Hochfilzen   2018 Women Sprint Pur. Rel. Men Sprint Pur. Rel.  
Dec 16, 2018
14:00
 5 ˚C
Partly Cloudy

Men Relay, 4 × 7.5 km

Results Flow Trails Venue
    RankRk.   Bib   Country and result     Team shooting Nations cupNC Jump    
    1   2   Sweden    1:16:10.6     Femling         Ponsiluoma       Stenersen         Samuelsson          + 420    
    2   1   Norway + 3.6   1:16:14.2     Birkeland         L’Abee-L.       Bø T        Christiansen          + 390    
    3   4   Germany + 28.8   1:16:39.4     Schempp        Kühn        Peiffer         Doll          + 360    
    4   7   Austria + 41.7   1:16:52.3     Eberhard T        Eder        Landertinger        Leitner          + 330    
    5   5   Russia + 52.7   1:17:03.3     Eliseev       Latypov        Malyshko        Loginov         + 310    
    6   6   Italy + 1:13.3   1:17:23.9     Bormolini         Hofer       Windisch D        Chenal         + 290    
    7   12   Czech Republic + 1:22.6   1:17:33.2     Šlesingr        Stvrtecky        Krčmář        Moravec          + 270    
    8   8   Switzerland + 1:33.1   1:17:43.7     Weger         Finello       Dolder        Tambornino         + 250    
    9   3   France + 1:47.5   1:17:58.1     Guigonnat       Jacquelin       Fillon Maillet        Desthieux          + 230    
    10   11   Bulgaria + 1:57.9   1:18:08.5     Sinapov         Iliev       Gerdzhikov        Anev          + 220    
    11   10   Slovenia + 2:22.0   1:18:32.6     Dovzan       Fak         Bauer        Drinovec         + 210    
    12   22   United States + 2:33.6   1:18:44.2     Nordgren       Doherty       Cooper       Brown         + 200    
    13   16   Belgium + 2:44.6   1:18:55.2     Rösch       Claude Fl        Langer Thi        Lahaye-G.         + 190    
    14   15   Finland + 2:53.1   1:19:03.7     Grönman        Seppälä       Hiidensalo        Ranta         + 180    
    15   17   Slovakia + 3:30.9   1:19:41.5     Kazar M       Hasilla       Bartko       Otcenas           + 170    
    16   9   Ukraine + 4:14.9   1:20:25.5     Tyshchenko         Pryma A         Semenov       Pidruchnyi         + 160    
    17   18   Belarus + 4:37.5   1:20:48.1     Smolski         Bocharnikov        Yaliotnau       Chepelin         + 150    
    18   24   Poland + 4:55.0   1:21:05.6     Szczurek       Guzik G       Nedza-K.        Janik         + 140    
    19   14   Estonia + 5:08.1   1:21:18.7     Zahkna       Ermits        Lessing       Kõiv          + 130    
    20   13   Canada + 5:13.0   1:21:23.6     Gow S        Green       Burnotte       Smith         + 120    
    21   21   Japan + 5:44.0   1:21:54.6     Tachizaki        Kobonoki       Ozaki       Inomata          + 110    
    22   20   Kazakhstan + 6:13.0   1:22:23.6     Vitenko        Yeremin       Beletskiy       Khamitgatin         + 100    
    23   23   South Korea + 6:28.9   1:22:39.5     Choi       Lapshin        Heo         Kim Y          + 90    
    24   25   Romania + 6:41.2   1:22:51.8     Buta         Puchianu       Serban       Flore         + 80    
    25   26   Lithuania + 8:09.2   1:24:19.8     Kaukenas       Dombrovski       Strolia        Demkov         + 70    
      19   Latvia DNS     Patrijuks         Mise         Lusa         Slotins              
Plus
Share

© 2010–2019 Biathlontime