Östersund   2019 W. C. Women Sprint Pur. Ind. Rel. MS Men Sprint Pur. Ind. Rel. MS Mix SMR  
Mar 16, 2019
13:15
 1 ˚C
Light Snow

Women Relay, 4 × 6 km

Results Flow Trails Venue
    RankRk.   Bib   Country and result     Team shooting Nations cupNC Jump    
    1   3   Norway    1:12:00.1     Solemdal        Tandrevold         Eckhoff T       Røiseland Olsbu          + 420    
    2   5   Sweden + 24.3   1:12:24.4     Persson         Brorsson        Magnusson         Öberg         + 390    
    3   10   Ukraine + 35.1   1:12:35.2     Merkushyna         Semerenko Vi        Dzhyma        Semerenko Va         + 360    
    4   1   Germany + 35.6   1:12:35.7     Hinz       Hildebrand       Herrmann       Dahlmeier          + 330    
    5   4   Russia + 43.6   1:12:43.7     Pavlova        Mironova       Kaisheva        Yurlova-P. E          + 310    
    6   15   Slovakia + 53.1   1:12:53.2     Fialkova I        Poliakova       Kuzmina       Fialkova P          + 290    
    7   19   Poland + 1:47.1   1:13:47.2     Zbylut       Hojnisz M        Gwizdon        Zuk          + 270    
    8   2   France + 1:57.4   1:13:57.5     Chevalier A        Aymonier        Simon         Braisaz          + 250    
    9   11   United States + 2:22.3   1:14:22.4     Dunklee        Egan         Reid        Dreissigacker E          + 230    
    10   6   Italy + 2:32.9   1:14:33.0     Vittozzi       Gontier         Runggaldier        Sanfilippo          + 220    
    11   8   Belarus + 2:33.1   1:14:33.2     Alimbekava       Kruchinkina        Kruchinkina        Kryuko         + 210    
    12   12   Estonia + 3:04.6   1:15:04.7     Oja        Tomingas       Talihärm J-na       Beilmann          + 200    
    13   9   Switzerland + 3:25.3   1:15:25.4     Gasparin A        Gasparin E        Haecki       Gasparin S         + 190    
    14   14   Canada + 3:39.9   1:15:40.0     Beaudry       Lunder        Bankes       Crawford          + 180    
    15   7   Czech Republic + 3:51.9   1:15:52.0     Puskarčíková       Jislová         Davidova       Vítková           + 170    
    16   13   Austria + 4:17.1   1:16:17.2     Hauser L        Schwaiger       Rieder        Innerhofer         + 160    
    17   16   China + 4:31.6   1:16:31.7     Tang Jia         Chu Y       Meng         Zhang Y         + 150    
    18   23   Kazakhstan + 5:35.7   1:17:35.8     Vishnevskaya         Belchenko        Akhatova       Kondratyeva         + 140    
    19   18   Japan + 5:43.2   1:17:43.3     Suzuki F       Maeda        Tanaka Y       Hachisuka         + 130    
    20   17   Bulgaria Lapped     Kadeva       Stoyanova        Todorova       Yordanova           + 120    
    21   20   South Korea Lapped     Frolina         Kim S-S       Ko        Park J           + 110    
    22   21   Finland Lapped     Minkkinen        Lehtonen       Markkanen S       Toivanen L           + 100    
    23   22   Slovenia Lapped     Poje        Klemencic       Einfalt       Zadravec           + 90    
Plus
Share

© 2010–2019 Biathlontime