Östersund   2009 Women Ind. Sprint Rel. Men Ind. Sprint Rel.  
Dec 6, 2009
12:00
+ 2 ˚C
Cloudy

Men Relay, 4 × 7.5 km

Results Flow Trails Venue Jury
    RankRk.   Bib   Country and result     Team shooting Nations cupNC Jump    
    1   4   France    1:15:10.3     Jay        Defrasne        Fourcade S         Fourcade M         + 450    
    2   2   Norway + 13.7   1:15:24.0     Svendsen       Os       Berger L        Bjørndalen          + 420    
    3   1   Austria + 18.2   1:15:28.5     Mesotitsch D        Eder        Landertinger         Sumann          + 390    
    4   14   Russia + 29.7   1:15:40.0     Tcherezov        Ustyugov        Vasilyev        Tchoudov          + 360    
    5   3   Germany + 39.8   1:15:50.1     Stephan        Birnbacher        Peiffer         Greis          + 330    
    6   5   Sweden + 43.9   1:15:54.2     Lindström        Ferry        Nilsson M       Bergman          + 310    
    7   13   United States + 1:44.1   1:16:54.4     Bailey        Hakkinen        Burke T        Teela J          + 290    
    8   6   Ukraine + 1:44.9   1:16:55.2     Derkach        Sednev        Bilanenko        Deryzemlya          + 270    
    9   11   Switzerland + 1:45.0   1:16:55.3     Hallenbarter        Frei         Böckli       Simmen          + 250    
    10   8   Belarus + 1:47.7   1:16:58.0     Novikov        Syman       Abramenko       Valiullin           + 230    
    11   9   Czech Republic + 1:50.5   1:17:00.8     Šlesingr        Holubec        Soukup         Moravec         + 220    
    12   7   Italy + 2:49.1   1:17:59.4     De Lorenzi        Windisch M       Hofer       Vuillermoz         + 210    
    13   20   Poland + 2:59.6   1:18:09.9     Witek L         Szczurek        Sikora        Kobus         + 200    
    14   18   Canada + 3:26.5   1:18:36.8     Le Guellec       Clegg       Robb        Green          + 190    
    15   22   Japan + 3:41.7   1:18:52.0     Nagai       Isa       Kasahara       Abe S          + 180    
    16   16   Finland + 3:52.7   1:19:03.0     Kauppinen        Antila       Kinnunen         Puurunen          + 170    
    17   15   Latvia + 4:02.8   1:19:13.1     Bricis        Rastorgujevs       Pleikšnis       Libietis         + 160    
    18   12   Slovakia + 4:36.9   1:19:47.2     Hurajt       Matiaško Ma        Šimočko        Kazar M          + 150    
    19   17   Bulgaria + 4:50.1   1:20:00.4     Anev         Bogdanov        Kenanov         Iliev         + 140    
    20   23   Kazakhstan + 5:15.2   1:20:25.5     Savitskiy       Chervyhkov        Keneshev       Naumik          + 130    
    21   21   Estonia + 5:27.1   1:20:37.4     Kaldvee       Tobreluts        Kõiv        Lessing          + 120    
    22   10   Slovenia + 7:07.8   1:22:18.1     Dokl       Maric       Bauer       Rupnik         + 110    
    23   19   Great Britain + 7:38.1   1:22:48.4     Jackson        Kane        Beyer         Allanson         + 100    
    24   24   Serbia + 14:34.4   1:29:44.7     Petrović M       Rastić D        Hodzić       Krsmanović         + 90    
    25   26   Lithuania + 16:16.7   1:31:27.0     Kaukenas       Kovoliunas       Suslavicius       Dombrovski         + 80    
    26   25   Hungary + 18:17.6   1:33:27.9     Muskatal       Tagscherer I       Gombos        Gond         + 70    
Plus
Share

© 2010–2018 Biathlontime