Antholz-Anterselva   2017 Women Ind. MS Rel. Men Ind. Rel. MS  
Jan 22, 2017
14:45
+ 3 ˚C
Sunny

Women Relay, 4 × 6 km

Results Flow Venue Jury
    RankRk.   Bib   Country and result     Team shooting Nations cupNC Jump    
    1   1   Germany    1:09:12.4     Hinz       Hammerschmidt        Hildebrand       Dahlmeier         + 420    
    2   2   France + 24.2   1:09:36.6     Chevalier A       Braisaz        Bescond        Dorin Habert          + 390    
    3   7   Italy + 33.4   1:09:45.8     Vittozzi       Sanfilippo       Runggaldier        Wierer          + 360    
    4   3   Ukraine + 37.5   1:09:49.9     Zhuravok        Dzhyma         Semerenko Va       Merkushyna         + 330    
    5   8   Russia + 1:16.0   1:10:28.4     Slivko        Akimova        Glazyrina        Podchufarova          + 310    
    6   9   Belarus + 1:32.7   1:10:45.1     Skardino         Kryuko        Pisareva        Domracheva          + 290    
    7   6   Sweden + 1:40.5   1:10:52.9     Öberg       Sloof C       Brorsson       Magnusson          + 270    
    8   16   Finland + 1:45.9   1:10:58.3     Toivanen L        Markkanen S       Laukkanen       Mäkäräinen           + 250    
    9   12   Austria + 1:48.1   1:11:00.5     Zdouc        Hauser L        Hartweger        Rieder          + 230    
    10   13   Switzerland + 2:23.6   1:11:36.0     Gasparin S       Haecki        Gasparin A        Gasparin E          + 220    
    11   4   Norway + 2:41.6   1:11:54.0     Nicolaisen        Horn       Huber        Andersen         + 210    
    12   10   Poland + 2:44.0   1:11:56.4     Gwizdon       Hojnisz M       Maka        Guzik K           + 200    
    13   22   United States + 2:46.5   1:11:58.9     Egan        Dunklee        Reid        Phaneuf          + 190    
    14   15   Slovakia + 2:57.1   1:12:09.5     Fialkova P        Fialkova I       Poliakova       Gerekova         + 180    
    15   14   Kazakhstan + 3:50.6   1:13:03.0     Vishnevskaya       Usanova       Poltoranina        Kistanova         + 170    
    16   5   Czech Republic + 3:52.9   1:13:05.3     Charvátová       Johanidesová       Puskarčíková       Vítková           + 160    
    17   23   China + 4:05.5   1:13:17.9     Tang Jia       Zhang Y        Meng        Wang         + 150    
    18   11   Canada + 4:12.1   1:13:24.5     Heinicke       Ransom        Lunder        Crawford          + 140    
    19   18   Bulgaria + 5:53.9   1:15:06.3     Popova S       Stoyanova        Yordanova        Kadeva          + 130    
    20   17   Japan Lapped     Suzuki F       Furuya       Tanaka Y        Mitsuhashi R           + 120    
    21   20   South Korea Lapped     Mun        Frolina       Ko        Park J           + 110    
    22   19   Lithuania Lapped     Kočergina        Rasimoviciute-B.       Paulauskaite        Lescinskaite           + 100    
    23   21   Estonia Lapped     Lehtla        Viigipuu Kr        Gaim         Tomingas           + 90    
Plus
Share

© 2010–2017 Biathlontime