
|||||||||||||||
| Sprint | 64 | 1 + 2 | = 3 | 42 | 64 | ▼1 | |||||||||
Pyeong Chang
Mar 2...5 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 58 | 2 + 1 + 3 + 2 | = 8 | 42 | 63 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 43 | 2 + 1 | = 3 | 42 | 61 | ▼3 | + 98 | ||||||||
Hochfilzen
World Champ.
Feb 9...19 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 54 | 2 + 3 + 2 + 2 | = 9 | 42 | 56 | ▼2 | |||||||||
| Sprint | 34 | 2 + 2 | = 4 | + 7 | 35 → | 42 | 54 | ▼1 | + 107 | ||||||
Antholz-Anterselva
Jan 19...22 2017
|
|||||||||||||||
| Relay | 13 | |
+ 190 | ||||||||||||
| Individual | 70 | 1 + 2 + 0 + 2 | = 5 | 35 | 53 | ||||||||||
Ruhpolding
Jan 11...15 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 40 | 1 + 1 + 1 + 0 | = 3 | + 1 | 34 → | 35 | 53 | ||||||||
| Sprint | 39 | 2 + 0 | = 2 | + 2 | 32 → | 34 | 53 | ▼1 | + 102 | ||||||
Oberhof
Jan 5...8 2017
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 33 | 0 + 1 + 4 + 2 | = 7 | + 8 | 24 → | 32 | 52 | ▼1 | |||||||
| Sprint | 17 | 0 + 2 | = 2 | + 24 | 24 | 51 | ▲23 | + 124 | |||||||
Pokljuka
Dec 9...11 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 50 | 1 + 2 + 2 + 0 | = 5 | 69 | ▼1 | ||||||||||
| Sprint | 50 | 2 + 0 | = 2 | 68 | ▼5 | ||||||||||
Östersund
Nov 27 ... Dec 4 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 42 | 1 + 1 + 0 + 2 | = 4 | 63 | ▼4 | ||||||||||
| Sprint | 55 | 2 + 0 | = 2 | 59 | ▼18 | ||||||||||
| Individual | 95 | 2 + 3 + 3 + 3 | = 11 | 41 | ▼40 | ||||||||||
| Competitions | 5 | Shooting |
|
|||||||||||
| Did start | 5 | Best Rank | 41 | Prone | 74 % | Points | 0 | |||||||
| Did finish | 5 | Medals | 0 | Standing | 68 % | Rank | – | |||||||
| Competition | RankRk. | Shooting | World Cup rankWC rk. | ||||||||||||
Khanty-Mansiysk
Mar 17...19 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 72 | 2 + 3 | = 5 | 106 | ▼3 | ||||||||||
Antholz-Anterselva
Jan 21...24 2016
|
|||||||||||||||
| Pursuit | 49 | 3 + 0 + 2 + 1 | = 6 | 85 | |||||||||||
| Sprint | 55 | 2 + 0 | = 2 | 85 | |||||||||||
Ruhpolding
Jan 13...17 2016
|
|||||||||||||||
| Individual | 41 | 1 + 0 + 0 + 3 | = 4 | 85 | ▼7 | ||||||||||
Oberhof
Jan 7...10 2016
|
|||||||||||||||
| Sprint | 75 | 1 + 2 | = 3 | 75 | ▼3 | ||||||||||
© 2010—2026 Biathlontime