Östersund   2017 Women Ind. Sprint Pur. Men Ind. Sprint Pur. SMR Mix  
Nov 26, 2017
17:10
0 ˚C
Cloudy

Mixed Relay, Women 2 × 6 + Men 2 × 7.5 km

Results Flow Venue Jury
    RankRk.   Bib   Country and result     Women shooting Men shooting Nations cupNC    
    1   3   Norway    1:11:31.7     Tandrevold        Eckhoff T       Bø JT       Svendsen          + 420    
    2   5   Italy + 5.3   1:11:37.0     Vittozzi         Wierer        Windisch D         Hofer         + 390    
    3   1   Germany + 6.4   1:11:38.1     Preuß       Hammerschmidt       Doll       Peiffer         + 360    
    4   14   Slovakia + 7.7   1:11:39.4     Fialkova P       Kuzmina         Hasilla        Kazar M         + 330    
    5   8   Sweden + 34.5   1:12:06.2     Öberg        Magnusson         Nelin        Lindström           + 310    
    6   4   Russia + 47.9   1:12:19.6     Podchufarova        Yurlova-P. E        Tsvetkov        Shipulin         + 290    
    7   2   France + 48.0   1:12:19.7     Chevalier A        Bescond       Beatrix        Desthieux          + 270    
    8   12   Finland + 1:32.4   1:13:04.1     Laukkanen        Mäkäräinen       Seppälä        Grönman          + 250    
    9   11   Switzerland + 1:50.6   1:13:22.3     Haecki        Gasparin S        Finello        Weger           + 230    
    10   6   Ukraine + 2:14.2   1:13:45.9     Semerenko Va         Pidhrushna        Semenov        Pryma A         + 220    
    11   15   Belarus + 2:40.9   1:14:12.6     Skardino        Domracheva       Bocharnikov       Chepelin         + 210    
    12   16   Slovenia + 2:47.5   1:14:19.2     Poje        Eržen        Bauer        Drinovec          + 200    
    13   7   Czech Republic + 2:51.4   1:14:23.1     Puskarčíková        Vítková       Moravec       Krčmář           + 190    
    14   20   Poland + 3:03.4   1:14:35.1     Hojnisz M        Nowakowska-Z.        Guzik G        Szczurek         + 180    
    15   19   Canada + 3:28.0   1:14:59.7     Lunder        Ransom        Gow S       Green         + 170    
    16   18   Bulgaria + 3:46.9   1:15:18.6     Yordanova        Stoyanova       Gerdzhikov         Iliev         + 160    
    17   23   Lithuania + 4:14.2   1:15:45.9     Kočergina        Rasimoviciute-B.         Dombrovski        Kaukenas         + 150    
    18   10   Austria + 4:14.9   1:15:46.6     Zdouc       Schwaiger        Mesotitsch D       Leitner          + 140    
    19   21   South Korea + 4:37.4   1:16:09.1     Mun       Frolina        Lapshin        Kim Y         + 130    
    20   17   Japan + 4:40.3   1:16:12.0     Furuya        Mitsuhashi R        Kobonoki       Nagai           + 120    
    21   9   United States + 4:47.6   1:16:19.3     Dunklee       Egan        Schommer       Doherty         + 110    
    22   24   Romania Lapped     Pișcoran       Tofalvi E        Buta        Puchianu           + 100    
    23   22   Estonia Lapped     Lehtla        Talihärm J-na       Lessing        Kõiv           + 90    
      13   Kazakhstan + -31.7   .0     Poltoranina       Klimina        Vitenko        Pantov              
Disqualified
Plus
Share

© 2010–2018 Biathlontime