Ruhpolding   2014 Women Rel. Ind. Pur. Men Rel. Ind. Pur.  
Jan 8, 2014
14:30
+ 5 ˚C
Cloudy

Women Relay, 4 × 6 km

Results Flow Trails Venue Jury
    RankRk.   Bib   Country and result     Team shooting Nations cupNC Jump    
    1   5   Russia    1:09:42.2     Glazyrina       Zaitseva       Starykh        Vilukhina          + 420    
    2   1   Germany + 6.2   1:09:48.4     Preuß       Sachenbacher-S.        Dahlmeier         Hildebrand           + 390    
    3   3   Norway + 16.7   1:09:58.9     Eckhoff T       Flatland        Solemdal         Berger T         + 360    
    4   2   Ukraine + 37.7   1:10:19.9     Dzhyma        Semerenko Vi        Burdyga       Semerenko Va           + 330    
    5   4   France + 1:32.4   1:11:14.6     Brunet         Bolliet       Chevalier A        Bescond           + 310    
    6   9   Belarus + 1:37.8   1:11:20.0     Kalinchik         Pisareva         Dubarezava       Skardino           + 290    
    7   10   Czech Republic + 1:42.4   1:11:24.6     Puskarčíková        Landova         Jislová        Koukalová         + 270    
    8   8   Italy + 1:42.7   1:11:24.9     Wierer         Gontier        Runggaldier        Oberhofer          + 250    
    9   12   Poland + 1:43.8   1:11:26.0     Guzik K        Gwizdon       Nowakowska-Z.       Hojnisz M          + 230    
    10   13   Switzerland + 3:02.3   1:12:44.5     Gasparin E        Gasparin S        Gasparin A         Cadurisch         + 220    
    11   7   Slovakia + 3:19.8   1:13:02.0     Gerekova       Poliakova        Kuzmina        Chrapanova         + 210    
    12   6   Canada + 3:20.1   1:13:02.3     Crawford       Imrie        Vaillancourt         Heinicke          + 200    
    13   11   Finland + 3:25.4   1:13:07.6     Markkanen S       Mäkäräinen        Laukkanen        Siltakorpi         + 190    
    14   14   Sweden + 4:14.4   1:13:56.6     Högberg       Strömstedt        Mattsson       Lif          + 180    
    15   18   Kazakhstan + 4:43.5   1:14:25.7     Vishnevskaya        Khrustaleva         Klimina        Lebedeva M          + 170    
    16   21   Slovenia + 4:47.6   1:14:29.8     Mali         Gregorin        Eržen       Poje           + 160    
    17   15   Austria + 5:27.5   1:15:09.7     Hauser L        Innerhofer        Hartweger       Zdouc          + 150    
    18   20   China + 5:53.5   1:15:35.7     Song C        Zhang Y       Tang Jia       Song N         + 140    
    19   16   Romania Lapped     Tofalvi E        Ferencz        Pișcoran       Cirstea         + 130    
    20   19   Bulgaria Lapped     Yordanova         Stoyanova       Koyuva       Popova S         + 120    
    21   17   Estonia Lapped     Viigipuu Kr       Gaim        Talihärm J-na       Yurlova D          + 110    
Plus
Share

© 2010–2018 Biathlontime